Altın Post

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yunan mitolojisi
Tanrılar ve Tanrıçalar
Kahramanlar
Jason Pelias Louvre K127.jpg

Altın Post ya da Altın Pösteki (Yunanca: Χρυσόμαλλον Δέρας; ). Yunan mitolojisinde zenginliği ve iktidarı sembolize eden postun adıdır. Jason ve Altın Post hikayesi Koç takım yıldızıyla ilişkilendirilir. Phrixus ve kız kardeşi Helle Boeotia kralı Athamas'ın çocuklarıdır. Karısı Nephele öldükten sonra üvey anneleri Ino çocuklara tahammül edemez ve tuzak kurarak tarlalara zararlı maddeler döktürüp ürünlerin zarar görmesini sağlar.Kral bu beladan nasıl kurtulacağını sordurmak için danışmanlarını Delphi'ye kutsal rahiplere gönderir. Kraliçe danışmanlara rüşvet vererek çocukların kurban edilmesi yanıtını krala vermelerini sağlar. Kral Athamas çocuklarını kurban etme konusunda tereddüte düşer fakat rahip danışmanlar kurban konusunda ısrar ederler. Çocuklarını kurban etmek üzere yakınlardaki dağa götürür, bu arada olup biteni cennetten seyreden öz anneleri Nephele tanrılardan çocuklarını korumak için Altın Postlu bir Koç kurban (Aries)yollamalarını diler.

Koç onları almaya gelir ve sırtına alarak Asya'ya ( Anadolu ) doğru uçmaya başlar. Ne yazık ki Çanakkale boğazının üzerine geldiklerinde küçük kız Helle aşağıya düşer. Yunan mitinde Çanakkale'ye Hellespont denir bu yüzden. Phrixus yoluna devam eder, koç onu Caucausus dağlarında Colchis (Gürcistan'ın kuzeyindeki Laz ülkesi) denen yerde bırakır. Phrixus koçu ZEUS'a kurban ederek koçun altın postunu kutsal Meşe ağacına asar. Post ağacı saran ve hiç uyumayan dev yılan Serpenten tarafından korunmaktadır. Postun Phriuxus tarafından Colchis kralı Aietes'e verildiği rivayet edilir. Kendilerine Argonotlar denilen bir grup cesur genç liderleri Jason ve gemici ustası Argosun yaptığı ellibeş kürekli bir gemiyle bu postu ele geçirmek için Kolhis(Colchis bugünkü Lazların yaşadığı bölge - Kuzey ve Batı Gürcistan bölgesi) ülkesine gitmişler ve uzun bir mücadele sonucunda postu almayı başarmışlardır. Bu postun bulunduğu yer olarak adı geçen Kolhis, Karadeniz' Güneydoğu kıyılarındaki tarihsel olarak Lazların yaşadığı bölge Kolha'dır.

Yunan mitolojisinde, Güneş tanrısı Helios’un oğlu olan Kolhida (Colchis) kralı Ayet’nin (Aietes) görkemli bir zenginliğe, bir koçun altın postuna ya da “Altın Post”a sahip olduğu anlatılır. Yunanistan’da Jason (İason)’un başkanlığında kahramanlar bir araya gelirler (bu ünlü kahramanlar Argos, ozan Orpheus,Kastor ve Polluks, Herakles, Boreas oğulları Kalais ve Zetes'tir.) ve “Altın Post”u ele geçirmek için Kolhida'ya gitmeye karar verirler. Argonotlar, “Argo” (Hızlı), (bu geminin adından dolayı onlara Argonot denmiştir) adlı bir gemi yaparlar ve Kolhida'ya doğru yola çıkarlar. Uzun ve çok zor bir yolculuktan sonra Ayet’in güçlü ve zengin krallığına varırlar. Kral, Yunan kahramanları saygıyla karşılar ve gelmelerinin nedenini öğrenir. Ayet, İaosun’un şartlarını yerine getirmesi halinde “Altın Post”u Yunanlara vermeye karar verir. İason önce ateş püskürten öküzlere boyun eğdirecek, başlarına boyunduruk geçirecek ve büyük bir tarlayı sürecektir. Sonra İason’un ejderhayı öldürmesi ve onun dişlerini toprağa ekmesi gerekir. Bu dişlerden savaşçılar çıkmaktadır. İason’un bu savaşçılarla savaşması ve onları yenmesi gerekir. Yunanlar ancak bundan sonra “Altın Post”u alabileceklerdir.

Bu şartları, Ayet’in dışında kimsenin yerine getirmesi mümkün değildir. Bundan dolayı kral İason’un öleceğinden emindir. Kralın kızı Medea’nın yardımı olmasa, Yunanların liderinin, Ayet’in şartlarını yerine getiremeyeceği açıktır. Kralın kızı, ilk görüşte İason’a âşık olmuş ve ona yardım etmeye karar vermiştir. Medeia bir büyücüdür İason'a büyülü bir merhem hazırlar. Bu merhemi süren bedene silah işlemez gün boyunca ne yaralanır ne ölür. Ejderhanın dişlerini toprağa ektikten sonra topraktan çıkacak adamların aralarına bir taş attığında kendi aralarında kavgaya tutuşup bir birlerini öldürecekler diye İason'a söyler. Onun yardımıyla İason kralın şartlarını yerine getirir ve Aietes’den “Altın Post”u ister. Kral, Yunanlara kimin yardım ettiğini hemen anlar ve “Altın Post”u vermeyeceğini açıklar. Bunun üzerine İason, postu ele geçirmeye karar verir. Ne var ki Medea’nın yardımı olmadan bunu gerçekleştirmesi olanaksızdır. Kralın kızı, postu bekleyen korkunç ejderhayı uyutur ve Yunanlar “Altın Post”u ele geçirmeyi başarırlar. Hızla gemilerine binerler ve ülkeleri Yunanistan’a doğru yola çıkarlar. Medea da İason’la birlikte gider. Aietes, postun götürüldüğünü ve kızının kaçtığını öğrenir öğrenmez, hemen ordusunu toplar ve Yunanların peşine salar, ama askerler “Altın Post”u geri almayı başaramazlar. Iason ve Medeia Altın Postla birlikte İolkos'a dönerler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]