Subaşı, Hopa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Subaşı
—  Köy  —
Artvin
Artvin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Hopa
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 360
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0466
İl plaka kodu
Posta kodu 08600
İnternet sitesi: [2]

Subaşı, Artvin ilinin Hopa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün adını efsanevi muhtarı Rıza Ökül'ün verdiği sanılmaktadır.

1979 senesinde Rıza Ökül köye ilk defa içme suyu getirmiştir. 80'lerin başında elektriği de gene Rıza Ökül getirmiş olup 1987 yılında ilk traktörü de kendisi alıp bütün köylülere yardım etmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dili Lazca ve Hemşincedir. Köyde herkes okur yazardır. Köyde bulunan tek katlı okul kullanılamaz haldedir, köyde okuma yazma eğitimi muhtarlık tarafından verilmektedir. Türkiye nin en eski yerleşim alanlarından biridir. En unutulmaz muhtarı Rıza Ökül dür. Köy de ilk okuma yazma eğitimi bu dönemde verilmiştir, bu durumdan dolayı köy halkınca muhtar Rıza Ökül' e köyün anahtarı teslim edilmiştir ve bu başarısından dolayı köy halkının efsanesi haline gelmiştir, köy meydanında efsane muhtar Rıza Ökül' ün heykeli de bulunmaktadır. Bu kadar icraat sonrasında köyün ismi Ökül köyü olarak değiştirilmek istenildi fakat köy halkı kelime anlamının ne olduğunu bilmediğinden dolayı Subaşı olarak kalmasına karar verildi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin il merkezine 57 km, Hopa ilçesine 8 km uzaklıktadır. Gürcistan şehir merkezine ise sadece 264 km uzaklıktadır, Konum olarak çok çok değerli bir noktadadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 360
1997 375

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Batuma yakın olduğundan dolayı ara sıra köyden tur düzenlenmektedir. Turu düzenleyen firmanın sahibi eski muhtar Rıza Ökül dür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]