Bektaş, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bektaş
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 87
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38960

Bektaş, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı mahallesi kurucu ailelerden biri olan Bektaş BEKTAŞ, (Pusatlı, Tomarza) isimli şahıstan gelir. Bektaş mahallesi başta ismini aldığı bu merhum şahıs olmak üzere ağalar lâkabı ile de bilinen ve aslen İran-Adana, Kozan, Hamam Köy'den gelen ve Lehkürdü olarak adlandırılan, iki kardeş, Kambur Osman ve Göğ Ali (mavi gözlü olmasından dolayı bu ismi almıştır ve bunun soyu ve çocukları olan Ebuseyit (ABUZİYİT AĞA)ağa ile oğulları Yusuf, İsmail ve (Salim, sefer birlikte Şehihit olmuşlardır) ağa ve değerli ailesinden zengin bir ağa ailesi ile kardeşleri kambur Osman ve onun ailesi ile bu üç kabile aslında yakın ve kardeş köy olan Pusatlı mahallesinin çiftliği olan bu yeri satın alarak bu mahallesi birlikte kurmuş ve isimlindirmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenekleri tamamen Orta Asya Türkleri ve Anadolu YÖRÜK TÜRKMEN kültüre benzerlik gösterir. Düğünlerde deriden tefler çalınır ve güzel sesli kadınların eşliğinde uzun Türküler söylernirken cenazelerde de yine yanık sesli kadınlar ağıtlar yakar, ölünün ardından cenaze suyunu ısıtan odun kömürü atılır (eski Orta Asya Türk geleneğinden). İç Anadolu kültürünü taşır.

Kendine özgü yemekleri, cizilik adı verilen hayvansal iç yağı kavurması, sızgıt denen normal bilinen et kavurması, meşhur et söğürmesi, yumurta kayganası, hamur bazlama, gözleme, içli, içsiz keteler, küncülü, çedeneli, çörekotlu, susamlı çöreklerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 86 km., Tomarza ilçesine 25 km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri 2007 87
2000 100
1997 140

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]