Eğridere, Çaykara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eğridere
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Çaykara
Nüfus (2009)[1]
 - Toplam 494
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61940

Eğridere, eski ismi Ğorğoras [ Yun górgoras "çağlayan" ], Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğridere mahallesi Ilçenin güneyinde ilçe merkezine 4 km uzakliktadir. Kuzeyinde ilçe merkezi ve Kadahor mahallesi,güneyinde Çambasi mahallesi ve Marasli mezralari,doğusunda Taşören mahallesi İşıklımahallesi (Huşo) Yükselen mahallesi,batısında Maraşlı mahallesi bulunmaktadır.Eğridere mahallesi engebeli bir arazi üzerine kurulmuş ve geniş bir araziye sahiptir.Sekiz mahalleden oluşmuştur.Yayla olarak kullanilan Cahmut yaylasi yeni Ismı (Kurtdağı yaylası) adını almıştır. Mahallenin güneyinde yer almaktadir.Köy arazisi Mezireler ve yayala topraklarıyla ilçe merkezinden yaylaya kadar bir bütünlük arz etmektedir.

Eğridere mahallesinün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir.Mahallenin eski ismi (Gorgoras)'tir.Köy ısımlerinin Türkçelestirilmesi sirasinda mahallesin doğusundan akan kurt deresının kivrimli oluşundan köye Eğridere ısmi verilmiştir.

Mahallenin yerleşim yeri olarak seçilmesi ilk kez Baltacilioğullari, Pasalıoğullari,Niyazoğullari,Beşiroğulları,Bozoğullari,Gurnaoğullari ve Anadolu'dan gelen diğer aileler tarafindan olmuştur.osmanlı sarayının niyazoğullarına defterdarlık ve kadılık vermesiyle bölge,ozamanki çaykara nahiyeside dahil olmak üzere uzun bi süre niyazoğlu ailesinin yönetimi altında yaşamıştır

Mahallede 8 Mahalle bulunmaktadır.

Mahalleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy'de toplam 9 tane mahalle vardır.

 • Köyümüzde her mevkinin eskiden beri kullanılan isimleri vardır

Örneğin; Marduraç, Sersa, Kastanbera, Harcan, Oksadi, Kalusa, Zardabatciha, Kusbiliyos, Gurgulina, Şahtorman, Kaban, Boro, Kondarkambo, Kastan, Okseyes, Hacaliklersi, Kırma, Bekirorman, Pirvana, Niyaziyoraş, Kodakaban, Sarboliso, Kamenoraş, Siron, Likoraş…bunlardan bazılarıdır.

 • Eğridere mahallesinün Mezireleri Mahalleden yukardadır. Bütün Mezirelere yol bağlantıları vardır.
 • Mahallenin en güneyinde bulunan şirin mahalleden sonra Mezireler (komlar) başlamaktadır. Belli başlı mezireler; İspentam, Kukulasuyu, Kalusa, Kadohor, Tsaluka, Oksodi, Harcan, Zardabatsiha’dır. Mezirelerin en güneyinde mahallesin mera orman arazisi olan Mangan Korusu bulunmaktadır. Köy arazisinin en güneyinde ise Kurtdağı (Cahmut) yaylası bulunmaktadır.

Mezireler[değiştir | kaynağı değiştir]

İspentam, Kukulasuyu, Kadahor, Kalusa, Tsaluka, Harcan, Oksodi, Zardabatsıha, Harbaşı

Yaylamız: (Kurtdağı Yaylası) Cahmut yaylası 2003 yılına kadar bu ad ilen tanınmıştır. 2003 yılından itibaren yayla şenliklerinin yaylamızın üstündeki (Likoraşta) da Kurtdağı tepesi'nde yapıldığı için, Köy idare heyeti karariyla yaylanin adı (Kurtdağı yaylası) olarak değiştirilmiştir.

 • Mahallenin merkezin Vakiflar Bölge Müdürlügü tarafindan koruma altina alinan oyma sanati Çesme bulunmaktadir.

Hane sayısı: 320'dir. Eğridere mahallesi iki değisik dönemde göç vermiştir.Bir bölümü Bayburt,bir bölümü de Erzincan ve Çayırlı ilçelerine yerleşmişlerdir.Bu göçler iskan yoluyla yapilmiştir.Arazinin yetersizliği ve geçim imkânlarinin zorluğu nedeniyle halkin bir bölümü kendi imkânlariyla yurdun çesitli yörelerine göç edip hayatlarini devam ettirmeye çalismaktadir.Köy nüfusu doğal olarak yaz döneminde tatil sebebiyle kalabaliklasir.Aileler arasinda yardimlaşma ve dayanişma ileri düzeydedir.Kan davasi güdülmemektedir.Köy halki gün geçtikçe sosyal yapisini geliştirmektedir.Mahallenin merkezinde Vakiflar Bölge Müdürlüğü tarafindan koruma altina alınan oyma sanati çesme bulunmaktadir.

Mahalleye sosyal hizmetler 1960 yılından sonra gelmeye başlamiştir.Hizmetler Devlet-vatandaş işbirliği ile yapilmiştir.Hizmetlerin İlki köye yolun yapilişi (çoğunluğu halk tarafindan) gelmektedir.Devaminda mahallelerin ve yayla yolunun yapılmasi, 02.11.1975 tarihinde köye elektriğin gelmesi,köy yollarinin betonlanmasi,telefonun gelmesi,Köy Odasi,Sağlik evi ve İmam Lojmanindan oluşan binanin yapilmasi,köy yolunu yaylaya bağlayan dere üzerindeki köprünün yapilmasi,Fındıklımahallesine mahallesin ikinci elektrik trafosunun yapilmasi gibi hizmetler gelmektedir.Ayrica mahallesin (2) iki ilkokulu ve (5)beş camisi bulunmaktadir.

 • Halkin geçim kaynaği gurbettir.Köylü 1965 yılına kadar geçimini Kalaycilik,Hizarcilik, İnsaat ustaligi ve ameleligi gibi islerden sağlamaktaydi. Bu yıldan sonra önceliği yaklasik olarak her evden bir kisinin yurt dışına gitmesi almistir. Bu da mahallesin ekonomisine büyük katkida bulunmustur.Mahallede yaşayan halk arazisi yetersiz olmasina rağmen geçimini sağlayabilmek için Misir,Çay,Fındık,Seracilik,Cayırcılık, Büyük ve Küçükbaş Hayvancilik gibi işlerle uğraşmaktadir.
 • Eğridere mahallesinde okuma yazma orani % 95'in üzerindedir.Mahallede ilk ilkokul 1948 yılında açilmiştir.Fındıklı mahallesinde Cumhuriyet ilkokulu 1972 tarihinde ikinci okul olarak hizmete girmiştir.Bugün itibariyle tek ilkokul hizmet vermektedir.
 • Eğridere mahallesi ilkokulundan mezun olan bakan ve milletvekili görevinde bulunanlari yazmadan geçmeyelim.

1973-1977 döneminde milletvekili ve dönemin en genç Adalet Bakanı Ismail MÜFTÜOĞLU okulun 34 nolu öğrencisi,1983 seçimlerinde Trabzon milletvekili emekli Binbaşi Mehmet KARA okulun 6 nolu öğrencisiydi.Mahallenin dört adet camisi bulunmakta ve camilerin her biri tamamen mahalle ve köy sakinlerinin yardimlariyla yapilmiştir. Kur-an Kursu binasi bulunmakta fakat öğrencisizlik nedeniyle kapalidir.Yine bugün itibariyle kamu görevlisi olarak mahallede 1 ögretmen ve dört imam-hatip bulunmaktadir.

Eğridere mahallesinde yasayan eski din adamlarini kisaca söyle siralayabiliriz

Niyazoğlu efendi,Suba efendi Seyh Sadoğlu Mustafa efendi, Ğurnaoğlu Hafiz Mustafa efendi ve Çataloğlu Mustafa efendi. Ali Çatal oğlu (Alaybey) Hafız Yusuf Çatal, Karahasanoğlu, Müftümüz Hafız İsmail Kaymak, Hafiz Arslan Tok, Sürmenelioğlu, H.Hafız Dursun Ali Sürmenelioğlu, 1973-1977 dönemi milletvekili ve Adalet Bakani Ismail MÜFTÜOGLU ve 1983 dönemi Trabzon milletvekili Mehmet KARA mahallesin meclise gönderdiği sımalardandir.cemil kılıç mahallesin ilk yanık sesli türkücüsüdür. Mustafa YILDIZ mahallesin ilk Kaymakami, Prof.Dr.Necati AGIRALIOĞLU mahallesin ilk profesörü, Dr Fatih NIYAZOĞLU mahallesin ilk İl Sağlık Müdürü olarak sıralanabilir. Bunun yaninda çok sayida kamu görevlisi ve üniversite ögrencisiyle Eğridere mahallesinün eğitime ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir.

Mahallenin Gurbet dağılımından köylüler Türkiye ve Avrupa'da Köy dernekleride bulunmaktadır. Eğridereköylüler dayanışma ve yardımlaşmada bir birlerine tutumludur.

Köy halki dini inançlarina bagli örf,adet,gelenek ve göreneklerine bağlidir.Aile ve toplum ilişkileri ileri düzeydedir. Evlilikler genelde görücü usulde olur. Akraba evliliklerine fazla rastlanmamaktadir.

Ayrica Eğrideremahallesi Spora da yatkinliğini ispat etmiştir. Bugüne kadar değisik tarihlerde düzenlenen Çaykara Kaymakamlık Kupasi turnuvalarından (9) sampiyonluğu bulunmaktadir. Son şampiyonluğu 2006 yılı Çaykara İlçemizde en fazla şampiyonluğu bulunan tek Köyümüz'dür.

Köy takımımız Son şampiyonluğu 2006'dır.

Mahallenin Web Siteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Mahallenin Dernekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Eğridere Köyü Güzellestirme ve Kalkintirma Dernegi,-
 • Avrupa - Eğridere Mahallenine Yardim Derneği e.V 2003
 • Eğridere Köyü Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi Istanbul,

Mahalleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Çamicivarı mahallesi, (Vasilaç)
 • Serinsu mahallesi, (Banlağulos)
 • Dere mahallesi, (Botameya)
 • Işıklı mahallesi, (Lağulos)
 • Ayvalık mahallesi, (İfteron)
 • Ovacık mahallesi, (Kanboz)
 • Şirin mahalle, (Şerşa)
 • Kaban mahalle,(Kaban)
 • Fındıklı mahalle, (lemetos)

Asirlik Cesmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mahallenin Merkezindedir.

Yaylalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kurtdağı Yaylası
 • Çahmut Yaylası

Yayla Senlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kurtdagi Yaylası Şenliği Likoroşta yapilir ve Ağustos Ayının İlk Pazarında yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 78 km, Çaykara ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 494
2007 474
2000 460
1997 464

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallesin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Osman Bozoğlu
2009 - Ahmet Yaşar Ağıralıoğlu
2004 - Recep Yıldız
2004 - Recep Yıldız
1999 - Halil Kaymak
1994 - Halil Kaymak
1989 - Mehmet Yildiz
1988 - Mehmet Salih Yıldız
1984 - Mehmet Hulisi Çokluk
Mustafa Ağıralıoğlu
Hasan Pamuk
Mustafa Kotaoğlu
İsmail Coşkun
Mehmet Yıldız (Tiv)

Soyağacı Kitapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzde gelmiş geçmiş yerleşim hakkında Sülalelere göre Yıllara ve Hane Nüfusuna kayıtlı olarak Kitap haline getirilerek 1.Soyağacı Kitapımızın ciltı çıkmıştır. 2.Kitapımızın çalışmaları devam etmektedir. Soyağacı Kitapımızın tümü Web sitemiz http://www.egriderekoyu.net sitemizden takip edebilirsiniz.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede iki adet ilköğretim Okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. ancak kanalizasyon şebekesibir kısmı yapılmaktadır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]