Kara Sevda (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara Sevda
Dizinin afişi
FormatTelevizyon dizisi
TürAşk
Drama
Proje tasarımcısıNamık Kemal
SenaristBurcu Görgün
Özlem Yılmaz
YönetmenHilal Saral
BaşrolBurak Özçivit
Neslihan Atagül
Kaan Urgancıoğlu
BesteciToygar Işıklı
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı2
Bölüm sayısı74
Yapım
YapımcıKerem Çatay
Pelin Diştaş
Mekânİstanbul
Zonguldak
Gösterim süresi140 dakika
Yapım şirketiAy Yapım
Yayın bilgileri
KanalStar TV (HD)
Resim formatı576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatıStereo
Yayın tarihi14 Ekim 2015 - 21 Haziran 2017
DurumuSona erdi

Kara Sevda, Ay Yapım imzalı, 14 Ekim 2015 tarihinde Star TV'de[1] yayımlanmaya başlayan aşk ve drama türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizinin başrollerinde Burak Özçivit, Neslihan Atagül Doğulu ve Kaan Urgancıoğlu yer almaktadır. Yapımcılığını Kerem Çatay'ın üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Hilal Saral bulunmaktadır. Senarist kadrosunda Anıl Eke, Özlem Yılmaz ve Burcu Görgün'ün bulunduğu dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca; Kürşat Alnıaçık, Burak Sergen, Zeyno Eracar, Orhan Güner, Neşe Baykent, Barış Alpaykut ve Melisa Aslı Pamuk yer almaktadır. 2 sezondan oluşan dizi, 21 Haziran 2017 tarihinde yayımlanan 74. bölümü ile final yaparak sona ermiştir.

Dizi, 2017 yılında dünyanın en prestijli televizyon ödülleri olan Uluslararası Emmy Ödülleri'nde en iyi telenovela ödülüne layık görülerek, Türk dizilerinin uluslararası tarihinde bir kilometre taşı haline geldi[2][3][4] bu ödülü kazanan ilk ve tek Türk dizisi olma.[5][6] Ayrıca bu ödüllerde finale kalan tek Türk dizisi olmuştur.[7]

Kara Sevda, Seul Uluslararası Drama Ödülleri'nde jüri özel ödülünü aldı[8] yönetmen Hilal Saral ve başrol oyuncularından Burak Özçivit'in ödülü almak için gittiği Kore'de.

Dizinin uluslararası distribütörü Inter Medya'nın kurucusu ve CEO'su Can Okan'a göre, "Kara Sevda'nın başarısı hakkında konuşulurken kelimeler boşuna".[9] Roman, dünyanın en çok izlenen Türk dizisi oldu,[10] 110'dan fazla ülkede başarılı izleyicilerle yayınlanmakta ve 50'den fazla dile çevrilmiştir. Yayınlandığı bazı ülkeler Türkiye, Rusya,[9] Yunanistan, Macaristan, Fas, Fransa, Sırbistan, Romanya, Almanya, Irak, Slovakya, Ukrayna, Arnavutluk, İspanya, İran, Meksika, Bolivya, Panama, Uruguay, Slovenya, Paraguay, diğerleri arasında.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Univision aracılığıyla yaptığı yayında, ülke tarihinin en çok izlenen yabancı pembe dizisi ve en yüksek izleyici kitlesine sahip Türk dizisi ana rakiplerini geride bıraktı. Aşk hikâyesi, her gün 2 milyondan fazla izleyici ve son bölümünde 4 milyona yakın izleyiciyle Hispanik prime time'ın en çok izlenen kurgusu olmaya devam ediyor, başka hiçbir dizinin başaramadığı bir şey. Şu anda Kara Sevda, Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok izlenen Türk dizisi olmaya devam ediyor.

Kara Sevda'nın YouTube kanalı yaklaşık 3.000.000 milyon izlenmeye ulaşarak bu platformda en çok izlenen Türk dizilerinden biridir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide, dar gelirli bir ailenin umutlarını bağladığı oğlu Kemal Soydere (Burak Özçivit) ile kendini ait hissetmediği ihtişamlı bir hayatın içine doğan Nihan Sezin'in (Neslihan Atagül Doğulu) imkânsızlıklar ve mucizelerle dolu hikâyesi anlatılmaktadır. Kemal ve Nihan'ın bir gecede değişen hayatlarına damga vuran isim ise varlıklı bir ailenin oğlu olan Emir Kozcuoğlu (Kaan Urgancıoğlu) yer almaktadır.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezon Açıklama
Burak Özçivit Kemal Soydere 1-2 Maden mühendisi. Yeniköy'ün kıt kanaat dünyasının, yolun öte yanının, mahallenin çocuğu. Berber Hüseyin ile ev hanımı Fehime'nin üç çocuğundan biri. Tarık'ın kıskandığı kardeşi, Zeynep'in hayran olduğu abisi. Nihan ile 2010 yılında tesadüfen karşılaşarak sevgili olur. Evlenme teklif edeceği zaman Nihan'ın kardeşi Ozan'ın bir kadını öldürmesi ve bu olayı gizlemesi için Emir'le evlenmek zorunda kalması nedeniyle Nihan'ın evlenme teklifini maddiyata dayandırarak reddetmesi üzerine İstanbul'u terk ederek Zonguldak'a madende mühendis olarak çalışmak için gider. İş sırasında patronu ile maden ocağının içini kontrol ederken meydana gelen göçükte patronunu kurtarması ve madendeki önceden aldığı önlemler sayesinde can kaybının olmaması nedeniyle patronu kendisine ortaklık teklif eder ve hayatı değişmeye başlar. Emir Kozcuoğlu'nun şirketi ile ortak bir proje için ortağının yaptığı teklifi kabul ederek İstanbul'a 5 yıl aradan sonra tekrar döner. Artık daha güçlüdür ve ilk hedefi sevdiği kadını elinden alan ve aynı projede çalıştığı Emir Kozcuoğlu'nu alt etmektir. Nihan ile arasındaki Kara Sevda'nın külleri tekrar alevlenir ve Nihan ile yeniden bir araya gelmek için savaşmaya başlar.
Neslihan Atagül Doğulu Nihan Sezin 1-2 Emir'in karısı. Kemal'in eski sevgilisi. Yeniköy'ün pırıltılı dünyasının, yolun sahil tarafının, imtiyazlar içinde büyütülmüş yalı kızı. Soyu saraydan gelen Vildan'la, orta hâlli bir aileden yükselmiş Önder'in kızı. Ozan’ın ikiz kardeşi. Neşeli, hayat dolu, umursamaz, uçarı bir kız. İçinde büyüdüğü zengin ve pırıltılı hayata ise hep biraz mesafeli. Kemal ile 2010 yılında sevgili olarak evlilik hayalleri kurduğu dönemde kardeşi Ozan'ın bir kadını öldürmesi ile bu olayı gizlemeyi vadeden ve kendisine âşık olan Emir ile evlenmek zorunda kalır ve Kemal'in evlenme teklifini aralarındaki maddiyat ve yaşantı farklılığına dayandırarak reddeder ve Kemal'in İstanbul'u terk etmesine neden olur. Yıl 2015 olduğunda hâlâ Kemal'e ilk günkü gibi âşıktır ve Kemal'le yaşadıklarını düşünerek güçlü kalmıştır. Kemal'in patronuna ortak olarak, eşi Emir ile ortak bir projede yer alması ile Kemal'in tekrar İstanbul'a dönmesi ile her şey tekrar başlar.
Kaan Urgancıoğlu Emir Kozcuoğlu 1-2 Dizinin kötü adamı. Varlıklı bir ailenin oğlu ve Nihan'a takıntılı olarak âşık olan bir adam. Nihan'ı asla kaybetmek istemeyen iş adamı. Babasının şirketinin patronu. Fakat yaptığı hatalar nedeniyle şirketteki yetkileri babası tarafından zaman zaman kısıtlanmaktadır. Babasından gelen bir anlayışla maddi güç ile her şeye sahip olacağına inanmış, Kemal ile ortak bir projede çalışmak zorunda kalması ve Kemal ile Nihan'ın ortak geçmişini öğrenmesi üzerine Kemal'i düşmanı olarak görmeye başlar. Kemal'e zarar vermek için başta Kemal'in kız kardeşi ve abisini kullanarak her yöntemi uygulamaktadır. Bu nedenle Kemal ile arasında bir savaş ve yarış başlar.
Zerrin Tekindor Leyla Acemzade 1-2 Eski bir konakta tek başına yaşayan bir kadın. Hayat dolu, maziden bahsetmeyi sevmeyen bir kadın. Mahalleli için ise tam bir film aktrisi. Kemal, hem oğlu hem arkadaşıdır Leyla'nın. Aralarındaki yaş farkına rağmen, iki kadim dostturlar. Aynı zamanda Vildan'nın kardeşi ve Nihan'nın teyzesi.
Kerem Alışık Ayhan
Kandarlı
2 Kemal'in intikam hikâyesinde kilit bir rolü vardır. Leyla'ya âşıktır.
Melisa Aslı Pamuk Asu Alacahan / Kozcuoğlu 1-2 Hakkı Alacahan'ın yeğeni. Kemal'in Zonguldak'taki sağ kolu ve patronunun güzel yeğeni. Ailede erkek varis olmadığı için işlerin başına Hakkı’dan sonra geçmesi muhtemel isim. Emir'in kardeşi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Kemal ile gerçek bir evliliği olmamıştır. Fehime tarafından evlatlıktan reddedilmiştir. 61. bölümde Nihan'a trafik kazası yaptırdığı ortaya çıkmış ve Kemal ile arası iyice bozulmuştur. 62. bölümde ise öldürüldüğü sanılmıştır. 63. bölümde de Tufan'ı feda etmiştir. 64. bölümde Ozan'ı zehirlediği ortaya çıkmıştır. 68. bölümde ise Kemal ile boşandı. Sonra teslim olup bütün suçlarını itiraf etmiş ve akıl hastanesine girmiştir. 70. bölümde gece Leyla'nın evinde Nihan'a zarar vermeye çalışırken yakalanarak Leyla tarafından vurulmuştur. 74. bölümde Nihan'a anahtarı yutturmaya çalışırken Nihan tarafından dövülerek bayılmıştır. Ondan sonra tutuklanarak götürülmüştür.
Orhan Güner Hüseyin Soydere 1-2 Kemal, Zeynep ve Tarık'ın babası, müşfik, sevecen, sıcakkanlı, çalışkan, tam bir aile babası. Baba mesleği berberlik ile ailesini geçindiriyor. Esnaf arasında çok sevilen, saygı duyulan, danışılan adamlardan. 
Zeyno Eracar Fehime Soydere 1-2 Kemal, Zeynep ve Tarık'ın annesi. Akça-pakça, sevimli ve sıcakkanlı, anlayışlı, zeki, ismiyle müsemma bir kadın. Tam bir türk annesi. En büyük zaafı ailesinin, yuvasının, çocuklarının huzuru ve mutluluğu. 
Rüzgar Aksoy Tarık Soydere 1-2 Kemal ve Zeynep'in abisi. Hüseyin ve Fehime’nin büyük oğlu ve ilk defa ebeveyn olmanın acemiliklerini yaşadıkları çocukları. Gerçek duygularını gizlemeyi çok küçükken öğrendi. Kemal’in, ailede göz bebeği oluşu, Tarık için katlanılamaz bir durum. Banu'dan boşanmıştır. 65. bölümde Ozan cinayeti nedeniyle hapse girmiştir.
Hazal Filiz Küçükköse Zeynep Soydere 1-2 Kemal ve Tarık'ın kız kardeşi. Ailenin “tekne kazıntısı” ve ailedeki herkesten farklı. Akıllı ve hırslı bir kız. İlk sezonda Ozan ile evlenmiştir. Emir'e aşıktır. 2. sezonda erkek çocuğuna Emir'den hamiledir.
Kürşat Alnıaçık Önder Sezin 1 Nihan ve Ozan'ın babası. Sessiz, sakin bir adam. Ne evinde, ne işinde dominant. İş dünyasındaki konumu, kayınpederinin nüfuzuyla elde edilmiş. Zamanında varlık gösteremediği meseleleri, bir daha toparlaması mümkün olmamış. Oğlu öldükten sonra kalp krizi geçirerek ölmüştür.
Neşe Baykent Vildan Acemzade Sezin 1-2 Nihan ve Ozan’ın annesi. Leyla'nin kardeşi
Barış Alpaykut Ozan Sezin 1 Nihan'ın ikiz kardeşi. Astım hastasıdır. Zeynep'le evlidir. 35. bölümde Asu Kozcuoğlu' nun emriyle intihar süsü verilerek Tarık Soydere tarafından asılarak hayatına son verildi.
Burak Sergen Galip Kozcuoğlu 1-2 Emir' in babası. Emir' i kontrol alabilecek güce sahip tek kişidir. 66. bölümde çevreye radyoaktif atık gömerek insanların hayatını tehlikeye attığı ortaya çıkmıştır. 67. bölümde ise Leyla'yı vurdurmuştur. 68. bölümde de hapse girmiştir.
Çağla Demir Banu Akmeriç 1-2 Emir'in halkla ilişkiler uzmanı. Tarık ile evlidir.
Uğur Aslan Zehir
(Fikret)
1-2 Kemal'in en yakın arkadaşı. Tüm işlerinde ona yardımcı olur. Zehra'ya âşıktır.
Ali Burak Ceylan Tufan Kaner 1-2 Emir'in asistanı. Asu'ya âşıktır. 63. bölümde Asu'yu kaçırdığı ortaya çıkmıştır. Asu'nun peşinden koşarken kamyon çarpması sonucu öldü.
Ece Mudessiroğlu Zehra Tozkan 2 Zehir'e âşıktır. Aynı zamanda önce Emir'in avukatlığını yaptı, ilerleyen bölümlerde Kemal'in yanında durarak Emir'e karşı oldu.
Metin Coşkun Hakkı Alacahan 1 Kemal'in eski patronu, ortağı. 35. bölümde silahla kendini vurarak intihar etmiştir.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin çekimleri 1. bölümdeki maden kazası (Zonguldak) hariç İstanbul ilinde gerçekleşmektedir. Dizinin ilk ismi Düş Bahçesi olarak planlanmıştı ama dizi setinde Zerrin Tekindor ile yönetmen Volkan Kocatürk arasında çıkan tartışma sonrası dizi çekimlerine ara verildi. Ardından dizinin yönetmeni Volkan Kocatürk kadrodan çıkıp yerine Hilal Saral getirildi ve dizinin ismi Kara Sevda olarak değiştirildi.[11][12]

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen
bölüm sayısı
Bölüm
aralığı
Yayın
yılı
TV
kanalı
1. sezon Çarşamba 20.00 14 Ekim 2015 15 Haziran 2016 35 1-35 2015-2016 Star TV
2. sezon 21 Eylül 2016 21 Haziran 2017
(Final)
39 36-74 2016-2017

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Aday Sonuç Ref
2015 Ayaklı Gazete Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül Kazandı
En İyi Erkek Oyuncu Burak Özçivit Kazandı
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zerrin Tekindor Kazandı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kaan Urgancıoğlu Kazandı
4. Bilkent Televizyon Ödülleri En İyi Drama Erkek Oyuncu Burak Özçivit Kazandı
2016 MGD 22. Altın Objektif Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Hazal Filiz Küçükköse Kazandı
En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül Doğulu Kazandı
KKTC Magazin Gazetecileri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Hazal Filiz Küçükköse Kazandı [13]
1.Müzikonair Ödülleri En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Neslihan Atagül Doğulu Kazandı
6. Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Adaylık
KTÜ Media Awards En beğenilen aktris Adaylık
Ege University 5th Media Awards En iyi kadın oyuncu Adaylık
En iyi aktör Burak Özçivit Adaylık
16. Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler) Yılın Dizisi Kara Sevda Kazandı
Yılın Televizyon Performansı Burak Özçivit Kazandı
En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül Doğulu Kazandı
8. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı Özel Ödül Kara Sevda Kazandı
Pantene Altın Kelebek Ödülleri Yıldızı Parlayanlar Melisa Asli Pamuk Kazandı
En iyi dizi Kara Sevda Adaylık [14]
Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül Doğulu Adaylık
Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Burak Özçivit Adaylık
En İyi Yönetmen Hilal Saral Adaylık
En İyi Dizi Çifti Neslihan Atagül Dogulu - Burak Özçivit Adaylık
Seul Uluslararası Drama Ödülleri En İyi Dizi Kara Sevda Kazandı [8]
En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül Doğulu Adaylık
2017 17. Magazinci.com İnternet Medyası Magazin Oskarları Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zerrin Tekindor Kazandı
Ayaklı Gazete Ödülleri Melisa Asli Pamuk Kazandı [15]
Pantene Altın Kelebek Ödülleri Yıldızı Parlayanlar Hazal filiz kucukkose Kazandı
En iyi aktör Burak Özçivit Adaylık
En İyi Dizi Müziği Toygar Işıklı Adaylık
Bilkent TV Awards En iyi kadın oyuncu Neslihan Atagül Doğulu Adaylık
Turkish Children's Awards Adaylık
Uluslararası Emmy Ödülleri En iyi yabancı dizi Kara Sevda Kazandı [16]
2021 Soap Awards France 2021 En iyi uluslararası pembe dizi Kazandı [17]
En iyi uluslararası aktör Burak Özçivit Adaylık [18]
En iyi uluslararası kadın oyuncu Neslihan Atagül Doğulu Adaylık [19]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Kara Sevda Tv Kanalı". 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2015. 
 2. ^ "Kara Sevda, Türkiye'nin İlk Emmy Ödülü Kazanan Dizisi Oldu". Haberler.com. 21 Kasım 2017. 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 3. ^ sitenikur.com. "TÜRKİYE'NİN İLK EMMY ÖDÜLÜ KARA SEVDA'NIN!". -. 26 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 4. ^ "Kara Sevda becomes first Turkish TV series to win an International Emmy – T-VINE" (İngilizce). 24 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 5. ^ "Kara Sevda Uluslararası Emmy Ödülü alan ilk Türk dizisi oldu". NTV. 17 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 6. ^ sabah, daily (21 Kasım 2017). "Turkish drama 'Kara Sevda' wins 'Best Telenovela' at International Emmy Awards". Daily Sabah (İngilizce). 22 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 7. ^ "Kara Sevda'dan bir ilk". Ensonhaber.com. 29 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 8. ^ a b "Blind Love Wins Prize from Seul, Korea - Turkish Celebrity News". www.turkishcelebritynews.com (İngilizce). 1 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 9. ^ a b Television, The Daily (1 Haziran 2021). "Rusia, nuevo gran mercado para un gran éxito, [i]Endless Love[/i], de Inter Medya". The Daily Television (İspanyolca). 1 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 10. ^ Freitas, Liseth De (22 Aralık 2020). "Enamórate con el top 10 de las telenovelas turcas más vistas en todo el mundo". VidaModerna.com (İspanyolca). 24 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 11. ^ "kaynak". Enes Söğüt. 5 Temmuz 2020. 6 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2020. 
 12. ^ "kaynak". Enes Söğüt. 5 Temmuz 2020. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2020. 
 13. ^ "KKTC Magazin Gazetecileri Ödülleri sahiplerini buldu". Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber. 10 Haziran 2016. 11 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 14. ^ "43. Pantene Altın Kelebek Ödülleri için adaylar açıklandı!". ranini.tv. 25 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 15. ^ "Ayaklı Gazete Yılın En'lerini Seçti | KLASS Magazin". www.klassmagazin.com. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 16. ^ "News - News - Item Detail - International Academy of Television Arts & Sciences". web.archive.org. 1 Aralık 2017. 8 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2021. 
 17. ^ "Amour éternel / Kara Sevda (Soap Awards 2021) : « Nous avons écrit le scénario avec le public du monde entier »". Toutelatele (Fransızca). 9 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2022. 
 18. ^ "Burak Özçivit, singurul actor turc nominalizat în Franța la SOAP AWARDS 2021". VIAȚA CU AROMĂ DE CAFEA (Rumence). 17 Kasım 2021. 17 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2022. 
 19. ^ "Neslihan Atagül Nominated for the 'Best Actress Award' in France". Al Bawaba (İngilizce). 20 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2022.