Ferrara Dukalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ferrara Dukalığı
Ducatus Ferrariensis (Latince)
Ducato di Ferrara (İtalyanca)
Ferrara Dukalığı bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
1499'da Este Hanedanı'nın elinde tuttuğu topraklar (mor ile gösterilmiştir.)
1499'da Este Hanedanı'nın elinde tuttuğu topraklar (mor ile gösterilmiştir.)
TürDukalık
BaşkentFerrara
Resmî dil(ler)Latince (resmî)
Emilian lehçesi (yaygın)
HükûmetMonarşi
• 1471–1471
I. Borso (ilk)
• 1559–1597
II. Alfonso (son)
Para birimiDüka
Öncüller
Ardıllar
Ferrara komünü
Modena ve Reggio Dükalığı
Papalık Devleti
Günümüzdeki durumu İtalya

Ferrara Dukalığı (LatinceDucatus Ferrariensis, İtalyancaDucato di Ferrara), günümüzde kuzey İtalya'nın bir eyaleti olan eski bir dukalıktı. Sınırları Po Nehri'nin güneyi ve Ferrara kenti de dahil olmak üzere yaklaşık 1.100 km2 lik bir alandan oluşuyordu. Dükalığın bir parçası olan bölge, 1146'dan 1597'ye kadar Este Hanedanı tarafından yönetildi.[1]

1471'de bölge Papalık Devleti'ne devredildi. Zaten Modena ve Reggio Dükü olan Borso, Papa II. Paulus tarafından Ferrara Dükü ilan edildi. Borso ve halefleri, Ferrara'yı doğrudan Papalık yönetimine girdiği 1597 yılına kadar yarı-egemen bir devlet olarak yönetti.[2]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferrara, yaklaşık 1600.

Ferrara'nın kökeni belirsizdir. Po Nehri'nin ağzındaki lagünlerin sakinleri tarafından kurulduğu kabul edilmektedir.[3] Ferrara, ilk olarak 753 tarihli Lombard kralı Desiderius'un, Ravenna Eksarhlığı'nın bir parçası olan şehir olarak geçmektedir.

1208'de Azzo ve Guelph Hanedanı tarafından bir lordluk kuruldu. Bu andan itibaren Este Hanedanı, egemenliklerini Modena ve Reggio topraklarına da genişletti. Ferrara resmî olarak Papalık Devleti'nin bir parçasıydı, oysa Modena ve Reggio Kutsal Roma İmparatorluğu'nun bir parçasıydı, bu nedenle Este lordları Ferrara toprakları için Papa'nın ve Modena toprakları için imparatorun feodal lordlarıydı. ve Regli.[4]

Modena ve Reggio dükü olan Borso, 1471'de, Papa II. Paulus'un ölümünden kısa bir süre önce kendisinden Ferrara dükü unvanını aldı.[5]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Lucrezia Borgia olduğu tahmin edilen Bartolomeo Veneto'nun Bir Kadın Portresi.

I. Ercole'un saltanatı sırasında Ferrara, mimarisi, müziği, edebiyatı ve görsel sanatlarıyla tanınan uluslararası bir kültür merkezi haline geldi. Ferraralı ressamlar, Flaman sanatçılar ve teknikleriyle etki alışverişinde bulundular.

Ferrara'ya başta Fransa ve Flandre olmak üzere Avrupa'nın birçok yerinden besteciler geldi. Josquin des Prez bir süre Dük Ercole için çalıştı. Jacob Obrecht iki kez Ferrara'ya geldi (1505'te orada Kara Veba'dan öldü). Antoine Brumel, 1505'ten itibaren saray müzisyeni olarak görev yaptı. Ercole'nin oğlu I. Alfonso'nun enstrümantal müziği tercih etmesi, Ferrara'nın lavta için önemli bir beste merkezi haline gelmesine neden oldu.

Ferrara'nın mimarisinde, 1484'te I. Ercole tarafından şehrin planını yeniden tasarlaması istenen Biagio Rossetti'nin dehasından yararlandı. Ortaya çıkan mimari Ferrara'nın UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak seçilmesine katkıda bulunmuştur.

Alfonso, ünlü Lucrezia Borgia ile evlendi ve Venedik ile savaşı başarıyla sürdürdü. 1509'da Papa II. Julius tarafından aforoz edildi ve 1512'de Ravenna'yı savunan papalık ordusunu yendi.

Alfonso, sonraki papalara karşı barışçıl bir politika izledi. 1518'den itibaren Ariosto'nun hamisi oldu ve oğlu II. Ercole, Fransa Kralı XII. Louis'in kızı Renée ile evlendi.

St. Ann's Ferrara hastanesindeki Torquato Tasso, Eugène Delacroix tarafından

II. Ercole'un Oğlu II. Alfonso, Toskana Büyük dükü I. Cosimo'nın kızı Lucrezia, ardından İmparator II. Maximilian'ın kız kardeşi Barbara ve son olarak Mantova dükünün kızı Margherita Gonzaga ile evlendi.

Şehir, 1570 Ferrara depreminden oldukça etkilenmiştir.

II. Alfonso 1597'de öldüğünde meşru bir erkek varisi yoktu. Ferrara, Alfonso'nun kuzeni Cesare tarafından miras alındı. Ancak, Papa VIII. Clemens bu durumu kabul etmedi.

Ferrara dükleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Altarpiece, bir zamanlar Ferrara'daki şimdi harap durumda bulunan Sant'Andrea kilisesi.[6] Sanatçı Michele di Luca dei Coltellini tarafından, Walters Sanat Müzesi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
  • Trevor Dean, Geç Ortaçağ Ferrara'da Arazi ve Güç: Este'nin Kuralı, 1350-1450. (Cambridge Üniversitesi basımı) 1987.
  • Cecily Booth, I. Cosimo - Floransa Dükü, 1921, Üniversite basımı
Özel
  1. ^ Herculean Ferrara: Ercole d'Este (1471–1505) and the Invention of a Ducal Capital. Cambridge: Cambridge University Press, with the assistance of the Istituto di Studi Rinascimentali, Ferrara. 1996. 
  2. ^ Ducato di Ferrara (İtalyanca). s. 25. 
  3. ^ The See was moved here from Vicohabentia (Voghenza) in 624 (Chronology of Catholic dioceses: Italy 10 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.).
  4. ^ Ducato di Ferrara (İtalyanca). AA. VV. 1999. s. 25. 
  5. ^ "BORSO d'Este, duca di Modena, Reggio e Ferrara in "Dizionario Biografico"". www.treccani.it (İtalyanca). 12 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
  6. ^ "Madonna and Child Enthroned with Saints". The Walters Art Museum. 26 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]