Kabataş, Çaykara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kabataş
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Çaykara
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 450
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu
Posta kodu 61940

Kabataş, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kuruluşu 15. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır . Eski adı Fotinos olan köy, daha önceleri Zincirlitaş mahallesi ile bir muhtarlık halindeydi. Fotinos ismini, ışık ve güzellik anlamına gelen Rumca olan Fotino kelimesinden aldığı bilinmektedir. Mahallenin bir yerleşim yeri olarak seçilmesi ilk kez, Hacıahmet oğulları, Hır oğulları, Canoğulları,Hatip oğulları tarafından olmuştur. Bu aileler köye Zincirlitaş’tan gelmiştir. Diğer aileler ilk kez yurt yaylasında ve bugünkü adıyla Uzuntarla mahallesinde kaldıktan sonra köye gelmişlerdir. Trabzon’un fethinden sonra (1461) köye gelip yerleşen bu aileler, ormanlık bölgeleri ziraat alanları haline çevirerek, bu mahallesi bir yerleşim alanı haline getirmişlerdir. 1940'lı yıllarda köy iki muhtarlığa ayrılmıştır; Zincirlitaş ve Kabataş. Köy adlarının değiştirildiği dönemde toprakları içinde bulunan Karataş taşının adı değişikliğe uğrayarak Kabataş şekliyle mahallenin adı olarak belirlenmiştir.1681 tarihli Avariz Haneleri Defterinde, Çaykara ilçesi sınırları içinde belirtilen 14 mahalleden biridir.Mahallenin adın ın bir Oğuz boyu olan “Fotın-uz” dan geldiği söylenmektedir.İlk yerleşenleri Alioğulları (Öksüzler, Erdoğanlar, Öztürkler ); Karamahmutoğulları ( Baloğlu (Zengin),Aydın,Kara,Özçelik ve Gülah’lar);Hacıibrahimoğulları,(Albayrak,Özdemir,Yıldız,Tak);Cırkalılar ( Yaz,Akaydın);Hacıislamoğulları (Ersoy, Yarar )lardır.Hacıahmetoğulları,Hıroğulları ve Hatipoğulları, Doğu Anadoludan gelen ailelerdir.

Mahalleden üç kez değişik dönemlerde muhacir aileler ayrılmıştır. 1929‘da Bayburt’a bağlı Aydıntepe, Domla, Sığırsı, Maden köylerine; 1933‘te Maçka’nın Zakine, Livera, Kiremitli köylerine; 1965‘te Hatay’ın Kırıkhan ilçesine yaklaşık 100 hane göç etmiştir.

Karamahmutoğulların'dan Mustafa oğlu Baloğlu Abdurrahim Rum ve Ermeni çetelere karşı 40 silah arkadaşı ile beraber Devlet-i Aliye hizmet etmiş dönem eşkıyalarından dır. Tabanoğlu Hasan Efendi, Küllahoğlu Muhammet Efendi, Cincoğlu Muhammet Efendi ve Keleşoğlu Feryüz Efendi mahallesimüzün yetiştirdiği ünlü din adamlarındandır. Kurtuluş Savaşı'nda halkına önderlik yaparak Ruslar'a karşı savaşan Hacı İbrahimoğullarından Kahraman Ağa mahallesimüzün önemli kişilerindendir. Ayrıca Cincoğlu Ali Bilgin, Mehmet Kaban,Mustafa Öksüz ve Mehmet Günel (Kısır Efendi)Kurtuluş Savaşında kahramanca savaşan diğer köylülerdendir.

300 sene önce yapıldığı söylenen köy camisinin süsleme sanatı bir tarihi eser olduğunu kanıtlamaktadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün koruma ve bakım altına alınmıştır. Mahalledeki diğer sosyal hizmetler genellikle 1970‘li yıllardan sonra başlamıştır. Bu hizmetler devlet ve köylü işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Su, yol, elektrik, ilköğretim binası, sağlık evi, çay alım evi hizmet vermektedir. Bu binalardan ilköğretim okulu ve sağlık evi nüfus azlığından dolayı hizmet vermemektedir. İlkokul 1950 yılında faaliyete geçmiştir. 1980 yılında da ortaokul binası hizmete açılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylüler dini inançlarına bağlı, adet, gelenek ve göreneklerine saygılıdır. Aile ve toplum ilişkileri ileri bir düzeydedir. Karadeniz yöresinin halk oyunları ve çalgı aletlerinden kaval ve kemençe halkımızın eğlencelerinde önemli yer tutar. Atışmalar gittikçe önemini kaybetmektedir. Eski atışmacılarımızdan Ramoğlu Emin Efendi, Hacı Osmanoğlu Hüseyin Efendi, Küllahoğlu Mustafa, Kukuloğlu Muhammet ve Kısır Efendi, Hacı Ahmet Efendi anmaya değer kişilerdir.

Aileler arasında yardımlaşma ve dayanışma ileri düzeydedir. Kan davası yoktur. Köy halkı gün geçtikçe sosyal ve ekonomik yapısını geliştirmektedir .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 79 km, Çaykara ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  • Her mevsim yağışlıdır.
  • Maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000–2500 mm’dir.
  • Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür.
  • Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C’dir.
  • Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C’dir.
  • Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C’dir.
  • Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C’dir.
  • Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 450
2000 282
1997 264

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Dar ölçekte tarım ve hayvancılığın dışında son zamanlarda fındık, çay ve kivi yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Fakat tarım ve hayvancılık geçimi sağlamaya elverişli değildir. Nüfusun %75'i gurbetçi, %15'i kamu kuruluşlarında görevli, %5'i tüccar ve sanatkar, %5'i kamu kuruluşlarından emeklidir. Kadınların ancak %5'i meslek sahibidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır, ama öğretmen yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]