Gemici, Baskil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl [[Elazığ (El aziz)

rakım = 623 (il)|Elazığ (El aziz) rakım = 623]]

Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 1.080
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
Posta kodu 23800
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Gemici, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlıda şeyh sait isyanına destek veren köy şeriati daima desteklemiş bir köydür.

Osmanlı salnamelerindeki orijinal ismi Mıllasenon'dur(molla sinan)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gemici köyü zengin mutfak kültürüne sahip olup yerel lezzetlere önem verenmektedir. Misafir perverliğiyle ön plana çıkan Gemici köyünün öne çıkan lezzetleri arasında içli köfte,kömbe,kayısı tatlısı bulunmaktadır.Köy halkı barış,huzur ve mutluluk duygusuyla hayatını itam etmektedir.Karakaya baraj gölüne olan yakınlığı sayesinde balıkçılıkta geçim kaynakları arasındadır.Malatya da kayısı sektöründe baskil kayısısının ayrı bir önemi vardır.Köy halkının %85 i Malatya merkezde yasamaktadir. Malatyada nam salmis bir aşirettir. Baskilin sahil köylerinden olan gemici köyü baskil kayısısının şeker oranı en yüksek olan kayısı üretim bölgesidir. KÖY HALKI DİNDAR VE MOLLA TORUNLARIDIR. özellikle GÖZALICILAR ve SAĞLAMLAR köyün ileri gelen aşiretleridir. KÖYÜN YÖNETİMİ VE SÖZ SAHİPLERİ GÖZALICILARDR. GAKKOM

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 72, Baskil ilçesine 34, Malatya'ya 20 km uzaklıktadır. Malatya merkez daha yakın olduğu için resmi işler ve üretim fazlası malların pazarlanması malatyada yapılmaktadır. Köyün 600 m güneyinde kara kaya barajı bulunmaktadır. Kuzeyinde bozkır bitki örtüsünün görülen dağlık araziler doğusunda ise Deliktaş köyü bulunmaktadır.sahil boyu devam eden Elazığ Malatya yolu köy içerisinde geçmektedir. Malatya merkeze ulaşım olanağı olarak deniz yolu (araç ve yolcu taşıma kapasiteli feribot)demir yolu ve kara yolu (kömürhan köprüsü)bulunmaktadır. Verimli ve zengin topraklara sahip gemici köyünde mandalin,limon gibi turunçgillerde kısmi olarak yetiştirilebilmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün İklimi doğu anadolu bölgesinde görülen karsal iklimden farklılık göstererek karakaya barajından dolayı iklim değişikliğine uğrayarak mikro iklim özelliği göstererek ılımanlaşıp akdeniz iklimine benzerlik göstermeye başladı ispatı ise donlu gün sayısınını azalarak seracılığın yaygınlaşmaya başlaması ve zeytin yetişmesidir...

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verile 2015- 1332 2012 - 1027 2007 - 565 2000 - 554 1997 - 579  %40 AKP

 %35 KATILMAYAN
 %15 SP
 %5 MHP
 %4 GEÇERSİZ
 %1 diger

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi eskiden tarım ve hayvancılığa dayalıyken şu anda sadece tarıma dayanmaktadır. Seracılık ve meyvacılık ön plandadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde İlköğretim okulu ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol demiryolu ve karayolu olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İnternet bağlantısı vardır. Tarım kıredi kooperatifi, sulama kooperatifi, jandarma karakolu vardır.çevre köylere göre daha gelişşmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

malatya battalgazi ilçesi