I. Cosimo de Medici

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Cosimo
I. Cosimo 19 yaşındayken yaptırdığı resim.
Cosimo I de Medici by Jacopo Carucci (called Pontormo).jpg
II. Floransa Dükü
Hüküm süresi 6 Ocak 1537 - 21 Ağustos 1569
Önce gelen Allessandro
Sonra gelen Makam Kaldırıldı.
I.Toskana Büyük Dükü
Hüküm süresi 21 Ağustos 1569 - 21 Nisan 1574
Önce gelen Makam Oluşturuldu.
Sonra gelen I. Francesco
Doğum 12 Haziran 1519
Floransa
Ölüm 21 Nisan 1574 (54 yaşında)
Floransa
Eş(ler)i Eleanor of Toledo
Camilla Martelli
Hanedan de Medici
Babası Giovanni dalle Bande Nere
Annesi Maria Salviati

I. Cosimo (d. 12 Haziran 1519, Floransa - ö. 21 Nisan 1574, Floransa), de Medici Hanedanının Floransa Dükalığıın II. Dükü ve Toskana Büyük Dükalığının ise I. Büyük Düküdür. Allessandro meşru bir varış bırakmamıştı. Kimin yeni Floransa Dükü olacağı bir pürüzlü sorun olarak ortaya çıktı. Floransa'daki devlet idaresi, en üst rütbelerde olanlar dahil, I. Cosimo de Medici'nin yeni Floransa Dükü olmasını istemekteydiler. Bu haber ortaya yayılınca Flornsa'dan sürgünde bulunan Strozzi sülalesi üyeleri Floransa'yı ele geçirip Cosimo'yu düklükten atmaya çalıştılar ama bunda başarı kazanamadılar.

İdareyi tümüyle eline geçiren I. Cosimo De' Medici, önce devlet memurları bürokrasisini ve devlet erkanını kendine uygun olarak taradı ve kendine aleyhtar olanları elemine etti.

1542'de Floransa'da garnizonlarinda bulunan İmparatorluk askerleri tamamen şehirden çekildiler.

1548'de Cosimo Cenova Cumhuriyeti'ne bağlı olan Elba adasını onlardan satın aldı. Yeni geliştirmekte olduğu Floransa donanması'nı orada inşa etmeye başladı. Sonra Cosimo ana karada bir liman şehri olarak yeni Livorno şehrini kurdurdu, Bu yeni şehre gelip yerleşenlere istedikleri dini takip etmelerine izin verip bu sehre yerleşenlere din hüriyeti imtiyazları tanıdı,

Fransa ile bir ittifak anlaşması yapan Siena Cumhuriyeti aleyhinde İspanya Krallığı ve Kutsal Roma İmparatorluğu ile ittifak yaparak 2 Ağustos 1554'te Marcianao Muharebesi'nde Sienalıları mağlup etti. 17 Nisan 1566'da Floransa ve İspanya orduları Sienna arazilerinin tümünü işgal ettiler. Temmuz 1557'de bu araziler İspanya Kralı II. Filip tarafından Cosimo'ya bir ortaçağ malikane haklarına uygun arazi olarak verildi.

Cosimo 15609'da ailesini Pitti Sarayı'na nakledip bu sarayı Dükalık sarayı olarak kullanmaya başladı. Mimar Vasari'ye Uffizi binasını Medici Bankası'nın idare merkezi olarak inşa etmesi için sipariş verdi. Bu şaasalı yeni bina ile Medici'lerin güzel sanatları teşvik etme geleneklerini sürdürmüş oldu.

Cosimo Floransa Dükü unvanını küçük görmekte idi. 1569'da buna çare olarak Floransa Devleti'ne yeni bir şekil vermeye karar verdi. Papa V. Pius'a verdiği borçtan sonra, Papa V. Pius kendisine "Toskana Büyük Dükü" unvanını vermeyi kabul etti. Floransa devleti bundan sonra Napolyon doneminde bir aralıktan sonrata 19. yüzyılda İtalya'nın birleştirilinceye kadar "Toskana Büyük Dükalığı" ismini taşıdı. Böylece I. Cosimo De' Medici 1569 ile 1584 arasındaki dönemde "Toskana Büyük Dükü" unvanını taşıyıp "Toskana Büyük Dükalığı" devletini idare etti