Gemiciler, İnebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Evrenye(Gemiciler)
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe İnebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 309
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37510
İnternet sitesi: [2] [3]
YerelNET sayfası

Gemiciler, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Gemiciler İnebolu'nun doğusunda, Abana yolu üzerinde bir köydür. İnebolu'ya 12,Abana'ya 9 km uzaklığındadır. Eski adı olan Evrenye daha çok bilinir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kavimleri ve aşiretlerinin Anadolu'ya gelip devletler kurması ile Anadolu ve Karadeniz'in üst kısımları Türkleşmeye ve Müslümanlaşmaya başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğunun kurulması ve genişlemesi yıllarında, Fatih Sultan Mehmet Han Anadolu'daki Türk beyliklerini ve bu arada Kastamonu'daki İsfendiyaroğulları Beyliği'nde Osmanlı İmparatorluğu'na ilhak ettikten sonra Karadeniz kıyılarına hakim olan doğu imparatorluğunun bir parçası durumuna gelmiştir. Trabzon Rum İmparatorluğu'nda son vererek Osmanlı Devleti'ne kattıktan sonra devleti güçlendirmek ve içerilerde yaşayan bütün Türk ve Müslüman nüfusun sahil kıyı güvenliğini sağlamak, Karadeniz'den yapılan ticareti kontrol edebilmek oralardaki yoğun ve zengin ormanlardan yararlanılarak denizlere de açılabilmek için burada tersaneler kurup harp ve ticaret gemileri inşa ettirmiştir.

Devlete bağlı ticari ve askeri leventler yetiştirmek için buralara deniz işlerinden ve gemi yapımından anlayan (Osmanlıda uygulanan tımar ve zeamet usulü ile) güvendiği Türk aileleri yerleştirmiştir.

Tarihçi yazar köyden evli olan rahmetli Nurettin Peker'in araştırmalarından ve elde edip yayınladığı belgelerden okuyup öğrendiğimize göre 1500'lü yıllarda Rumlardan boşaltılan köy, Evrenye ve yöresine böylece yerleşen ataları buralarda tersaneler kurarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de çalışabilecek o günün şartlarına küçük ve ;büyük tonajda ahşap kürekli ve yelkenli ticaret ve savaş gemileri yapıp çeşitli denizlerde ve limanlarda ticaret yaparak gerektiği zaman da deniz savaşlarına katılarak devletin gelişmesine ve güçlenmesine önemli katkılarda bulunmuşlardır.

Köyün geçmişi ile ilgili çok önemli bir husus yine tarihçi yazar merhum Nurettin Peker'in araştırmalarından Anadolu'da ahi teşkilatının kurucusu ve başı Ahi Evran Osmanlı Devleti'nin güçlenmesi için emrindeki yakınları ve inananlarını Anadolu'nun muhtelif yerlerine dağıtmış ve onlara "Gittiğiniz yerlerde yerleşin ve devleti güçlendirin" demiştir. Bunlardan birisi oğullarından Evren Beydir. Bir rivayete göre Evren Bey köye gelip yerleşmiş ve hayatının sonuna kadar bu köyde yaşamıştır. Bu nedenle köyün ismi Evrenye olmuştur. Yakın zamana kadar da türbesi deniz kenarında idi, büyük Evrenye yangınında yok oldu. Mezar taşı ve yazıları tarihçi yazar merhum Nurettin Peker tarafından bulunarak meydana çıkarıldı. Köyün geçmişini aydınlatan bu taş şimdi cami avlusunda büyük bir itina ile korunmaktadır. Geçmişe ait başka bir rivayette ise köyün önünde gemisi batan bir kaptanın yüzerek karaya çıkması ve ondan sonra da Evren Baba namıyla köyümüze yerleşerek yaşadığı ve öldüğü söylenmektedir. Ama bize merhum Nurettin Peker'in araştırmaları sonucu elde ettiği bilgiler daha inandırıcı gelmektedir.

Büyük Türk gezgini Evliya Çelebi de meşhur Seyahetnamesi'nde İnebolu'ya ve 12 km doğusundaki köye uğradığını, köyün güzelliğini, tarihi çınarlarını, halkının çalışkanlığını ve devlete bağlılığını çok güzel bir şekilde anlatmaktadır.

Evrenye kurulduğundan beri Evrenyeli ve İneboluların devletin tüm savaşlarına bütün imkânlarıyla katkıda bulunmuştur. Son olarak Kurtuluş Savaşı'nda İstanbul'dan kaçırılan cephanelerin mağnalarla İnebolu'ya sevkinde, karaya çıkarılıp kağnı arabalarıyla Ankara'ya ve Anadolu'ya ulaştırılmasında kadın erkek, genç yaşlı bütün halkın emeği ve alın teri vardır.

Onun için Türk Devleti'nin kurucusu Türk Orduları'nın baş kumandanı Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın en karanlık günlerinde "Gözüm Sakarya'da kulağım İnebolu'da" demiştir. Savaş kazanıldıktan sonra da yöre halkının bu fedakarlığını İnebolu Mağnacılar Cemiyeti'ne Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla İstiklal Madalyası vererek ödüllendirmiş ve savaş sonrası İnebolu'ya gelerek halkı kucaklayıp, teşekkür etmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos ayının ilk pazar günü geleneksel pilav günü ve şenlikleri vardır. Kulaklı Makarna ( Mantı ) ve Kara tarhana ( Kızılcıktan yapılan bir tür tarhana ) en meşhur yemekleridir.Deniz kıyısında olmasından dolayı balık yemekleri özellikle mevsiminde hamsi çeşitleri de çokça yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 102 km, İnebolu ilçesine 12 km,İlişi köyüne 11 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 309
2007 310
2000 443
1997 360

Yukarıda verilen Nüfus verileri kış aylarına aittir. Yaz aylarında nüfus birkaç bin kişiye kadar çıkmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma, arıcılığa ve balıkçılığa dayalı olsa da nüfusun bir bölümü İstanbul'da denizcilik sektörüyle meşgul olmaktadır. Cuma günleri köyde pazar kurulmaktadır. İçerdeki köylerden minibüslerle gelenler pazarda alışveriş yaparlar. Pazarda tarım ve el sanatları ürünleri satılır. Evrenye bıçağı ünlüdür. 1970'li yıllara kadar köyde ahşap gemi yapılırdı. Bu ekonomik faaliyet artık yapılmamaktadır. 1980'li yıllarda Bayramyeri denilen mevkide bir kereste fabrikası kuruldu. Daha sonra bu fabrika kapatılarak yerine futbol sahası yapıldı.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur , PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ,sağlık evi lojmanı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca bir liman da mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]