Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı veya Ulusal Pandemi Planı, Türkiye'de, küresel grip salgınlarına karşı alınması gereken tedbirleri tanımlayan plan. Aralık 2019'da Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Planın amacı, olası bir influenza pandemisinin etkilerini azaltmak için, Türkiye'deki tüm kişi, kurum ve kuruluşların önceden salgını tanımalarına ve sorumluluklarını yerine getirmek üzere hazırlık yapmalarına ve salgın durumunda koordinasyon içinde hareket etmelerine yardımcı olacak bilgi ve çerçeveyi sağlamaktır.

Türkiye’de pandemi hazırlık çalışmaları 2004 yılında başladı ve 2006'da Başbakanlık Genelgesi ile mevzuata girdi.[1] Sağlık Bakanlığı nezdinde yürütülen proje, İçişleri, Milli Eğitim, Milli Savunma, Tarım ve Orman, Ticaret, Ulaştırma bakanlıkları ile AFAD, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Kızılayı ve Yükseköğretim Kurulu ile birlikte çalışılarak planın son şekli, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC-European Centre for Disease Prevention and Control) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün süreç içerisinde yapmış olduğu düzenlemeler çerçevesinde Aralık 2019'da verildi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Genelge - Küresel Bir Grip Salgını (Pandemi) Konusunda Yapılması Gereken Hazırlıklar". Resmi Gazete. 23 Ağustos 2006. 3 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2020. 
  2. ^ "Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı" (PDF). Sağlık Bakanlığı. 25 Mart 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2020.