Hotin Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hotin Ayaklanması
Rus İç Savaşı
Tarih23 Ocak-7 Şubat 1919
Bölge
Romanya (şu an Ukrayna), Hotin
Sebep Besarabya'nın işgal edilmesi
Sonuç İsyanın bastırılması
Taraflar
Bolşevikler Romanya
Komutanlar ve liderler
Mardari
Lungu
I. Ferdinand
Güçler
30.000
Kayıplar
15.000 isyancı kayıp
4.000 isyancı ve 50.000 sivil SSCB'ye sığındı


Hotin Ayaklanması, Rus İç Savaşı sırasında Romanya'nın kontrol altına aldığı Hotin'de 100'e yakın yerleşim yerinde meydana gelen ayaklanmadır.

Rumen kuvvetlerini yerel isyancılar engellemeye çalıştı. Ancak başarılı olamadılar. Rumen kuvvetleri bu bölgeye girdikten sonra burada bulunan Ukraynalıları çıkarmaya başladı. Rumenlerin bu faaliyeti halkta büyük tepki uyandırdı. Ulusal Besarabya Birliği ve Besarabya Savunması bu bölgede isyanı tertipledi.

Kasım 1918'de ayaklanma başladı. Ayaklanmayı köylüler başlattı. Bunun yanında işçiler ile aydınlarda katıldı. İşçilerin arasında Moldovalılar da bulunuyordu.[1]

İsyancılar, üç piyade alayından oluşan 30 bin kişi ile ilerlemeye başladı. Onlara birer süvari ve topçu bölüğü eşlik ediyordu. Arionesti, Kalarashovka, Rud, Savka, Samoylovka, Pokrovka, Codrean, Naslavcea, Teleshovka ve Sokiryany istasyonuna kadar bölge isyancıların eline geçti.

Daha da ilerlenerek Romankovtsy istasyonuna kadar ulaştı. Ancak daha fazla ileri gidemedi. Çünkü mühimmat yetersizdi. Ukrayna'dan yeterince destek de alamıyorlardı. Zira Batı Ukrayna'da milliyetçiler egemendi. Rumen ordusu ağır silahlarla karşı taarruza geçerek ayaklanmayı bastırdı.

Rumen ordusu ayaklanmayı bastırdıktan sonra köylülere karşı intikam dalgası başlattı. 22 köy Rumen topçuları tarafından yok edildi. 4000 isyancı ve 50.000 sivil Sovyetler Birliği'ne kaçarak mülteci oldu. Bunların bir kısmı iç savaşta Kızıl Ordu'nun safında savaştı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kitap: Советская военная энциклопедия