FK Dinamo Minsk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dinamo Minsk
Dinamo-Minsk.png
Tam ad Football Club Dinamo-Minsk
Renkler          Mavi-Beyaz
Kuruluş 18 Haziran 1927 (1927-06-18) (93 yaşında)
Stadyum Dinamo-Yuni, Minsk
(kapasite: 4,500)
Traktör Stadyumu, Minsk (kapasite: 16,500) (geçici)
Başkan Belarus Yuri Chizh
Teknik direktör Hollanda Robert Maaskant
Lig Vışeyşaya Liha
2019 4.
Resmî site dinamo-minsk.by

FK Dinamo Minsk, Belarus'un başkenti Minsk'te 1927 yılında kurulmuş bir futbol kulübüdür. Maçlarını 4.500 kişi kapasiteli Dinamo Yuri Stadı'nda oynamaktadır. Kulübün 7 lig, 3 te Kubak Belarusi şampiyonluğu bulunmaktadır.

1987-88 sezonu UEFA Kupa Galipleri Kupası 1. turunda Gençlerbirliği ile karşılaşan Minsk, rakibini 2-0 ve 2-1'lik sonuçlarla eledi. UEFA Kupası 1996-97 sezonunda ise karşılaştığı Beşiktaş'a toplamda 3-2 yenilerek kupadan elendi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1927, Dinamo Minsk adında kulüp kuruldu
  • 1954, dağıldı
  • 1954, Spartak Minsk adında tekrar kuruldu
  • 1959, Belarus Minsk ismini aldı
  • 1962, Dinamo Minsk ismini aldı
  • 1983, (1983-1984) Avrupa kupalarına ilk kez katıldı

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2013 e göre

Mevki Futbolcu
1 Belarus KL Alyaksandr Sulima
2 Belarus DF Yaroslav Yarotsky
3 Belarus DF Pavel Plaskonny
4 Sırbistan OS Slobodan Simović
5 Belarus DF Semen Shestilovsky
6 Belarus DF Syarhey Palitsevich
7 Belarus DF Alyaksandr Bychanok
8 Belarus FV Gleb Rassadkin
9 Belarus FV Uladzimir Khvashchynski
10 Karadağ OS Nemanja Nikolić
11 Sırbistan FV Lazar Veselinović
12 Belarus KL Aleksey Kharitonovich
13 Belarus DF Pavel Nazarenko
15 Belarus FV Artem Komarov
16 İspanya OS Carles Coto
Mevki Futbolcu
17 Belarus OS Artem Bykov
18 Belarus OS Nikita Korzun
19 Belarus OS Alyaksandr Danilaw
20 Belarus DF Aleh Veratsila (K)
21 Uruguay OS Hernán Figueredo
22 Belarus OS Ihar Stasevich
23 Uruguay FV Danilo Cóccaro
25 Belarus DF Ihar Kuzmyanok
26 Belarus DF Syarhey Kantsavy
30 Belarus KL Alyaksandr Hutar
33 Belarus DF Dmitry Molosh
85 Belarus OS Vitali Trubila
88 Sırbistan OS Nenad Adamović
Nijerya OS Christian Obodo

Kirada Olanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevki Futbolcu
Belarus KL Dzmitry Hushchanka (at Belshina)
Belarus DF Terentiy Lutsevich (at Gomel)
Sırbistan FV Jovan Damjanović (at Dinamo Brest)
Mevki Futbolcu
Belarus OS Alyaksandr Kuhan (at Dnepr Mogilev)
Ukrayna DF Dmytro Tereshchenko (at Belshina)

Teknik Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert Maaskant
Temmuz 2013, Resmi Sitesine göre
Name Role
Hollanda Robert Maaskant Teknik Direktör
Rusya Pavel Kucherov Yardımcı Antrenör
Belarus Oleg Dulub Yardımcı Antrenör
Hollanda Raymond Libregts Yardımcı Antrenör
Belarus Sergei Pavlyuchuk Takım Sorumlusu
Rusya Sergei Prikhodko Kaleci Antrenörü

Başarılı Antrenörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lig Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Belarus Belarus

Sezon Seviye Oyn G B M Gol Puan Sıra
1992 1. 15 11 3 1 38-7 25 1 (16)
1992-93 1. 32 26 5 1 90-25 57 1 (17)
1993-94 1. 30 24 4 2 76-20 52 1 (16)
1994-95 1. 30 20 8 2 83-24 48 1 (16)
1995 (sonbahar) 1. 15 12 2 1 42-13 38 1 (16)
1996 1. 30 23 6 1 83-20 75 2 (16)
1997 1. 30 21 7 2 74-24 70 1 (16)
1998 1. 28 11 6 11 39-38 39 8 (15)
1999 1. 30 14 9 7 51-30 51 6 (16)
2000 1. 30 19 5 6 49-21 62 3 (16)
2001 1. 26 16 5 5 52-21 53 2 (14)
2002 1. 26 12 6 8 44-28 42 7 (14)
2003 1. 30 20 4 6 62-24 64 3 (16)
2004 1. 30 24 3 3 64-18 75 1 (16)
2005 1. 26 15 5 6 50-26 50 2 (14)
2006 1. 26 15 7 4 44-22 52 2 (14)
2007 1. 26 8 11 7 27-28 35 9 (14)
2008 1. 30 19 5 6 49-29 62 2 (16)
2009 1. 26 14 8 4 38-18 50 2 (14)
2010 1. 33 17 5 11 49-34 56 4 (12)
2011 1. 33 14 7 12 50-43 49 4 (12)
2012 1. 30 16 8 6 37-19 56 3 (11)

Avrupa Maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Kupa Tur Kulüp 1. Maç 2. Maç
1983-84 Şampiyon Kulüpler Kupası 1.T İsviçre Grasshopper 1-0 (E) 2-2 (D)
2.T Macaristan Raba ETO 6-3 (D) 3-1 (E)
ÇF Romanya Dinamo Bucureşti 1-1 (E) 0-1 (D)
1984-85 UEFA Kupası 1.T Finlandiya HJK Helsinki 4-0 (E) 6-0 (D)
2.T Portekiz Sporting CP 0-2 (D) 2-0 (p. 5-3) (E)
3R Polonya Widzew Lódz 2-0 (D) 0-1 (E)
ÇF Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Zeljeznicar Sarajevo 0-2 (D) 1-1 (E)
1986-87 UEFA Kupası 1.T Macaristan Raba ETO 2-4 (E) 1-0 (D)
1987-88 UEFA Kupa Galipleri Kupası 1.T Türkiye Gençlerbirliği 2-0 (E) 2-1 (D)
2.T İspanya Real Sociedad 1-1 (D) 0-0 (E)
ÇF Belçika Mechelen 0-1 (D) 1-1 (E)
1988-89 UEFA Kupası 1.T Bulgaristan Trakia Plovdiv 2-1 (D) 0-0 (E)
2.T Romanya Victoria Bucureşti 2-1 (E) 0-1 (D)
1993-94 UEFA Şampiyonlar Ligi 1.T Almanya Werder Bremen 2-5 (D) 1-1 (E)
1994-95 UEFA Kupası ÖE Malta Hibernians 3-1 (E) 3-4 (uzt) (D)
1.T İtalya Lazio 0-0 (E) 1-4 (D)
1995-96 UEFA Kupası ÖE Romanya Universitatea Craiova 0-0 (D) 0-0 (p. 3-1) (E)
1.T Avusturya Austria Wien 2-1 (D) 1-0 (E)
2.T Almanya Werder Bremen 0-5 (D) 2-1 (E)
1996-97 UEFA Kupası 1.ÖE İrlanda Bohemian 1-1 (D) 0-0 (E)
2.ÖE Türkiye Beşiktaş 2-1 (E) 0-2 (D)
1997-98 UEFA Kupası 1.ÖE Gürcistan Kolkheti-1913 Poti 1-0 (E) 1-2 (D)
2.ÖE Norveç Lillestrøm 0-2 (E) 0-1 (D)
1998-99 UEFA Şampiyonlar Ligi 1.ÖE Letonya Skonto Riga 0-0 (D) 1-2 (E)
2001 UEFA Intertoto Kupası 1.T Lüksemburg Hobscheid 6-0 (E) 1-1 (D)
2.T İsrail Hapoel Haifa 2-0 (E) 1-0 (D)
3.T Almanya Wolfsburg 3-4 (D) 0-0 (E)
2002-03 UEFA Kupası ÖE Bulgaristan CSKA Sofia 1-4 (E) 0-1 (D)
2003-04 UEFA Kupası ÖE Danimarka Brøndby 0-3 (D) 0-2 (E)
2004 UEFA Intertoto Kupası 1.T Polonya Odra Wodzislaw 0-1 (D) 2-0 (E)
2.T Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Sartid Smederevo 1-2 (E) 3-1 (uzt) (D)
3.T Fransa Lille 1-2 (D) 2-2 (E)
2005-06 UEFA Şampiyonlar Ligi 1.ÖE Kıbrıs Cumhuriyeti Anorthosis Ammohostu 1-1 (E) 0-1 (D)
2006-07 UEFA Kupası 1.ÖE Polonya Zaglebie Lubin 1-1 (D) 0-0 (E)
2.ÖE Slovakya Artmedia Petrzalka 1-2 (D) 2-3 (E)
2007-08 UEFA Kupası 1.ÖE Letonya Skonto Riga 1-1 (D) 2-0 (E)
2.ÖE Danimarka Odense 1-1 (E) 0-4 (D)
2009-10 UEFA Avrupa Ligi 1.ÖE Kuzey Makedonya Renova 2-1 (E) 1-1 (D)
2.ÖE Norveç Tromsø 0-0 (E) 1-4 (D)
2010-11 UEFA Avrupa Ligi 2.ÖE Estonya Sillamäe Kalev 5-1 (E) 5-0 (D)
3.ÖE İsrail Maccabi Haifa 0-1 (D) 3-1 (E)
PO Belçika Club Brugge 1-2 (D) 2-3 (E)
2013-14 UEFA Avrupa Ligi 1.ÖE Litvanya Kruoja Pakruojis 3-0 (D) 5-0 (E)
2.ÖE Hırvatistan Lokomotiva 1-2 (E) 3-2 (D)
3.ÖE Türkiye Trabzonspor 0-1 (E)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]