Uzuntarla, Çaykara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uzuntarla
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Çaykara
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 482
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61990

Uzuntarla(Eski adı Romeika Makrohorofo - Uzuntarla), Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1583 yılı tahrir kayıtlarında adı ilk kez ayrı bir köy olarak geçmiştir. Eski Çaykara- Bayburt yolunun Cevizli mevkisinden sağa sapıp 3–4 km gidilerek varılan Uzuntarla bir inziva ortamı özelliği taşır. Önceleri medrese eğitiminin ileri düzeyde olduğu bu mahallede Müderris Muhammet Efendi’nin ziyaretgah olarak türbesi bulunmaktadır.

Mahallenin eskiden beri yerleşik olan belli başlı aileleri şunlardır :Gobutoğulları , Makaryosoğulları, Şekeroğulları, mustafaefendioğulları, galegoğları, şatıroğulları, kesimoğulları, pancaroğulları, şaboğulları, delesmanoğulları, huleboğulları, firişoğulları, kürdoğulları.

Dar bir vadinin son derece dik yamaçlarında geleneksel ahşap yapılarla yer alan Uzuntarla’da ziraat ürünü olarak patates,mısır ve fasulye olarak yerleştirilir.Önemli geçim kaynaklarının başında hayvancılık gelmektedir.Bu gün değişik nedenlerle mahalle nüfusu epeyce azalmıştır.Kalanlarında çoğu yaşlılar olduğu için emek isteyen üretim, yok denecek düzeye düşmüştür.Yurt içi ve yurt dışı gurbetçilik en önemli gelir kaynağıdır. Yol, su, elektrik ve telefon hizmetleri tamamlanmış olan Uzuntarla mahallesinün yaylası Aplareyas, Mavreyas ve Avlagoçofalas; mezresi de makrohorafo(Uzuntarla)’dur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 99 km, Çaykara ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 482
2000 547
1997 480

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır ancak eğitim taşımalı sistemle komşu mahallede sağlanmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]