İsviçre Halk Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İsviçre Halk Partisi
Kısaltma SVP
Genel başkan Toni Brunner
Kuruluş tarihi 22 Eylül 1971
Merkez Brückfeldstrasse 18 CH-3001 Bern
Üyelik 85,000
İdeoloji Halkçılık, Milliyetçilik
Siyasi pozisyon Aşırı Sağ
Milli Konsey
54 / 200
Devlet Konseyi
5 / 46
Kanton meclisleri
539 / 2.608
İnternet sitesi
www.svp.ch

İsviçre Halk Partisi (SVP), diğer adıyla Demokratik Merkez Birliği (UDC), İsviçre'de siyasi parti.

Önceleri merkezdeki bir çiftçi partisiyken 1980'lerden sonra Christoph Blocher'nin gayrıresmi önderliğinde sağcı popülizme kaydı. 1990'lar ve 2000'lerde oylarını katlayarak %29'luk paya ulaştı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kökenlerini 1917'de Bern'de kurulan Çiftçiler Partisi'ne dayandırır. Diğer kantonlarda da benzeri partiler kuruldu. Bu partiler gevşek bir federasyon kurdular, öyle ki 1929'da önderlerinden biri, Rudolf Minger Federal Konsey'e seçildi. O zamandan beri partinin Federal Konsey'de bir sandalyesi bulunur. 1936'da parti resmen Çiftçiler, Tüccarlar ve Serbest Çalışanlar Partisi olarak teşkilatlandı (Almanca: Bauern-, Gewerbe- und Bürgerpartei [BGB], Fransızca: Parti des Paysans, Artisans et Indépendants [PAI]). 1971'de (köklerini 1942'ye dayandıran) Glarus ve Grisons Demokratik Partileri ile birleşerek SVP adını aldı.

SVP, geleneksel olarak İsviçre'nin Almanca konuşulan bölgelerinde güçlüdür. Ancak 2000'lerden itibaren Fransızca konuşulan bölgede de güç kazanmıştır. 2007 itibarıyla partinin en güçlü olduğu bölgeler Thurgau ve Schwyz (her ikisinde de %40'ın üzerinde), en güçsüz olduğu bölgeler ise Fribourg, Valais ve Ticino'dur.[1]

2007 seçimleri ve partinin bölünmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

SVP'nin 2007 seçimlerinde kullandığı tartışmalı poster. Ak koyunun tekmelediği kara koyun, ülkedeki azınlıkları simgelemektedir. Altyazı: "Güvenliğini sağlayın: Benim evim - bizim İsviçremiz."

İsviçre'nin hükümet sistemi, "büyülü formül" denilen bir centilmenlik anlaşmasına dayanır. 7 üyeli Federal Konsey'deki üyelikler büyük partilerin genel seçimlerdeki oylarına göre dağılır. SVP, bu konseye 1929'dan beri katılmaktadır, artan popülerliği sayesinde 2003'ten beri ikinci bir sandalye daha edinmiştir. Bu koltuğa doğrudan partinin seçimlerdeki başarısının ardında olduğu kabul edilen kişi, Christoph Blocher oturmuştur.

Kasım 2007 seçimleri, SVP'nin İsviçre'deki en güçlü parti olduğunu teyit etti. Tartışmalı ve kışkırtıcı bir siyasi kampanyada seçmenler açıkça Blocher'i hükümetten atma çabalarına karşı birleşmeye çağırıldılar, sonuç olarak SVP 1919'dan beri bir partinin aldığı en yüksek oy oranını aldı, Meclisteki 200 sandalyeden 62'sini kazandı.

Minare referandumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Wangen bei Olten'deki Türk Kültür Ocağı camiinin minaresi

Ülkede sadece dört minare bulunmasına karşın 2000'li yıllardan itibaren İsviçre'de minare inşaatlarına karşı girişimler yapılmakta, ancak bunlar kanton yönetimlerince engellenmekteydi. Buna karşı SVP, 1 Mayıs 2007'de "Egerkinger komitesi"ni kurarak Federal Demokratik Birlik partisiyle birlikte harekete geçti. Komitenin hazırladığı raporun ardından 29 Kasım 2009'da yapılan referandumda İsviçre halkı %57,5 oranında yeni minare inşaatlarına karşı oy kullandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]