Köknar, Çaykara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ocena
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz
İl Trabzon
İlçe Çaykara
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.558
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61940

Ocena, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgiler sınırlı olsa da, yöre sakinlerinin 1600-1700'lü yıllarda sahildeki sıtma probleminden dolayı Of ilçesinden yukarıya doğru yerleşim yerleri arayan aileler tarafından kurulmuştur. Köknar Köyü merkezi konumundan dolayı Solaklı Vadisinde cumhuriyetin ilk yıllarında (1933) okula kavuşan ender yerleşim yerlerinden biridir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri oldukça renklidir. Türkiye'nin birçok yerinde yapılan Aşure Günü, Sünnet Düğünü gibi bazı gelenekler çok fazla bilinmez ve uygulanmaz.Buna rağmen dini bayramlar büyük önem taşır. Eski geleneklere göre bir evden evlenerek ayrılan evin kızları un helvası yapılarak bayram öncesi bayram merasimi için eve davet edilir. Un helvası ile davet düğünler için de geçerlidir. 1. Kız almaya davet: Bunun için 1 hafta öncesinden tüm akrabalar başta olmak üzere, komşu ve aile dostları teker teker dolaşılır, helvalar dağıtılır ve düğüne resmi davet yapılmış olur. 2. Düğün sonrası 7. Gün: Düğünden yedi gün sonra bu kez gelin ve yeni ailesi kızın baba evine davet edilir, ancak bu törendeki kalabalık çok olmaz ve helva ile davet sözkonusu değildir.

Kalandar Gecesi: Ocak ayının 13. günüe rastlar. Bu gecede gençler, farklı kılıklara girerler ve eski usul evlerin çatı pencerelerinden aşağıya iple bir küçük bakraç indiriler. Bu bakraç ev sakinleri tarafından çeşitli hediyelerle doldurulur ve gençler maniler okurlar. Bu gelenek başka köylerde yoktur.

Horon:Horn hemen hemen herkes tarafından oynanır. Ana çalgı kavaldır. Kızlı-erkekli oyunandığı gibi ayrı ayrı da oynanmaktadır. Başlıca oyunlar atlama, sıra, sallama ve sıksara oynanır.

Yemekler: Yemek kültürüsahil bölgesi yemeklerine benzerlik gösterir ancak farklılıklar da mevcuttur. Başlıca yemekler: Mısır ekmeği ( gızdırma veya bleki ekmeği), Malez (Süt+ Mısır Unu Çorbası), Haşil (Süt, yoğurt ve tereyağı ile yenir), Lahan Çorbası, Ğuliya (lahana+bulgur+fasülye+bulgur ve iç yağı ile hazırlanır), gendime çorbası, gorgoda, dem pilavı, yarma çorbası, kabak çorbası, farklı ekmemkler (hamsili, pırasalı, patatesli, iç yağlı vs), turşular (fasülye, pancar ve salut turşusu),kuymak, muhlama, diroglosti,kaymak kuymağı, minzohaşilo, pilavlar ilk sırasa yer alır. Tatlı kültürünün özünde ballı tereyağı, ballı süzme yoğurt ve sütlaç gelir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 99 km, Çaykara ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1558
1997 3185

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallesin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Abdullah Sevin
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]