Bukovina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 48°00′K 26°00′D / 48°K 26°D / 48; 26

Bukovina (yeşil bölgesi)
Bukowina Donaumonarchie.png

Bukovina, (Rumence: Bucovina, Ukraynaca: Буковина) Avrupa'nın doğusunda, Karpat Dağlarının kuzeydoğusu ile bitişikteki vadiyi kapsayan bölge, 1947'den sonra Romanya ile SSCB (bugün Ukrayna) arasında paylaşılmıştır. Başlıca kenti Çernovtsiy Ukrayna'dadır.

Hem Ukraynalıların (Rutenler) hem de Rumenlerin (Boğdanlılar) yerleştiği Bukovina, 14. yüzyılda Boğdan Prensliği'nin parçası oldu. Osmanlılar 16. yüzyıl ortalarından başlayarak Boğdan'ı ve Bukovina'yı ele geçirdi. 1769'da Osmanlılar ile yaptıkları savaş sırasında Bukovina'yı işgal eden Ruslar, Küçük Kaynarca Antlaşması (1774) uyarınca burayı boşalttılar.

1775'te Avusturya'ya bırakıldıktan sonra bugünkü adını ve kimliğini kazandı. Bukovina'yı Transilvanya (Erdel) ve Galiçya arasında stratejik bir bağlantı olarak değerlendiren Avusturya, bölgeyi germenleştirmeye başladı. 1786-1849 arasında önce askeri bir yönetimin emrine verilen Bukovina, 1787'de Galiçya'ya bağlandı; ardından, 1849'da düklük ve ayrı bir krallık toprağı durumuna getirdi. Bukovina'nın başlıca kenti Çernovtsi (Czernowitz, Cernăuţi), bu dönemde önemli bir ticaret ve eğitim merkezi durumuna geldi.

Avusturya hükümetinden fazla ilgi görmeyen, imparatorluğun en geri kalmış yerlerinden biri olan bölge, Romanya'nın 1878'de bağımsızlığını kazanmasından sonra bu ülke tarafından geri istendi. I. Dünya Savaşı sırasında Ruslar'ın eline geçtiyse de 1917'de yeniden Avusturya tarafından alındı. 1918'de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu çökünce Romanya Bukovina'yı işgal etti. Rutenler, Bukovina'nın kuzeyindeki topraklarını Batı Ukrayna Ulusal Cumhuriyeti'yle birleştirmek için bazı girişimlerde bulundular. Ama Romanya 1919 Saint-Germain Antlaşması'yla tüm bölgenin denetimini ele geçirerek yörede Rumenleştirme politikasını başlattı.

II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği, bir ültimatomla, Kuzey Bukovina'nın büyük bir bölümünün ve Besarabya'nın kuzeyinin kendisine verilmesini istediler. Romanya bu talebe uyarak Kuzey Bukovina'yı boşaltaraj SSCB'ye bıraktı. Çok geçmeden Almanlar'ın yardımıyla geri alınan Kuzey Bukovina, 1944'te SSCB birlikleri tarafından işgal edildi. Kuzey Bukovina, 1947'de imzalanan barış anlaşmasıyla Ukrayna SSC'nin parçası oldu. Boğdan'ın eski merkezi Suceava ile çevresindeki topraklar ise Romanya'ya bırakıldı.