Hayat Eve Sığar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayat Eve Sığar
Hayat Eve Sığar logo.png
Geliştirici(ler) Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
İlk yayınlanma Mart 2020 (13 ay önce) (2020-03)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi iOS, Android, HarmonyOS
Erişilebilirlik Türkçe
Tür Mobil uygulama
Resmî sitesi hayatevesigar.saglik.gov.tr

Hayat Eve Sığar (HES), T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından, yeni tip koronavirüs (Covid-19) hakkında bilgilendirmek, yönlendirmek, salgın hastalık ile ilgili yaşanabilecek riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.[1]

Genel bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayat Eve Sığar uygulaması ile, vatandaşların yaşadıkları bölgede ya da gitmek istedikleri yerdeki risk durumunu ve hastalık yoğunluğunu harita üzerinden görebiliyor, risk yoğunluğunun yanı sıra hastane,  eczane, market, duraklar  gibi  acil  ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler de gösteriliyor.[2]

HES kodu[değiştir | kaynağı değiştir]

HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından kişinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını paylaşmasına yarayan bir koddur. Paylaşılan HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığıyla sorgulanabilmektedir.[3]

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge gereğince tüm Türkiye'de şehirler arası otobüslerde HES kodu zorunluluğu getirilmiştir [4]. Bu düzenlemeden hemen sonra ise 23 Eylül 2020 tarihi itibariyle yine İçiişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelgeyle tüm Türkiye'de kamu kurumlarına girişlerde HES kodu zorunluluğu getirilmiştir [5].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hayat Eve Sığar - Google Play'de Uygulamalar". play.google.com. 6 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2020. 
  2. ^ "HES GÜVENLİ ALAN VE HES KODU.pdf" (PDF). 16 Eylül 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2020. 
  3. ^ "hayatevesığar". hayatevesigar.saglik.gov.tr. 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2020. 
  4. ^ "81 İle Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu Genelgesi". 16 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2020. 
  5. ^ "HES Uygulaması Hayata Geçirildi". 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]