Giorgi Kazbegi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Giorgi Kazbegi

Giorgi Kazbegi (Gürcüce: გიორგი ყაზბეგი, transit.: "giorgi q'azbegi"; Rusça: Георгий Николаевич Казбек, Giorgy Nikolayeviç Kazbek; d. 3 Kasım 1840, Stepantsminda, Gürcistan ― ö. 14 Nisan 1921, İstanbul), Rus ordusunda görevli Gürcü general ve coğrafyacı.

Rus askeri akademisinde öğrenim gördü. Kafkasya ordusunda mühendis olarak görevlendirildi. 1874’te Osmanlı İmparatorluğun elindeki Gürcü topraklarında askeri keşifçi olarak dolaştı. Bu gezinin sonucunda Türkiye Gürcistan’ında Üç Ay ve Lazistan Sancağında Askerî Tetkikler adı altında Rusça iki rapor yazdı. Artvin yöresindeki Gürcü Ortodoks kiliselerini, köprüleri, kaleleri tespit edip kayda geçirdi. Tbeti Kilisesi’nden “Tbeti Konsil Kayıtları”nı ortaya çıkardı. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’na katıldı. Daha sonra Rus ordusunda çeşitli görevlerde bulundu. Askerlik görevinden azledildikten sonra, 1908’de Gürcüler Arasında Okur-Yazarlığı Yayma Cemiyeti’nin başkanı oldu. Rusya Coğrafya Cemiyeti’nin Kafkasya Şubesi’nin de üyesiydi. 1921’de Kızıl Ordu’nun Gürcistan’ı işgal etmesi üzerine ülkeden ayrıldı. Gürcü Menşevik hükmeti üyelerinin de sığındığı İstanbul’a gitti ve aynı yıl orada öldü. Türkiye Gürcistan’ında Üç Ay adlı çalışması Türkçeye çevrilip 2019’da Bir Rus Generalinin Günlükleri - Türkiye Gürcistanı’nda Üç Ay adı altında yayımlandı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Giorgi Kazbegi, Bir Rus Generalinin Günlükleri - Türkiye Gürcistanı'nda Üç Ay (Çeviri: Rıdvan Atan), 2019, ISBN 978-975-553-720-7.