Hippomenis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hippomenes adı, Leimone'nin babasına da atıfta bulunabilir.
Atalanta ve Hippomenes, Guido Reni, c. 1622 – 25

Yunan mitolojisinde Hippomenes (/hɪˈpɒmɪnz/; (Eski Yunanca|Ἱππομένης), Melanion (/məˈlæniən/ ; Μελανίων veya Μειλανίων) olarak da bilinir [1], Arkadyalı Amphidamas'ın [2] veya Onchestus Kralı Megareus'un [3] oğlu ve Atalanta'nın kocasıdır. Chiron'un müritlerinden biri olduğu ve zorlu meydan okumalara girişme hevesiyle diğerlerini geride bıraktığı biliniyordu.[4] Yazıtlar ondan Kalidon avcılarından biri olarak bahseder.[5]

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşlı Guillaume Coustou tarafından Hippomenes Heykeli

Pseudo-Apollodorus,[2] Ovid,[6] Servius,[7] ve Hyginus [8] tarafından anlatılan Hippomenes'in Atalanta ile geçen ana efsanesi şu şekildeydi:

Hippomenes, evlenme fikrinden hiç hoşlanmayan bakire avcı Atalanta'ya aşık oldu. Bir kahinden evlenme konusunda bir uyarı aldıktan sonra onunla evlenmek isteyenlerin onu bir koşu yarışında yenmesi gerektiğini (kendisi hızlı bir koşucu olmasıyla ünlüdür) ve deneyip kaybedenlerin ise anında ölümle cezalandırılacağını işitti. Başka bir versiyonda (ardından Hyginus'un geldiği), babasının Atalanta ile evlenmek istediği ama onun istemediğiydi. Asla kaybetmeyeceğini düşündüğü için taliplerine karşı yarışmayı kabul etti.

Atalanta tüm talipleriyle yarıştı ve onu hızla değil kurnazlıkla yenen Hippomenes dışında hepsini yendi. Hippomenes, Atalanta ile adil bir yarışı kazanamayacağını biliyordu bu yüzden yardım için Afrodit'e dua etti (bu arada tanrıça Atalanta'nın sevgiyi ihmal etmesinden hoşlanmamıştı).

Afrodit ona - Ovid'e göre Kıbrıs'ın Tamasus kentindeki kutsal elma ağacından [9] veya Servius'a göre Hesperides bahçesinden gelen üç altın elma verdi ve dikkatini dağıtmak için her seferinde bir tane atmasını söyledi. İlk iki elmanın her birinin ardından Atalanta liderliği geri kazanmayı başardı ancak üçüncü için durduğunda yarışı Hippomenes kazandı. Üç elmayı aldı ancak Hippomenes sonunda başarılı oldu, yarışı ve Atalanta'yı kazandı.

Bazı rivayetlere göre Hippomenes (Melanion) Parthenopaeus'un babasıydı.[10] Bazı rivayetler ise Atalanta'nın Hippomenes ile evlenmeden önce oğlunu Ares veya Meleager'dan aldığını söyler.[11]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Melanion" is used by Apollodorus, 3.9.2, Pausanias, 3.12.9; "Meilanion" occurs at Xenophon (On Hunting 1.2 & 7); "Hippomenes" occurs in Theocritus, Idyll 3.40; Euripides (as noted in the Bibliotheca l. c.; Euripides' work in question hasn't survived) and in most Roman authors. Ovid in Ars Amatoria (2.188) and Propertius, Elegies 1.1.9, use Milanion, apparently the Latin spelling for "Meilanion". It may have been that Melanion, son of Amphidamas, and Hippomenes, son of Megareus, were two distinct figures appearing in the same role interchangeably.
 2. ^ a b Apollodorus, 3.9.2
 3. ^ Ovid, Metamorphoses 10.605; Hyginus, Fabulae 185
 4. ^ Xenophon, On Hunting 1.2 & 7
 5. ^ Corpus Inscriptionum Graecarum 8139 & 8185a
 6. ^ Ovid, Metamorphoses 10.560–707
 7. ^ Servius, Commentary on Virgil's Aeneid 3.113
 8. ^ Hyginus, Fabulae 185
 9. ^ Ovid, Metamorphoses 10.644
 10. ^ Apollodorus, 3.6.3; Pausanias, 3.12.9
 11. ^ Hyginus, Fabulae, 70, 99, 270 for Meleager; Ares suggested as a possibility in the Bibliotheca 3. 9. 2

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]