Carcharhiniformes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carcharhiniformes
Yaşadığı dönem aralığı: 170-0 myö
Bajosiyen-Günümüz 
Kaplan köpekbalığı (Galeocerdo cuvier)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
İnfra sınıf: Euselachii
Takım: Carcharhiniformes
Compagno, 1977
Familyalar
Metne bakınız.
Carcharhiniformes üyeleri, bu kara burunlu köpekbalığı gibi, onu korumak için gözün üzerine çekilebilen güzelleştirici bir zara (üçüncü göz kapağı) sahiptir.

Carcharhiniformes, içerdiği 270 tür ile en büyük köpekbalığı takımıdır. Kaplan köpekbalığı, leopar köpekbalığı gibi türleri içerirler.

Bu takımın üyeleri, göz üzerinde bulunan bir zar, iki sırt yüzgeci, bir anal yüzgeç ve beş solungaç yarığı ile karakterize edilir.

Carcharhiniformes takımındaki ailelerin yeniden gözden geçirilmesi bekleniyor; son DNA çalışmaları, geleneksel grupların bazılarının monofiletik olmadığını göstermektedir.

Familyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

FishBase'e göre, Carcharhiniformes'in sekiz familyası şunlardır:[1]

Cinslerin zaman çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

QuaternaryNeogenePaleogeneCretaceousJurassicHolocenePleistocenePlioceneMioceneOligoceneEocenePaleoceneLate CretaceousEarly CretaceousLate JurassicMiddle JurassicEarly JurassicPrionaceSphyrnaParagaleusGaleorhinusChaenogaleusNegaprionRhizoprionodonMustelusMegascyliorhinusIsogomphodonHemipristisGaleocerdoCarcharhinusEogaleusPremontreiaPachygaleusPhysogaleusTriakisAbdouniaSquatigaleusPalaeogaleusArchaeotriakisPteroscylliumParatriakisPterolamiopsScyliorhinusMacrourogaleusQuaternaryNeogenePaleogeneCretaceousJurassicHolocenePleistocenePlioceneMioceneOligoceneEocenePaleoceneLate CretaceousEarly CretaceousLate JurassicMiddle JurassicEarly Jurassic

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Fish Identification: Ground sharks 20 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. FishBase. Retrieved 28 March 2013.
Genel

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]