Kömür, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kömür
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 243
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38960

Kömür, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adına, çok eski zamanlarda çukur ya da dulda(rüzgara kapalı) anlamına gelen KÖMÜ dendiği şifahen bilinmektedir. Dil canlı bir varlık olduğundan daha sonraki yıllarda söylene söylene telaffuzunda biraz gelişme gösterilip KÖMÜR şekline dönüşmüştür. Mahallenin bugünkü hali 4. kuruluşudur. Daha önceki kuruluşlarda aynı yerleşim yeri üzerinde gerçekleşmiştir. Bunun ispatı mahallede bulunan Tığrızlık, Cinlik, Camuzluk isimli mağaralardan anlaşılmaktadır. Bu durumu son devrin ileri gelenlerinden, Molla AHMET KARA' da hayatta iken aynen aktarmış ve ispatlamıştır.

KÖMÜR KÖYÜ'nün tarihi oldukça eskidir. Tarih öncesi(yazının icadından önceki dönemler) dönemlere dayanır. Ancak bugünkü haline gelince mahallenin kuruluşunun en az dört asrın (400-500 yıl) üzerinde oldğu yine Mahallenin Ç I R A S I Z YAYLASI'nın eylam(yayla tapusu) kayıtlarından anlaşılmaktadır.

KÖMÜR KÖYÜ'nün kurucu sülaleleri MUSLU OĞLU MUSLU(KARA MEHMET OĞULLARI) ile İSA OĞLU İSA(ESELER)'diremirü

. BU durum ÇIRASIZ YAYLASI tapu kayıtlarında da böyledir. Yani yaylayı satın alan sülalelerdir. O gün için ÇIRASIZ YAYLASI Maraş toprağıdır.Çünki eylam kaydında Maraş Sancağının Kayseri Livası diye yazmaktadır.

Devam eden yıllarda çeşitli sülaleler yerleşmiştir. Bu gün ise yedi ana sülale varlığını sürdürmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallenin çalışkan halkı vardır.Yerleşik Türkmen halkıdır.Köy nüfusu sürekli azalmakta,Tomarza ve İstanbul'a göç devam etmektedir. Düğünler, dernekler, cenazeler, sosyal ve ekonomik hayat yüz yıllardan beri süzüle süzüle gelen Anadolu kültürüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 46 km, Tomarza ilçesine 7 km uzaklıktadır.kışın akan dereden doldurulan gölet sırtında yukarıkayatepesi güneyinde yamac diye bilinen çoğunlukla kaysı ve armut ağacının bulunduğu mahallesi çevreleyen kücük tepelerden birisidir kuzeyinde (devrek )mahallenin araziye çıkan yolunun geçtiği dar bir geçittir traktör geçebilecek kadar geniştir dogusunda mahallenin girişnde meşe önü diye anılan kayalık vardır Ayrıca köy içersinde büyüklü küçüklü mağaralar (in) vardır bazıları (çok eski )bazıları köylü tarafından kazılmıştır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2017 103
2000 331
1997 247

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yaz aylarında yaylaya kimi aileler göç ederler. İstanbulda yerleşik nüfus çoktur. Zengin ve Saygın kişiler bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. mahallede evi olmayanların oturabileceği köy evi de ve muhtarlık vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]