Kara Sevda (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara Sevda
Kara Sevda (dizi).jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Aşk
Drama
Senarist Anıl Eke
Özlem Yılmaz
Yönetmen Hilal Saral
Başrol Burak Özçivit
Neslihan Atagül Doğulu
Kaan Urgancıoğlu
Besteci Toygar Işıklı
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 74
Yapım
Yapımcı Kerem Çatay
Pelin Diştaş
Mekân İstanbul
Gösterim süresi 140 Dakika
Yapım şirketi Ay Yapım
Yayın bilgileri
Kanal Star TV (HD)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 14 Ekim 2015 - 21 Haziran 2017
Durumu Sona erdi.

Kara Sevda, 14 Ekim 2015'te Star TV'de[1] yayımlanmaya başlayan dizi. Dizinin başrollerinde Burak Özçivit, Neslihan Atagül Doğulu ve Kaan Urgancıoğlu yer almaktadır. Yapımcılığını Kerem Çatay'ın üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Hilal Saral bulunmaktadır. Senarist kadrosunda Anıl Eke, Özlem Yılmaz ve Burcu Görgün'ün bulunduğu dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca; Kürşat Alnıaçık, Burak Sergen, Zeyno Eracar, Orhan Güner, Neşe Baykent, Barış Alpaykut, Melisa Aslı Pamuk yer almaktadır. Dizinin çekimleri 1. bölümdeki maden kazası (Zonguldak) hariç İstanbul ilinde gerçekleşmektedir. Dizide, dar gelirli bir ailenin umutlarını bağladığı oğlu Kemal Soydere (Burak Özçivit) ile kendini ait hissetmediği ihtişamlı bir hayatın içine doğan Nihan Sezin'in (Neslihan Atagül Doğulu) imkânsızlıklar ve mucizelerle dolu hikâyesi anlatılmaktadır. Kemal ve Nihan'ın bir gecede değişen hayatlarına damga vuran isim ise varlıklı bir ailenin oğlu olan Emir Kozcuoğlu (Kaan Urgancıoğlu) yer almaktadır. 21 Haziran 2017 tarihinde yayımlanan 74.bölümde final yaparak sona ermiştir.

Dizinin ilk ismi Düş Bahçesi olarak planlanmıştı ama dizi setinde Zerrin Tekindor ile yönetmen Volkan Kocatürk arasında çıkan tartışma sonrası dizi çekimlerine ara verildi. Ardından dizinin yönetmeni Volkan Kocatürk kadrodan çıkıp yerine Hilal Saral getirildi ve dizinin ismi Kara Sevda olarak değiştirildi.[2][3]

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezon Hakkında
Burak Özçivit Kemal Soydere 1-2 Maden mühendisi. Yeniköy'ün kıt kanaat dünyasının, yolun öte yanının, mahallenin çocuğu. Berber Hüseyin ile ev hanımı Fehime'nin üç çocuğundan biri. Tarık'ın kıskandığı kardeşi, Zeynep'in hayran olduğu abisi. Nihan ile 2010 yılında tesadüfen karşılaşarak sevgili olur. Evlenme teklif edeceği zaman Nihan'ın kardeşi Ozan'ın bir kadını öldürmesi ve bu olayı gizlemesi için Emir'le evlenmek zorunda kalması nedeniyle Nihan'ın evlenme teklifini maddiyata dayandırarak reddetmesi üzerine İstanbul'u terk ederek Zonguldak'a madende mühendis olarak çalışmak için gider. İş sırasında patronu ile maden ocağının içini kontrol ederken meydana gelen göçükte patronunu kurtarması ve madendeki önceden aldığı önlemler sayesinde can kaybının olmaması nedeniyle patronu kendisine ortaklık teklif eder ve hayatı değişmeye başlar. Emir Kozcuoğlu'nun şirketi ile ortak bir proje için ortağının yaptığı teklifi kabul ederek İstanbul'a 5 yıl aradan sonra tekrar döner. Artık daha güçlüdür ve ilk hedefi sevdiği kadını elinden alan ve aynı projede çalıştığı Emir Kozcuoğlu'nu alt etmektir. Nihan ile arasındaki Kara Sevda'nın külleri tekrar alevlenir ve Nihan ile yeniden bir araya gelmek için savaşmaya başlar.
Neslihan Atagül Doğulu Nihan Sezin Soydere / Nihan Sezin Kozcuoğlu 1-2 Emir'in karısı. Kemal'in eski sevgilisi. Yeniköy'ün pırıltılı dünyasının, yolun sahil tarafının, imtiyazlar içinde büyütülmüş yalı kızı. Soyu saraydan gelen Vildan'la, orta hâlli bir aileden yükselmiş Önder'in kızı. Ozan’ın ikiz kardeşi. Neşeli, hayat dolu, umursamaz, uçarı bir kız. İçinde büyüdüğü zengin ve pırıltılı hayata ise hep biraz mesafeli. Kemal ile 2010 yılında sevgili olarak evlilik hayalleri kurduğu dönemde kardeşi Ozan'ın bir kadını öldürmesi ile bu olayı gizlemeyi vadeden ve kendisine âşık olan Emir ile evlenmek zorunda kalır ve Kemal'in evlenme teklifini aralarındaki maddiyat ve yaşantı farklılığına dayandırarak reddeder ve Kemal'in İstanbul'u terk etmesine neden olur. Yıl 2015 olduğunda hâlâ Kemal'e ilk günkü gibi âşıktır ve Kemal'le yaşadıklarını düşünerek güçlü kalmıştır. Kemal'in patronuna ortak olarak, eşi Emir ile ortak bir projede yer alması ile Kemal'in tekrar İstanbul'a dönmesi ile her şey tekrar başlar.
Kaan Urgancıoğlu Emir Kozcuoğlu 1-2 Dizinin kötü adamı. Varlıklı bir ailenin oğlu ve Nihan'a takıntılı olarak âşık olan bir adam. Nihan'ı asla kaybetmek istemeyen iş adamı. Babasının şirketinin patronu. Fakat yaptığı hatalar nedeniyle şirketteki yetkileri babası tarafından zaman zaman kısıtlanmaktadır. Babasından gelen bir anlayışla maddi güç ile her şeye sahip olacağına inanmış, Kemal ile ortak bir projede çalışmak zorunda kalması ve Kemal ile Nihan'ın ortak geçmişini öğrenmesi üzerine Kemal'i düşmanı olarak görmeye başlar. Kemal'e zarar vermek için başta Kemal'in kız kardeşi ve abisini kullanarak her yöntemi uygulamaktadır. Bu nedenle Kemal ile arasında bir savaş ve yarış başlar.
Zerrin Tekindor Leyla Acemzade Kandarli 1-2 Eski bir konakta tek başına yaşayan bir kadın. Hayat dolu, maziden bahsetmeyi sevmeyen bir kadın. Mahalleli için ise tam bir film aktristi. Kemal, hem oğlu hem arkadaşıdır Leyla'nın. Aralarındaki yaş farkına rağmen, iki kadim dostturlar. Aynı zamanda Vildan'nın kardeşi ve Nihan'nın teyzesi.
Kerem Alışık Ayhan

Kandarli

2 Kemal'in intikam hikâyesinde kilit bir rolü vardır. Leyla'ya âşıktır.
Melisa Aslı Pamuk Asu Alacahan / Kozcuoğlu 1-2 Hakkı Alacahan'ın yeğeni. Kemal'in Zonguldak'taki sağ kolu ve patronunun güzel yeğeni. Ailede erkek varis olmadığı için işlerin başına Hakkı’dan sonra geçmesi muhtemel isim. Emir'in kardeşi olduğu ortaya çıkmıştır.
Orhan Güner Hüseyin Soydere 1-2 Kemal, Zeynep ve Tarık'ın babası, müşfik, sevecen, sıcakkanlı, çalışkan, tam bir aile babası. Baba mesleği berberlik ile ailesini geçindiriyor. Esnaf arasında çok sevilen, saygı duyulan, danışılan adamlardan. 
Zeyno Eracar Fehime Soydere 1-2 Kemal, Zeynep ve Tarık'ın annesi. Akça-pakça, sevimli ve sıcakkanlı, anlayışlı, zeki, ismiyle müsemma bir kadın. Tam bir türk annesi. En büyük zaafı ailesinin, yuvasının, çocuklarının huzuru ve mutluluğu. 
Rüzgar Aksoy Tarık Soydere 1-2 Kemal ve Zeynep'in abisi. Hüseyin ve Fehime’nin büyük oğlu ve ilk defa ebeveyn olmanın acemiliklerini yaşadıkları çocukları. Gerçek duygularını gizlemeyi çok küçükken öğrendi. Kemal’in, ailede göz bebeği oluşu, Tarık için katlanılamaz bir durum. Banu'dan boşanmıştır.
Hazal Filiz Küçükköse Zeynep Soydere Sezin/Zeynep Soydere Kozcuoğlu 1-2 Kemal ve Tarık'ın kız kardeşi. Ailenin “tekne kazıntısı” ve ailedeki herkesten farklı. Akıllı ve hırslı bir kız. İlk sezonda Ozan ile evlenmiştir. Emir'e aşıktır. 2. sezonda erkek çocuğuna Emir'den hamiledir.
Kürşat Alnıaçık Önder Sezin 1 Nihan ve Ozan'ın babası. Sessiz, sakin bir adam. Ne evinde, ne işinde dominant. İş dünyasındaki konumu, kayınpederinin nüfuzuyla elde edilmiş. Zamanında varlık gösteremediği meseleleri, bir daha toparlaması mümkün olmamış. Oğlu öldükten sonra kalp krizi geçirerek ölmüştür.
Neşe Baykent Vildan Acemzade Sezin 1-2 Nihan ve Ozan’ın annesi. Leyla'nin kardeşi
Barış Alpaykut Ozan Sezin 1 Nihan'ın ikiz kardeşi. Astım hastasıdır. Zeynep'le evlidir. 35. bölümde Asu Kozcuoğlu' nun emriyle intihar süsü verilerek Tarık Soydere tarafından asılarak hayatına son verildi.
Burak Sergen Galip Kozcuoğlu 1-2 Emir' in babası. Emir' i kontrol alabilecek güce sahip tek kişidir.
Çağla Demir Banu Akmeriç Soydere 1-2 Emir'in halkla ilişkiler uzmanı. Tarık ile evlidir.
Uğur Aslan Zehir

(Fikret)

1-2 Kemal'in en yakın arkadaşı. Tüm işlerinde ona yardımcı olur. Zehra'ya âşıktır.
Ali Burak Ceylan Tufan Kaner 1-2 Emir'in asistanı. Asu'ya âşıktır.
Ece Mudessiroğlu Zehra Tozkan 2 Zehir'e âşıktır. Aynı zamanda önce Emir'in avukatlığını yaptı, ilerleyen bölümlerde Kemal'in yanında durarak Emir'e karşı oldu.
Metin Coşkun Hakkı Alacahan 1 Kemal'in eski patronu, ortağı. 35. bölümde silahla kendini vurarak intihar etmiştir.
Gökay Müftüoğlu Salih 1-2 Kemal'in arkadaşı. Ayrıca Kemal'in kız kardeşi Zeynep'e âşıktır.
Nihan Aşıcı Yasemin 1-2 Nihan' ın arkadaşı
Elif Özkul Sema 1 Zeynep' in arkadaşı

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Aday
2015 Ayaklı Gazete Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül
Ayaklı Gazete Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Burak Özçivit
Ayaklı Gazete Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zerrin Tekindor
Ayaklı Gazete Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kaan Urgancıoğlu
4. Bilkent Televizyon Ödülleri En İyi Drama Erkek Oyuncu Burak Özçivit
2016 MGD 22. Altın Objektif Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Hazal Filiz Küçükköse
KKTC Magazin Gazetecileri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Hazal Filiz Küçükköse
MGD 22. Altın Objektif Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül Doğulu
1.Müzikonair Ödülleri En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Neslihan Atagül Doğulu
16. Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler) Yılın Dizisi Kara Sevda
16. Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler) Yılın Televizyon Performansı Burak Özçivit
16. Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler) En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül Doğulu
8. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı Özel Ödül Kara Sevda
pantene altın kelebek ödülleri Yıldızı Parlayanlar Melisa asli pamuk
Uluslararası Seoul Drama Ödülleri En İyi Dizi Kara Sevda
Uluslararası Seoul Drama Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Neslihan Atagül Doğulu
2017 17. magazinci.com İnternet Medyası Magazin Oskarları Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Zerrin Tekindor
Ayaklı Gazete Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Melisa asli pamuk
pantene altın kelebek ödülleri Yıldızı Parlayanlar Hazal filiz kucukkose
Uluslararası Emmy Ödülleri En iyi yabancı dizi Kara Sevda

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon Başlangıcı Sezon bitişi Çekilen bölüm sayısı Bölüm Aralığı TV Sezonu TV Kanalı
1.Sezon Çarşamba 20.00 14 Ekim 2015 15 Haziran 2016 35 1-35 2015-2016 Star TV
2.Sezon Çarşamba 20.00 21 Eylül 2016 21 Haziran 2017 39 36-74 (Final) 2016-2017 Star TV

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kara Sevda Tv Kanalı
  2. ^ "kaynak". Enes Söğüt. 5 Temmuz 2020. 6 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2020. 
  3. ^ "kaynak". Enes Söğüt. 5 Temmuz 2020. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2020.