Suyatağı, Baskil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Suyatağı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elazığ
İlçe Baskil
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 110
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23800
Resmî site
[1] -

Suyatağı, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Suyatağı köyü; ilk tunç çağına uzanan yerleşim izlerine rastlanmıştır. Karakaya baraj çalışmaları sırasında çıkan kalıntılar, özellikle Fırat havzasına birçok kavimlerin yerleştiğini göstermektedir. Elde edilen bilgilere göre Hititler burada uzun süreli hakimiyet kurmuşlardır. Daha sonra Asur ve Makedon istilası başlamıştır. En son Romalılar ve Bizanslılar hakim olmuşlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürel yapı, Gelenek ve Görenekler: Köyde okuma yazma oranı yüksektir. Kız çocuklarının okullaşmasına 1990' li yıllardan itibaren başlanmıştır. Okuma- yazmaya bağlı olarak çeşitli illerde bu köyden nüfusa ve kamu görevlilerine rastlamak mümkündür. Elazığ ve Malatya ilinin müşterek kültürünü yansıtan köyde başlıca Halk oyunları Delilo, Halay, Geleneksel törenlerde oynanan oyunlar Sim simi ve Tura' dır. Yemekler, bulgur, et ve sebze ağırlıklıdır. Evlilikler aile onayı ve görücü usulüyle olmaktadır. Kına Gecesi, kapı tutma, kardeş payı, gelin yolu kesme düğünlerdeki bahşiş gelenekeleridir. Yakınlık ve dostlukla sıcaklık oluşturan kivrelik, hediyeleşme ve dayanışma doğurmaktdır. Berdel, başlık geleneği kalkmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi konumu:

Elazığ iline 87 km, Baskil ilçesine 49 km ve malatya iline 35 km uzaklıktadır. Suyatağı köyünün güney sınırını teşkil eden Muşar Dağı Karakaya Baraj Gölüne dik yamaçlarla iner ve ortalama yükseltisi 1232 m.'dir. Köy, Fırat Nehri havzasında yer almakta olup akarsular tarafından parçalanmış düzlükler üzerinde yer alır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Suyatağı köyü; Doğu Anadolu karasal iklim sınırları içerisinde bulunmakla beraber daha elverişli iklim şartlarına sahiptir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Özellikle Karakaya Barajı sonrası ilçenin ekonomik yönden verimli ve tarımda gelir getirici topraklar su altında kalmış, bundan dolayı nüfusun büyük bir bölümü ekonomik ve sosyal açıdan daha gelişmiş olan çevre il merkezlerine ve büyük şehirlere göç etmişlerdir.

Köyün ekonomisi daha çok Tarım'a dayalıdır. Şu anda köylünün gelirinin %80'i kaysıdan sağlanmaktadır. Eski Yıllara nazaran daha çağdaş ve bilinçli tarım yöntemleri uygulandığından dış ülkelere ihraç edilecek kalite standartlarına ulaşılmıştır. Sebze ve Meyve üretimindede standart kaliteye ulaşılmıştır. Özellikle Armut, Elma,Kiraz,Ayva,Nar,Şeftali,Erik, kalite ve tat olarak çok üst seviyededir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Torsuşağı mezraa'sı hudutları dahilinde yer alan ilköğretim okulu sekiz yıllık eğitime geçiş aşamasında kapatılmış olup, Mamıraş mezrasındaki yer alan cami ise kış mevsiminde köyde yeteri kalabalık bulunmadığından görevli imam ilçe tarafından alınmıştır. Ancak köyde merkezi sistem uygulanmaktadır.Cami insaati da 2012 yilinda baslamis olup , koy girisi yakininda koylulerin yardimiyla bir cami insaa edilmesi karalastirilmistir.

Köye bağlı dört mezraa'da (Kale, Torsuşağı, Mamıraş ve Arapuşağı ) su, kanalizasyon, telefon bulunmamaktadır. Köyün karayolu bağlantısı 2007 yılı itibarı ile asfalt yapılmıştır.

Suyatağı köyü sakinler genel olarak tarımsal faaliyetler ile uğraştıklarından (kaysıcılık) yaz mevsiminde köyler kalabalıklaşmaktadır ancak kışın köyler boşaltılmaktadır. Köy sakinlerinin nerdeyse tamamının Malatya ilinde evleri bulunmaktadır. Elazığ ile ulaşım sorunu olduğu için genel olarak sosyo-ekonomik faaliyetler malatya ilinde yapılmaktadır.

Ulaşım faaliyeti ise Malatya-Baskil (imikuşağı) arasında çalışan 4 adet yolcu-araba feribotu ile yapılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]