Pusatlı, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pusatlı
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.440 m (4.720 ft)
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 737
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38950

Pusatlı, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

10. yüzyıl Türkistan'dan göçe zorlanan Oğuz Türkler'i önce Şam'a Selçuklular'ın Anadolu'yu fethinden sonra ise Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde kendi aşiretlerinin adıyla anılan Alemdar Köyü'nde mesken tutarlar. Yavuz Sultan Selim' in Çaldıran Meydan Savaşı'na katılırlar. Buradaki silah kullanmadaki marifetleri ve savaşçı tutumları gözden kaçmayan Alemdarlı Padişah'ın iltifatına mazhar olur.Dulkadiroğullarından da gelmektedirler. Anadoluda istediğiniz yere yerleşin diye ferman alırlar. Erciyes'in Cenubu' nda bugünküöyün yerine yerleşerek Osmanlıca'da silahlı anlamına gelen Pusatlı adını verirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri tepsi mantısı ve arabaşı çorbası çok meşhurdur. Mahallede Türk - Türkmen kültürü iyi korunmuş olup Türk gelenek görenekleri tam anlamıyla yaşanmaktadır. Cesaret, vatanseverlik, asker ugurlama, kız isteme gibi adetleri sürdürmektedirler. Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri gelenek ve görenekleri Anadolu kültürünü yansıtmaktadır... Düğünler ağılıkta davul zurna eşliğinde olmaktadır büyüklere hürmet edilir, misafir perverdirler, her yıl mezar merasimi yapılır, Kur'an okunur yemek dağıtılır, akrabalar, eş, dost ziyaret edilir, kendi civarına uygun yemekleri vardır.

Gelenek olarak Pusatlı Mahalleninde evlenen gençlerın kız olarak kızbaşi yıkama ve erkek tarafında güvey başi olmaktadır güvey başi olarak düğün bittikden sonra akşam ve yatsı arası başka bir komşuda yemekler yapılır ve bütün gençler çağrılıp muhabbete başlanır ayrıca hakım savcı atanır damadın yanına hakım savcı oturur ve jandarma tayın edilir bütün gençlere türkü söyletilir tıraş yaptırılır şinik ölçme işlerı yapılır damadın bazı eşyaları çalınır ihale usulü ile satış yapılır elde edilen para ise hakım ve savcudan alınır bu para ile tekrar yiyecek kuru yemiş ve kola vb benzer şeyler alınarak yenir ve damadı kendı evıne toplu olarak kapısına kadar götürürler ve içeri girerken damadın sırtına yumruk vururlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 65 km, Tomarza ilçesine 7 km uzaklıktadır.Konutlar genelde yığma, kargir ve betonarme olup, son yıllarda betonarme yapıların sayısı hızla artmaktadır. Yeni yapı ile toplu yaşama geçiş süreci hızlanmıştır.kısa bir süreye kadar taş yıgma evler vardı ve toprak ve taş evler köy halkının gelir seviyesinin yükselmesiyle kendini yenilemeye başladı.

Halk geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır. Köy genelinde giyim kuşam İslam'i kültürü yansıtır.

Yerleşim yerleri genel olarak toplu halde olup, kış, yaz rahatlıkla ulaşım köy içerisine sağlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, step iklimi etkisi alanı içerisindedir. Geniş bir tarım alanına sahip olup tarımda makinalaşma alanında yöreye öncülük eden ilk köydür. Yeni sulama kuyuları açılmış olup tarımda daha verimli ve daha modern bir yapıya geçileceği olasıdır. Tarımı kuru tarım olup arpa, buğday, çavdar, kabak çekirdeği, fiğ son dönemde aspir gibi yağlı tohum vb en çok yetiştirilen hububatlardır. Coğrafi konumdan dolayı oluşan iklim koşulları bir senede ancak tek mahsul alınmasına sebep olur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 722
2007 737
2000 775
1997 836

Köy, özellikle 1980 yılından sonra aşırı göç vermeye başlamıştır. Köy dışında yaşayan köylüler, bugünkü mahalle nüfusundan daha fazladır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca Ankara Yıldız Sanayi Sitesi (oto yedek parça) esnafları Pusatlı Köyü'ndendir. Anadolu Grubu sahiplerinden Özilhan'larda bu köylü olup köylerine hizmetleri vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi kanalızasyon yoktur .PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı mevcuttur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]