Işıklar, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Işıklar
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 366
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38960

Işıklar, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"93 Harbi" olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Kars'ın Kağızman Mezre mahallesinden gelen muhacirler tarafından iskân edilmiştir. Savaş koşullarında köylerini boşaltmak zorunda kalan muhacirler çok zor koşullarda üç yıl kadar Sivas bölgesinde kaldıktan sonra hükümetçe buraya iskân edilmiştir.

KÖYE İLK YERLEŞENLER

Raşit (KARAGÖZ).Ali (ÜMİT) {Umut Pehlivan} ve Kadir (ŞAHİN) Kardeşler,Recep ve Ali (TAŞTAN, Mehmet (VAPUR, Emin, Mehmet, Mustafa, İdris (AYTEKİN) Kardeşler,Hüseyin ve Seydullah (BİNBOĞA),Tahir (COŞKUN),Hasan (YILDIZ), Molla Derviş, Yakup ve Mustafa (DURSUN) Kardeşler,Musa ve Sadullah (RAHAT) Kardeşler, Raşit (METİNER), Garip (ŞENYURT), Mehmet (ÇEVİK), İrfan (TEMEL), Hacı Mevlit ve Recep (ÖNDER) Kardeşler, Ali, İrfan ve Tahir (YILMAZ) Kardeşler, , Kamil (KILIÇ), Sabit ve Ahmet (AĞCA) Kardeşler, Tosun (YILDIRIM), Pehlül (YUMŞAK), Hasan ve Şaban (TEMİR) Kardeşler,Halil (ÇAKIR), Bekir (MECEK),Kurbani (ÇEVİK), Ali (TOSUN), Mehmet (ÇINAR).

Sonradan Gelenler: İmamkullu Mahalleninden gelen, Avşar Türkmenleri Alibey ZEHİR, Dudu YILDIRIM ile evlenen Niyazi KARAGEÇ, Toklar Bucağında müdürlük yapan Mustafa Feyzullah Oğlu Osman Cevdet ELKIRAN.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 81 km, Tomarza ilçesine 27 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 366
2000 330
1997 343

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://www.facebook.com/#!/nuranagenclik.platformu


https://www.facebook.com/#!/nuranagenclik.platformu