Güneşli, Hopa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güneşli
—  Köy  —
Artvin
Artvin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Hopa
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 420
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0466
İl plaka kodu
Posta kodu 08600
İnternet sitesi: [2]

Güneşli, Artvin ilinin Hopa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneşli köyü: Çok eskilerde "Ardala" yeni adıyla "Eşmekaya" köyü olan köyde yaşayan insanların yaşanan toprak kayması sonucu;Daha çok otlak yeri olarak kullandıkları bölgeye göç etmek zorunda kalarak burada yerleşmeye başlamışlardır.Göç tarihi kesin bilinmemekle birlikte yaklaşık göç tarihi var olan bina,mezarlık gibi yerlerden çıkarılabilecek tarih 1930 ları işaret etmektedir.1974 yılına kadar Eşmekaya köyünün mahallesi idi.1974 Seçimleri öncesinde muhtarlık yapılarak aynı yıl yapılan seçimler sonucu muhtar seçimini yapmış ve köy tüzel kişiliğini kazanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 55, Hopa ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 420
1997 310

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi Doğu Karadeniz köylerinde olduğu gibi tarım, hayvancılık ve büyük ölçüde çay tarımına bağlıdır.Meyve ve sebzecilik asgari ölçülerde yapılmaktadır.Tarım ve hayvancılığın yanı sıra nakliyecilik ve Son 15 yıllık sürede arıcılık faaliyetleri gelişmiştir.köy içerisinde yaklaşık kovan sayısı 200 civarındadır.Köyde Ferdi girişimlerin yanı sıra kurumsallaşarak bal üretim ve satışını yapan firmalar oluşmuştur. Son yıllarda eğitime eğilimin artması sonucu genç nüfusun çoğu liseyi bitirmiş ve Üniversite oranı diğer yerlere veya Türkiye ortalamasının üstündedir.Bundan dolayı köy göç vermeye başlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]