Kıkırdaklı balıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chondrichthyes
Yaşadığı dönem aralığı: 443,8-0 myö
Silüriyen-Günümüz[1] 
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Klad: Eugnathostomata
Sınıf: Chondrichthyes
Huxley, 1880
Takımlar
Metne bakınız.

Kıkırdaklı balıklar (LatinceChondrichthyes), karmaşık yapılı çiftleşme organları ve pulları olan balıklardır.

İskelet birbiriyle birleşmiş omurlara sahiptir. Vücutları su damlası/füze (fusiform) şeklinde ya da yanlardan basık (dorso-ventral) şekilde yassılaşmış balıklardır. Vücut sıcaklıkları çevreye bağlı olarak değişen (poikloterm) canlılardır. Deri sert, plakoid pullarla kaplı ve bol miktarda mukus bezi içermektedir. Tek ve çift yüzgeçleri var olup, ventral yüzgeçler erkeklerde değişikliğe uğrayarak, kopulasyon organına dönüşmüştür. Kuyruk (kaudal) yüzgeci çatallı biçimdedir. Kalpleri bir kulakçık ve karıncık olmak üzere iki gözlüdür. Alyuvarları çekirdekli ve oval yapıdadır. Solungaçları 5-7 çifttir. Hava keseleri bulunmaz. Ağızlarında çok sayıda diş vardır.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrı eşeylidirler. Döllenme vücut içerisinde gerçekleşir. Çiftleşme sırasında erkekler spermaların bir kopulasyon organı yardımıyla dişinin kloakına verir. Büyük yapılı yumurtalar segmentasyondan sonra yavaş yavaş gelişir. Bu gelişme süresi 9-25 ay arasında değişir. Bazıları yumurtalarını suya bırakırken bazıları yavrularını doğurur.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Üst takım Batoidea - Vatozlar ve tırpana balıkları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Miller, Randall F.; Cloutier, Richard; Turner, Susan (2 Ekim 2003). "The oldest articulated chondrichthyan from the Early Devonian period". Nature. 425 (6957): 501-504. doi:10.1038/nature02001. ISSN 1476-4687. PMID 14523444. 15 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]