Köpekbalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köpek balıkları
Yaşadığı dönem aralığı: 410,8-0 myö
Pragian-Günümüz[1][2] 
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
İnfra sınıf: Euselachii
Üst takım: Selachimorpha
Nelson, 1984
Takımlar
Sinonimler
Pleurotremata Selachii

Köpekbalığı (Selachimorpha), kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) sınıfının Elasmobranchii alt sınıfını oluşturan iki üst takımdan biri olan Selachimorpha (diğeri, Batoidea) içinde sınıflanan balıkların ortak adı.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Beslenmelerine göre üç gruba ayrılırlar.

Serbest yüzen deniz canlılarıyla beslenenler: Hexanchub, Lamnidae, Alopias, Carcharhinidae, Squalidae, Somniosus

Tabanda yaşayan deniz canlılarıyla beslenenler: Heterodontida, Scyliorhinidae, Triakidae, Oxynotidae, Echinorhinidae, Pristiophoridae, Squatinoidei

Planktonlarla beslenenler: Dev köpek balığı (Cetorhinus maximus), balina köpekbalığı (Rhincodontidae)

Kan[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatozlar gibi köpekbalıklarının kanında da diğer canlılara nazaran daha fazla üre bulunur (% 05 - 8). Bu oran Teleostei balıklarınkinden yaklaşık yüz misli daha fazladır.

Birim hacimdeki alyuvar sayısı Teleostei balıklarınkine göre yaklaşık 5-8 misli daha azdır. Bu eksiklik her alyuvarın yüzeyinin yaklaşık 5 defa daha büyütülmesi ile giderilmiştir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde varlığını sürdürmekte olan yaklaşık 360 köpek balığı türü bulunmaktadır ve bunlar sekiz takımda sınıflandırılmaktadır. Köpekbalıkları (Selachimorpha) üst takımının kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) sınıfı içindeki yeri ve içerdiği takımlar aşağıda sunulmuştur:

  • Üst takım: Batoidea - Vatozlar ve tırpana balıkları
  • Üst takım: Selachimorpha - Köpek balıkları

Yaşam Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hem okyanusta hem de tatlı sularda bulunabilirler. Tropik sularda, kuzey denizlerinde ve Akdeniz’de çoğunlukla derinlerde rastlanırlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Prof. Dr. Ali Demirsoy(1993), Yaşamın Temel Kuralları

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Shark evolution: a 450 million year timeline". www.nhm.ac.uk (İngilizce). 18 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2021. 
  2. ^ Motta, Philip; Habegger, Maria Laura; Lang, Amy; Hueter, Robert; Davis, Jessica (2012). "Scale morphology and flexibility in the shortfin mako Isurus oxyrinchus and the blacktip shark Carcharhinus limbatus". Journal of Morphology (İngilizce). 273 (10): 1096-1110. doi:10.1002/jmor.20047. ISSN 1097-4687. 15 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2021.