Hotin Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hotin Ayaklanması
Rus İç Savaşı
Tarih23 Ocak-7 Şubat 1919
BölgeRomanya (şu an Ukrayna), Hotin
SebepBesarabya'nın işgal edilmesi
SonuçDirenişin bastırılması
Taraflar
Red Army flag.svg Bolşevikler Flag of Romania.svg Romanya
Komutanlar ve liderler
Red Army flag.svg Mardari
Red Army flag.svg Lungu
Flag of Romania.svg I. Ferdinand
Güçler
30.000
Kayıplar
15.000 direnişçi kayıp
4.000 direnişçi büve 50.000 sivil SSCB'ye sığındı

Hotin Ayaklanması, Sovyet Devrimi sırasında Romanya'nın işgal ettiği Hotin'de 100'e yakın yerleşim yerinde meydana gelen ayaklanmadır.

İşgalci Rumen kuvvetlerini yerel direnişçiler engellenmeye çalıştı. Ancak başarılı olunamadı. Rumen kuvvetleri bu bölgeye girdikten sonra burada bulunan Ukraynalıları çıkarmaya başladı. Rumenlerin bu faaliyeti halkta büyük tepki uyandırdı. Ulusal Besarabya Birliği ve Besarabya Savunması bu bölgede direnişi tertipledi.

Kasım 1918'de ayaklanma başladı. Ayaklanmayı köylüler başlattı. Bunun yanında işçiler ile aydınlarda katıldı. İşçilerin arasında Moldovalılar da bulunuyordu[1].

Direnişçiler, üç piyade alayından oluşan 30 bin kişi ile ilerlemeye başladı. Onlara birer süvari ve topçu bölüğü eşlik ediyordu. Arionesti, Kalarashovka, Rud, Savka, Samoylovka, Pokrovka, Codrean, Naslavcea, Teleshovka ve Sokiryany istasyonuna kadar bölge direnişçinin eline geçti.

Daha da ilerlenerek Romankovtsy istasyonuna kadar ulaştı. Ancak daha fazla ileri gidemedi. Çünkü mühimmat yetersizdi. Ukrayna'dan yeterince destekte alamıyorlardı. Zira Batı Ukrayna'da milliyetçiler egemendi. Rumen ordusu ağır silahlarla karşı taarruza geçerek ayaklanmayı bastırdı.

Rumen ordusu ayaklanmayı bastırdıktan sonra köylülere karşı intikam dalgası başlattı. 22 köy Rumen topçuları tarafından yok edildi. 4000 direnişçi ve 50.000 sivil Sovyetler Birliği'ne kaçarak mülteci oldu. Bunların bir kısmı iç savaşta Kızıl Ordu'nun safında savaştı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kitap: Советская военная энциклопедия