Üçkonak, Tomarza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üçkonak
—  Mahalle  —
Kayseri
Kayseri
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Tomarza
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 408
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38960
İnternet sitesi: [2]

Üçkonak, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların ( Türkmenlerin ) Avşar boyundandır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Yemekleri; Avşar Pilavı, İçli Köfte, Tarhana Çorbasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 90 km, Tomarza ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 400
2007 408
2000 500
1997 374

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eski zamanlarda küçükbaş hayvancılık yaygındı. Mahallede birçok kişinin yozu vardı. Şimdi ise besi şeklinde büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılık artık önemini yitirmiştir. Böylece eskiden çok canlı olan yayla hayatı da terk edilmiş oldu. Az sayıda küçükbaş hayvancılık yapmaya devam edenler hayvanlarını yazın köye yakın olan BERÇİN yaylasına götürüp otlatmaktadır.

El sanatları da mahallede bir dönem gelir getiren ekonomik faaliyetlerdendi. Kayseri merkezden gelen halıcı esnafı ücret karşılığı halı-kilim dokuturlardı. Avşar kızlarının dokuduğu bu el emeği-göz nuru orijinal halı ve kilimler, uzun yıllar Kayseri'de Bünyan ya da Yahyalı halısı diye satılmıştır. Fakat günümüzde bu faaliyet kalmamıştır.

Köy gençleri, Kayseri'ye ve çeşitli illere giderek inşaat işlerinde ve çeşitli sektörlerde çalışmakta ve ailelerini geçindirmektedirler. Bunun yanında eğitim sebebiyle mahalleden ayrılan ve bir meslek edinip başka illere yerleşenler de bulunmaktadır. Bu sebeple mahalleden dışarıya yoğun göç verilmektedir.

Mahallenin bir diğer geçim kaynağı da yurt dışına giden işçilerdir. Mahallenin önemli bir bölümü yurtdışında (özellikle Hollanda ve Almanya) yaşamaktadır. Köy ile bağlarını kesmeyen ve köye iki katlı güzel evler yapan bu aileler, mahallenin ekonomik olarak gelişmesine sebep olmuşlardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Sağlık ocağında 2 tane hemşire calışmaktadır.Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca mahallede muhtarlık binası bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]