Galiçyalı Daniel

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Galiçyalı Daniel veya Daniyel Romanoviç [1] [2] (Ukraynaca; Данило Романович (Галицький), Latinize: Danylo Romanoviç (Halitskyi) Eski Ruthence: Данило Романовичъ, Danylo Romanovyčъ; Lehçe; Daniel I Romanowicz Halicki; 1201 – 1264) Ruthenia Kralı, Galiçya Prensi (1205–1255), Przemyśl (1211) ve Volodymyr (1212–1231) idi. 1253'te Dorohochyn'de bir papalık başpiskoposu tarafından Ruthenia'nın ilk Kralı (1253-1264) olarak taç giydi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1205'te babası Galiçya-Volhinya hükümdarı Büyük Roma'nın ölümünden sonra, Galiçya boyarları dört yaşındaki Daniel'i annesi Bizanslı Anna ve erkek kardeşi Vasilko Romanoviç ile sürgüne gitmeye zorladı. Boyarlar 1213'te içlerinden birini prens ilan ettikten sonra, Polonyalılar ve Macarlar, görünüşte genç Daniel ve Vasilko'nun iddialarını desteklemek için prensliği işgal ettiler ve kendi aralarında paylaştılar. 1219'da kayınpederi Cesur Mstislav lehine Galiçya üzerindeki iddialarından vazgeçti .[kaynak belirtilmeli]

1221'de Daniel, boyarların ve halkın hanedanına sadık kaldığı Volhinya üzerindeki yönetimini yeniden kurdu. 1234'te Alexander Vsevolodoviç'i mağlup ederek Belz Dükalığı'nı aldı. 1238'de eski Dobrzyń Şövalyelerini Drohiczyn'de (Dorohochyn) yendi ve başkent Halych dahil Galiçya'nın çoğunu geri aldı.[3] Prusyalılar Töton Tarikatı'nın baskısı altındayken Daniel ilgili Yatvinglileri fethetmeye çalıştı. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Daniel of Galicia ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur