Hacımehmetli, Baskil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hacımehmetli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Baskil
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 800 m (2.600 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 87
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23800

Hacımehmetli, Elâzığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacımehmetli, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür. Daha çok yazlık olarak kullananların bahçelerinin başına gelmeleri ve beraberinde getirdikleri işçilerle beraber bölgenin yazlıkçıları ve ırgatlarıyla beraber nüfus kayısının verimi belirginliği ile beraber 2000-2500 kişi sayısına ulaşmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 73, Baskil ilçesine 37 km uzaklıktadır. 800 m rakıma sahiptir. Kuzeyi sıradağlarla çevrili olup, güneyi de baraj gölüne dayanmaktadır. Aslında Malatya ovasının Fırat nehri tarafından parçalanmış bir bölümü üzerind kurulmuştur. Yani coğrafi olarak Malatya ovasının devamı niteliğindedir. Köyün yerleşim yeri oldukça düz olup, yer yer akarsu vadileri ile parçalanmış dalgalı bir görüntü arz etmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasaldır. Ancak baraj gölü kıyısında olması iklimi biraz ılımanlaştırmıştır. Kar yağışlarına pek rastlanmaz. Yaz aylarında çok sıcak ve çok kurak bir iklim görülür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ köy gelenekleri ve görenekleri sürdürülen köylerdendir.Köy Malatya Kültürününde etkisi altında harmanlama bir köydür.Misafirperver çalışkan insanlardır.

Köy kökenli olup üniversite tahsilini yapanların sayısı yüzlerin üzerinde olup, bunlardan doktor ve akademisyen olanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 204
2000 87
1997 104

YEkonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde kayısı yetiştiriliciği halkın önemli geçim kaynağıdır.Bununla birlikte köyde biber,karpuz yetiştiriliciği de vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]