Gaucho

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1868 yılında Peru'nın başkenti Lima'da çekilmiş Arjantin'den gelen bir gauchonun portresi. Gaucho'ları "bandidos rurales" (kırsal haydut) olarak niteleyen Domingo Faustino Sarmiento'nun 1868'de Arjantin'in devlet başkanı seçilmesinden sonra gaucho'lar liberal kesim tarafından modernleşmenin düşmanı ilan edilmiştir.

Gaucho (İspanyolca: gaucho, Portekizce: gaúcho, okunuşu Gaşo ya da Goşo), genellikle Güney Amerika'da pampa, chaco veya Patagonya otlakların, özellikle Arjantin, Uruguay, Güney Şili ve Brezilya'nın Güney Bölgesi başta olmak üzere bazı bölgelerin sakinlerini tanımlamak için kullanılan bir terim. Brezilya'dan Rio Grande do Sul eyaletinden gelenleri belirtmek için de kullanılır.

Gaucho terimi Kuzey Amerika'daki "kovboy" (İspanyolca: Vaquero)nin kabaca eşanlamlı terimi olduğu söylenebilir. Kuzey Amerika'daki kovboy, Venezuela ve Kolombiya'daki llanero, Şili'daki huaso (Brezilya'da vaqueiro terimi de kullanılmaktadır), Meksika'daki charro terimleri gibi bu terim de bazen günümüzden ziyade 19. yüzyıldakini ifade etmektedir. Geniş estancialarda inek sürerek başlıca ekonomik faaliyeti olarak avcılıkla uğraşan gaucho'lar kırsal nüfusunun çoğunluğunu oluşturmaktaydı. "Gaucho" terimi bazen Arjantin'da tanınan biftek sosu olan chimichurri'yi ifade etmektedir.[1]

Teriminin kökeni konusunda çok sayıda çelişkili hipotezler bulunmaktadır. Aralarında Mapuche dilindeki cauchu (serseri)[2] veya Quechua dilindeki hauchu (yetim) kelimelerinden geldiğine dair tezler de mevcuttur.

Gaucho teriminin ilk kullanım 1816 yılında Arjantin'in bağımsızlığı kazandığı dönemde kaydedildi.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2009. 
  2. ^ "Gaucho, a possible etymology". 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2009. 

Wikimedia Commons'ta Gaucho ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.