İçeriğe atla

Hitler Günlükleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hitler Günlükleri (İngilizce: The Hitler Diaries) (Almanca: Hitler-Tagebücher), Adolf Hitler tarafından yazıldığı iddia edilen, ancak 1981 ile 1983 yılları arasında Konrad Kujau tarafından sahtesi yapılan altmış ciltlik bir dergi dizisiydi. 1983 yılında, günlükler, birkaç haber kuruluşuna serileştirme haklarını satan Batı Alman haber dergisi Stern tarafından 9,3 milyon Alman markına (2,33 milyon £ veya 3,7 milyon $) satın alındı. İlgili yayınlardan biri, bağımsız yönetmenleri tarihçi Hugh Trevor-Roper'dan günlükleri doğrulamasını isteyen The Sunday Times'dı; doğrulamayı yaptı ve onların gerçek olduğunu ilan etti. Trevor-Roper, yayını duyurmak için düzenlenen basın toplantısında yeniden düşününce fikrini değiştirdiğini duyurdu ve diğer tarihçiler de bunların geçerliliğiyle ilgili sorular sordu. Daha önce yapılmamış olan titiz adli tıp analizleri, günlüklerin sahte olduğunu hemen doğruladı.

Doğu Almanya'da doğup büyüyen Kujau'nun küçük suçlar ve aldatmaya yönelik geçmişi vardı. 1970'lerin ortalarında, Doğu'dan kaçırdığı Nazi hatıralarını satmaya başladı, ancak sıradan hediyelik eşyaları Nazi liderleriyle ilişkilendirmek için ek kimlik doğrulama ayrıntıları oluşturarak fiyatları yükseltebileceğini gördü. 1970'lerin ortalarından sonlarına kadar ilk günlüğünü yazana kadar Hitler'in resimlerini ve artan sayıda notları, şiirleri ve mektupları taklit etmeye başladı. Günlükleri "keşfeden" ve onların satın alınmasına dahil olan Stern'le birlikte Batı Alman gazeteci, Nazilere karşı bir takıntısı olan Gerd Heidemann'dı . Stern günlükleri satın almaya başlayınca, Heidemann paranın önemli bir kısmını çaldı.

Kujau ve Heidemann, dolandırıcılıktaki payları nedeniyle hapse girdiler ve birkaç gazete editörü işini kaybetti. Skandalın hikâyesi, İngiliz kanalı ITV'de yayınlanan Selling Hitler (1991), Alman sineması yayını Schtonk! (1992) ve Faking Hitler adlı televizyon dizisi ve filmlerinin temelini oluşturdu.