İçeriğe atla

Şansölye (eğitim)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şansölye, bir akademik yönetim türüdür. Şansölye kolej veya üniversitenin lideridir, genellikle üniversitenin yöneticisi veya tören başkanı veya bir üniversite sistemi içindeki bir yerleşke yöneticisidir. Birçok ülkelerde eşdeğeri rektör yöneticisidir.

Pek çok İngiliz Milletler Topluluğu ve eski İngiliz Milletler Topluluğu ülkesinde, şansölye genellikle törenin yerleşik olmayan bir başkanıdır. Bu tür kurumlarda, bir üniversitenin genel müdürü başkan yardımcısı gibi ek bir unvan taşıyabilir (örneğin, “başkan ve başkan yardımcısı”). görev genellikle, şansölye yanlısı olarak bilinen bir başkan tarafından yapılır.[1]

Birçok ülkede, üniversitenin idari ve eğitim müdürü başkan, müdür veya rektör olarak bilinir. Amerika Birleşik Devletleri'nde bir üniversitenin başı en çok bir üniversite başkanıdır. Birden fazla bağlı üniversitesi veya kampüsü olan ABD'deki üniversite sistemlerinde, belirli bir kampüsün yürütme başkanı, şansölye unvanına sahip olabilir, genel sistemin başkanına rapor verebilir veya tam tersi olabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2019.