Şahindere, Baskil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şahindere
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elazığ
İlçe Baskil
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2.000)
 • Toplam 98
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23800
Resmî site
[1] -

Şahindere, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy sakinleri köyleri için eski dönemde Bilikan ismini de kullanmışlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geleneksel yemekleri arasında ekinler biçildikten sonra hedik adı verilen buğdaydan yapılan bir tür yemek vardır. Her yıl mahsul zamanı yapılır. Kıftı top (içli köfte) ve kıftı mehire (yoğurtlu köfte) diye yemekleri vardır. Yoğurtlu sarımsaklı kenger yemeği vardır. Ayrıca özel yemekleri olan kömbe (gıllor) meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 65 km, Baskil ilçesine 23 km uzaklıktadır. Köy yüksek ve engebeli olduğu için sık sık yağmur yağmaktadır. Köyün ortasından dere geçmektedir. Keban ile uzaklığı yaklaşık 5 km'dir. Turizm açısından fazla gelişmemiştir. Köyün yükseltisi fazladır. Yeraltı zenginliği olarak mermer yatakları vardır. Ulaşım rahat sağlanmaktadır. Kuzeyinde Keban, doğusunda Elazığ bulunur. Köyün 4 km yukarısında soğuk suları mevcuttur. En önemli suları Sarımerge ve Çimgon sularıdır. Sarımerge mevkisi yüksek dağlar arasında bulunmaktadır. Suyun akımının başladığından itibaren söğütler 1 km'ye yakın sıralı bir şekilde uzamaktadır. Köylüler burayı genellikle piknik alanı olarak kullanır. Sarımerge'nin üstündeki 2250 metre yüksekliğindeki Ateş Dağı mevcuttur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 99 veya 100 kişi
2000 98
1997 69

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]