Jura (kanton)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 47°22′K 7°9′D / 47.367°K 7.15°D / 47.367; 7.15

Jura
Arma {{{Name}}}
Temel Veriler
Başkent: Delémont
Alan: 838.55 km²
(Sıralama )
Nüfus: 70,197 (2010)
(Sıralama )
Nüfus yoğunluğu: 83.7 kişi/km²
(Sıralama )
Konfederasyona Katılma Yılı: 1979
Kısaltma: JU
Diller: Fransızca
İnternet adresi: Jura
Harita
Harita Jura

Jura Kantonu (Fransızca: Canton du Jura), İsviçre'nin kuzeybatı kesiminde kanton.

Güneyde Jura Dağlarının uzantılarını, kuzeyde ise kireçtaşı oluşumlu Jura Platosunun Franches Dağları ve Ajoie gibi yüksekçe yörelerini kapsar. Kuzey ve batıda Fransa; güneyde Bern, doğuda Basel-Landschaft ve Solothurn kantonlarıyla çevrilidir. Yüzölçümü 838 km²'dir. Sularını Saône-Rhône'un kolu Doubs ve Ren'in kolu Birs nehirleri toplar.

Bugünkü Jura kantonunun büyük bir bölümünü içine alan Moutier-Grandval Manastırı toprakları, Burgonya kralı tarafından 999'da Basel piskoposluğuna bağışlandı. Vestfalya Barışı'ndan (1648) sonra İsviçre Konfederasyonu'yla yakın ilişkiye giren piskoposluk bölgesi Fransız Devrimi'ne değin Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu içinde bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürdü. Viyana Kongresi'nde (1814-15) Jura bölgesi Bern kantonuna bağlandı. Jura'nın bugünkü üç yönetim bölümünde yoğunlaşan (Delémont, Franches-Montagnes, Porrentruy) Fransızca konuşan Katolik Juralılar, Almanca konuşan Protestan çoğunlukla baş gösteren anlaşmazlıklar üzerine Bern kantonundan bağımsız bir kanton talebinde bulundular. Dilsel-dinsel bakımdan bir ayrılık gerçekleştirmek için gösterilen büyük yerel çabalardan sonra 1978'de yapılan referandumda İsviçreliler Jura kantonunun kurulması yönünde oy kullandılar. 1 Ocak 1979’da Jura İsviçre Konfederasyonu'nun 23. kantonu oldu.[1]

Kantondaki temel ekonomik etkinlikler tarım ile sığır ve at yetiştiriciliğidir. Saat yapımı ile dokuma ve tütün sanayileri de önem taşır. Kantonun merkezi Delémont'dur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]