Helena (Birleşik Krallık prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Helena
Schleswig-Holstein Prensesi
Doğum25 Mayıs 1846
Buckingham Sarayı, Londra
Ölüm9 Haziran 1923 (77 yaşında)
Schomberg Sarayı, Londra
Defin15 Haziran 1923
St George Şapeli
Eş(ler)iPrens Christian
Tam adı
Helena Augusta Victoria
HanedanSaxe-Coburg ve Gotha Hanedanı (1917'ye kadar)
Windsor Hanedanı (1917'den itibaren)
BabasıAlbert (Birleşik Krallık prensi)
AnnesiVictoria (Birleşik Krallık kraliçesi)

Birleşik Krallık’tan Prenses Helena (Helena Augusta Victoria; 25 Mayıs 1846 - 9 Haziran 1923), daha sonra Schleswig-Holstein Prensesi Christian , Kraliçe Victoria ve Prens Albert'in üçüncü kızı ve beşinci çocuğuydu.

Helena, babası ve yakın arkadaşı Baron Stockmar tarafından seçilen özel öğretmenler tarafından eğitildi. Çocukluğu, ailesiyle birlikte, İngiltere'deki çeşitli kraliyet konutları arasında seyahat ederek geçti. Kraliyet sarayının samimi atmosferi, babasının öldüğü ve annesinin yoğun bir yas dönemine girdiği 14 Aralık 1861'de sona erdi. Daha sonra, 1860'ların başında Helena, Prens Albert'in Alman kütüphanecisi Carl Ruland ile flört etmeye başladı. İlişkilerinin içeriği büyük ölçüde bilinmemekle birlikte, Helena'nın Ruland'a yazdığı romantik mektuplar günümüze ulaşmıştır.[1] Kraliçe 1863'te öğrendikten sonra Ruland’ı görevden aldı ve Ruland anavatanı Almanya'ya döndü. Üç yıl sonra, 5 Temmuz 1866'da Helena Schleswig-Holstein'ın maddi anlamda zayıflamış Prensi Christian'ı ile evlendi. Çift, kızlarının yakınlarda olmasını seven Kraliçe'nin yakınında, İngiltere'de kaldı. Helena, en küçük kız kardeşi Prenses Beatrice ile birlikte Kraliçe'nin resmi olmayan sekreteri oldu. Bununla birlikte, Kraliçe Victoria'nın 22 Ocak 1901'deki ölümünden sonra, Helena, Kral Edward VII de dahil olmak üzere, hayatta kalan kardeşlerinin nispeten çok azı ile ilişkisi vardı.

Helena, kraliyet ailesinin en aktif üyesiydi ve kapsamlı bir kraliyet programı yürütüyordu. Aynı zamanda hayır kurumlarının aktif bir hamisiydi ve İngiliz Kızıl Haçı'nın kurucu üyelerinden biriydi. Royal School of Needlework'ün kurucu başkanı ve Workhouse Revir Hemşirelik Derneği ile Kraliyet İngiliz Hemşireler Derneği'nin başkanıydı. İkincisinin başkanı olarak, Florence Nightingale'in tavsiyesine rağmen hemşire kaydının güçlü bir destekçisiydi.[2] 1916'da ailesinin 50. evlilik yıldönümünü kutlayan ilk üyesi oldu, ancak kocası bir yıl sonra öldü. Helena ondan altı yıl daha uzun yaşadı ve 1923'te 77 yaşında öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chomet, p. 6
  2. ^ Chomet, p. 121