Jogging

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Carcavelos Sahili'nde köpeğiyle birlikte jogging yapan bir kadın

Jogging, rahat adımlarla koşmaya dayalı spor. Özellikle 1960'lardan sonra ABD'de yaygınlaşmıştır. Jogging yapan insan, dakikada 10-13 kalori harcamaktadır (tenis oynayan bir kişi ise dakikada 7-9 kalori harcar).

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sporun yaygınlaşmasında, Oregon Üniversitesi atletizm antrenörü Bill Bowermann ile W. E. Harris adlı kalp uzmanının birlikte yazdığı Jogging (1967) adlı kitabın büyük rolü oldu. Aslında jogging Yeni Zelanda'da, atletizm takımının Olimpiyat Oyunları'na hazırlayan Dr. Lydiard'ın, artık yarışmalara katılmayan eski Olimpiyat koşucularına, kondisyonlarını korumaları için bu tür bir koşu yöntemini önermesiyle doğmuştu. Bowerman da bu tarz koşuyu ilk kez orada görüp etkilendi.

Egzersiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Pek çok tıp otoritesi bir kalp egzersizi ve genel fizik kondisyon çalışması olarak joggingi desteklemekte ve genellikle iki günde bir yapılmasını önermektedir. Bununla birlikte başka tıp otoriteleri de, genellikle sert bir zeminde, ayakların bir kilometrelik mesafede yere 380-450 kez çarpmasının, taban çökmesi, kaval kemiğinde çatlama, isilik, aşil kirişi zorlanması, topuk zedelenmesi, diz ve sırt rahatsızlıklarına neden olabileceği uyarısında bulunmaktadır. Bununla birlikte kas zorlanması gibi rahatsızların tedavilerinden sonra hafif koşular ve jogging yapılmaya başlanabilir.

Joggingden önce ısınma hareketleri yapmak, koşu için özel olarak yapılmış uygun ayakkabılar ve hafif giysiler giymek, uygun bir jogging tekniğine ve genel olarak iyi bir sağlığa sahip olmak (ayrıca koşu hedefini makul ölçüler içinde tutmak), bu egzersizin güvenli bir biçimde yapılması için gerekli koşullardır. Isınma hareketleriyle egzersize başlanıp ve ritim kademeli olarak artırmalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]