Esenkıyı, Hopa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Esenkıyı
—  Köy  —
Artvin
Artvin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Hopa
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 550
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0466
İl plaka kodu
Posta kodu 08600
İnternet sitesi: [2]

Esenkıyı, Artvin ilinin Hopa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı aslında "Abuislah"'dır.Buisim Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim döneminde konulmuştur. Bu köy üç ismi olan tek köydür."Azlağa,Abuislah,Esenkıyı"

Yavuz Sultan Selim o bölgede Ruslarla savaşırken erzakları bitmiştir.O civardaki köylerden kasabalardan hiç kimse de onlara yardım etmemiştir.Sadece bir köy yardım etmiştir.O da şimdiki Esenkıyı.

Ordunun hertürlü ihtiyaçlarını karşılamış karınlarını doyurmuşlardır.Yavuz Sultan Selim bu durumdan memnun kalmıştır.Yavuz Sultan Selim dağa çıkarak köyün üstüne sofra bezini silkeleyerek adını "ABUİSLAH" koymuştur.

Bu bölgedeki herkes Laz'dır.Gürcistan sınırı ayrılırken,Sarp ikiye böülmüştür.Bir tarafı Türkiye'de diğer tarafı da Gürcistan da kalmıştır.Biz Gürcistan tarafına "Karşı Sarp" deriz.Gürcistan da kalan Lazlar kendi benliklerini her zaman korumuşlardır.O zamandan bu yana hep Laz adetlerini korumuşlardır.Türkiye tarafında kalan Lazlar türkiye tarfında oldukları için Türkçe de konuşurlar ancak Gürcistan tarafındaki Lazlar sadece ama sadece Lazca konuşurlar.Gürcistan da kalırlar ama ordaki hiçbir Laz gürcüce konuşmaz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 70 km, Hopa ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 650
2000 550
1997 600

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık ve çaya dayanır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]