Başköy, Hopa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Başköy
—  Köy  —
Artvin
Artvin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Hopa
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 225
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0466
İl plaka kodu
Posta kodu 08600
İnternet sitesi: [2]

Başköy, Artvin ilinin Hopa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün eski adı Lazca Mxigi (Hıgi)'dir. Hopa'dan ve denizden dağları aştıktan sonra ilk gelen yerleşim bölgesidir. Köyün en yüksek noktası Sultan Selim tepesidir. Halk arasında Yavuz Sultan Selim Trabzon'da vali olduğu 1508 yılında bu bölgeye geldiği söylenmektedir. Adı dağa verilmiştir ve halen kullanılmaktadır. Yavuz Sultan Selim'in atının ayak izinin bu tepede olduğu söylencesi vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Laz kültürü egemendir. Köyde yaşayan insanlar İslam dininin Sünni mezhebinde Hanefi dır. Merkezinde cami ve mezarlık bulunmaktadır. Cami 1980 yılında yenilenmiştir.

Köyde yaşayan insanlar Lazca ve Türkçe konuşmaktadırlar.

Köyde geçmişte yapı ve mimari türü olarak gürgen ve kestane ağaçlarından inşa edilmiş ahşap yapılar, zamanla yerlerini betonarme yapılara bırakmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 79 km, Hopa ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 225
1997 235

Köy nüfusu sanayileşmeyle birlikte oluşan işsizlik ve/veya ekonomik kaygılar nedeniyle Zonguldak ve İstanbul gibi sanayi kentlerine ve Almanya gibi dış ülkelere göç vermiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde insanlar kendi ihtiyacını sağlamak amacıyla; hayvancılık ve tarımla uğraşmaktadırlar. Hayvancılık kendi ihtiyacını karşılamak amacıyla inek besleme ve kümes hayvancılığıdır. Bölgede yetişen meyveler; armut, siyah üzüm, kara yemiş, erik, kiraz, elma'dan oluşmaktadır. Ticari tarım ürünü olarak Çay bitkisi çay fabrikalarına satılmaktadır. 1980'li yılların sonuna kadar Sultan Selim tepesi'nin de içinde bulunduğu bölgede ekonomik amaçlı ormancılık faaliyeleri yürütülmekteydi.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]