Kadıköy, Baskil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kadıköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Baskil
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 483
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23800

Kadıköy, Fırat üzerindeki Karakaya barajı kenarında olan Elâzığ'ın Baskil ilçesine bağlı bir köydür. Eski dönemlerde Kayyan ve İzol ismi kullanılmıştır. Karakaya Barajı'nın yapımından önce daha aşağı bir mevkide yer alan köy Barajın su tutması ile birlikte su altında kalmış ve şu an bulunduğu yere taşınmıştır ve böylece Kuşsarayı köyüne ve oradaki Demiryolu istasyonuna daha yakın bir konuma gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında yazıya dökülmemiş fakat halen yaşayan pek çok kültürel değer vardır. Gelenek ve görenekleri tamamen kendine hastır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 79 km, Baskil ilçesine 39 km, Malatya'ya 75 km uzaklıktadır. Fırat Nehri kıyısında Elazığ'ı Malatya'ya bağlayan demıryolu ve kömürhan köprüsü arasında Malatya kale ilçesi karşısında sahil köyüdür. Kadıköy Baskil'in ve aynı zamanda Elazığ'ın en büyük köyüdür. Köyden iş adamları ve siyasetçiler yetişmiştir. '

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, dağlarla çevrili çukurova yapısında bir coğrafyası olduğundan, baraj sebebiyle adeta göl haline gelmiş olan Fırat nehrininde etkisiyle neredeyse bir akdeniz iklimi yaşamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 3000
2000 1750
1997 1000

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım üzerinedir. Bunda da en önde gelen tarım ürünü kayısıdır, yetiştirmiş olduğu kayısılar ikliminden dolayı bölgenin en iyi kayısılarıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde yatılı bir lise, ortaokul, ilkokul ve anaokulu ile birlikte camii ve lojmanlar vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]