Hacıpaşa, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hacıpaşa
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 198
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38960

Hacıpaşa, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacıpaşa (Hacıpaşalı) Oymağı: Bu oymak Kustere Yörüklerine bağlı gösterilmiştir. Bu oymağın eski adı Keprin olan Tomarza ilçesinin Toklar bucağına bağlı Köprüköy’de oturdukları anlaşılıyor. 1500 yılında Keprin’de 15 hane nüfusa sahipti. Yine bugün Tomarza ilçesinde Hacıpaşa adını taşıyan bir köy bulunmaktadır. Hacı Paşalu oymağının 1584 yılında Gizin mahallesinde oturduğu ve 45 hane nüfusa sahip olduğu görülüyor. 1563 yılında Pınarbaşı nahiyesi Karakısık mahallesinde 6 nefer olarak bulunuyorlardı. Boynu Yoğun mezraında da ziraat yapıyorlardı.

Yani Hacıpaşa oymağı ile ilgili ilk bilgiler 1500 yılına kadar uzandığına göre, bunu boyla izah etmek çok zor; ancak Dulkadirli Türkmenleri veya Maraş Yörükleri ile izah etmek gerekir. O yıllardaki oymaklardan çok azının boylarını biliyoruz. Bu oymak, 16. yüzyıldan beri Tomarza yöresinde gözüküyor. Farklı köylere zamanla intikal etmişler ve yaylak-kışlak olarak kullanmışlar. Sonra da kendi oba adlarını taşıyan mahallesi kurmuşlar. Dikkat ederseniz o tarihte Hacıpaşa mahallesi, köy listesinde yok. Bu ismi de almaları büyük ihtimal boy beylerinin adının Hacı Paşa oluşu ile ilgilidir.

Avşar da olabilirler, Avşarlarla komşuluk etmiş de olabilirler. Lakin bizim bölgemize 18. yüzyılda gelen Oğuzların Avşar boyuna mensup insanlar da vardır. Bunlar, sonradan geldikleri için boy adlarını biliyorlar. 16. yüzyılda Anadolu'ya gelen obaların boy adlarını bilmeleri ise çok zor. Hacıpaşa için de böyle. Daha 16. yüzyılda boy adlarının yerine oba beylerinin adı olan "Hacı Paşa" adını kullanıyorlar bile. Kesin olan tek şey Türkmen oldukları ve Dulkadirlilere mensubiyetlerinin bulunuşu.

Yusuf Halaçoğlu'nun arşiv kayıtlarına göre hazırladığı "Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar" adlı eserinde Hacıpaşalılar, Avşar boyuna mensup olarak geçer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 76 km, Tomarza ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Konutlar genelde yığma, kargir ve betonarme olup, son yıllarda betonarme yapıların sayısı hızla artmaktadır. Yeni yapı ile toplu yaşama geçiş süreci hızlanmıştır. Kısa bir süreye kadar taş yıgma evler vardı ve toprak ve taş evler köy halkının gelir seviyesinin yükselmesiyle kendini yenilemeye başladı.

Halk geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır.köy genelinde giyim kuşam çağdaş görünüm arz eder.

Yerleşim yerleri genel olarak toplu halde olup, kış, yaz rahatlıkla ulaşım köy içerisine sağlanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 198
2000 247
1997 218

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]