Besarabya

Koordinatlar: 46°50′K 29°00′D / 46.833°K 29.000°D / 46.833; 29.000
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haritada Boğdan sarı renkle Romanya'nın geri kalan kısmı mavi renkle gösterilmiştir. Boğdan'ın siyah çizginin batısında kalan kısmı bugünkü Romanya'ya aittir. Doğusunda kalan kısmı ise tarihte Besarabya adıyla anılan ve bugünkü Moldova'yı oluşturan bölgedir.

Besarabya (GagavuzcaBesarabiya; RumenceBasarabia; RusçaБессарабия, Bessarabiya; UkraynacaБессара́бія, Bessarabiya; BulgarcaБесарабия, Besarabiya), Prut ve Dinyester nehirlerinin arasında yer alan ve günümüzde Moldova'nın yer aldığı tarihî bölgedir.[1] Terim aynı zamanda Ukrayna'nın Bucak bölgesini de kapsayabilir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Besarabya terimi bölgeyi yöneten Eflaklı Basarab ailesinden gelir. Bu terimi ilk kullananlar 15. yüzyılda Eflak ve Boğdan'ı ele geçirmiş olan Osmanlılardı. Besarabya Osmanlılar zamanında Boğdan Prensliğinin bir parçasıydı. 1812 yılında Rusya bu bölgeyi egemenliğinin altına alınca Besarabya adını kullanmaya başladı. Besarabya 1918 yılında Rusya'dan ayrılarak Romanya'ya katıldı. Fakat 1945 yılında SSCB Besarabya'yı tekrar ele geçirdi ve Moldova SSC haline getirdi. 1991 yılında Moldova Cumhuriyeti SSCB'den bağımsızlığını kazandı.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge tarihi olarak birçok farklı halka ev sahipliği yapmıştır. Bölgede yaşayan halklardan bazıları; Rumenler, Moldovlar, Ukraynalılar, Ruslar, Gagavuzlar, Bulgarlar, Yahudiler, Almanlar, Tatarlar, Gagavuz Türkleri, Ermeniler ve Yunanlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2019. 
  2. ^ Türk ansiklopedisi. Millî Eğitim Basımevi. 1981. 2 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2022. ...Türkler'in “Bucak” dedikleri bu Güney ve Orta Besarabya'da...