Gülveren, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gülveren
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 290
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38960

Gülveren, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti'nden önce Dulkadiroğlu Türkmenleri Devleti toprakları arasında yer alan Kayseri ve Zamantı Bölgesi içinde yer alan eski adı Güllüviran-Güllüceviran olarak da geçen köy Dulkadiroğlu Sultanı Alaüddevle Bozkurt Bey'in oğlu Dulkadirli Şehzadesi Şahruh Mehmed Bey'in Mehmed Han (Erzurum Beylerbeyi-Rumeli Beylerbeyi) isimli oğlu ile diğer oğlu Ali Mirza'nın (Tiflis Beylerbeyi-Pasinler Sancak Beyi) kızı ile evliliğinden gelen neslin devamındaki Kayseri Sancak Beyi (1580 - 1610) Dulkadiroğlu Şehzade Davut Bey'in ve evlatlarının kurduğu bir köydür. Dulkadiroğlu Hanedanı ve Osmanoğulları Hanedanı'nca akrabalıkları ile birlikte devlet görevinden emekliye ayrılmasının peşinden kendisine Has olarak verilen ve kapıkulu görevlileri ile birlikte Zamantı Bölgesi'ne gelen ve bu bölgeyi idare eden ailenin köye yerleşmesi ile köy canlanmıştır. Dulkadiroğlu Türkmen şehzadelerinin Tımarlı Sipahi Alaybeyi olarak imtiyazlarının devam ettirilmesi ve nüfuzlarının devamı Osmanlı Devleti'nin sonlanışına yani Cumhuriyete kadar sürmüştür. Gülveren Köyü'nde Dulkadiroğlu Sultan Alaüddevle Bozkurt Bey 1500 yılında kendi adına Güllüviran Sultan Dulkadiroğlu Alaüddevle Bey Zaviyesi tesis ederek Vakıf ile desteklemek yolu ile Zaviyeyi hayata geçirmiştir. Dulkadiroğlu Hanedanı bölgeyi bu mahalleden yönetmiş Sipahi Birliklerinin başında Tımarlı Sipahi Alaybeyleri olarak asırlarca devlet görevinde bulunmuşlardır. Mahallenin Dulkadirli Hanedanı bağları birçok tarihi eserde ve Devlet arşivlerindeki belgelerle net olarak sabittir.

Batılı antropologlarında yoğun olarak ilgi gösterdiği köye gelen antropologlar Anadolu'nun en büyük hanedanlarından olan Dulkadiroğlu Türkmenleri Hanedanı'na ait Dulkadiroğlu Bey konağının som aile temsilcileri ile de söyleşilerde bulunmuş hatta hanedanın elinde bulunan ve atalarından kalan Sancaklar, kılıç ve hanedana ait birçok tarihi malzemeleri de Türk misafirperverliği gösteren aile tarafından bu kişilere verilmek sureti ile kaybetmişlerdir. Türk Tarih Kurumu'nca yayınlanan ve Prof.Dr. Refet Yinanç'ın Dulkadir Beyliği isimli eserinde de yer alan Gülveren Köyü yine aynı bilim adamının Maraş Tahrir Defterleri isimli kitaplarında da mahalleden bahsedilmiştir. Bir diğer eser Türk Tarih Kurumu'nca neşredilen ve Prof.Dr. Mehmet Özkarcı tarafından hazırlanan Kahramanmaraş Türk Kültür Varlıkları Envanteri kitabının içinde de yer verilen Güllüviran Alaüddevle Bey Zaviyesi ve Dulkadiroğlu Sipahi Camii bugün Dulkadiroğlu Hanedanı torunları tarafından korunmaktadır. Güllüviran uzun yıllarca Zamantı Nahiyesi'ne, Zamantı Nahiyesi de Dulkadiroğullarınn hakim olduğu Maraş Şehrine bağlı kalmıştır. Mahallede, yatırlardan birinde yatan ve Güllü Baba olarak adlandırılan bir manevi önderin türbesi de bulunmaktadır.

Dulkadiroğlu Hanedanı köye yerleştiğinde yanında çok kalabalık bir kapıkulu bulunuyordu. Aynı dönem içerisinde Dulkadirli Şehzadeleri yanlarındaki kalabalık kapıkulu topluluğuna yerleşmeleri ve ziraat yapıp gelir elde etmeleri ve bu gelirlerden vergi vermeleri koşulu ile araziler vermiş bununla birlikte de onlardan vergilerini toplayarak Osmanlı Toprak sistemini ve timar sistemini başarılı bir şekilde uygulamışlardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 41 km, Tomarza ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 232
2000 300
1990 355

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]