Enver Aysever

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Enver Aysever
Doğum 1971 (49-50 yaşında)
istanbul, Türkiye
Meslek Sosyolog, yazar, siyasetçi, gazeteci
İkamet İstanbul
Vatandaşlık Türkiye
Önemli eser Bir An Bin Parça romanı
Önemli ödülleri Yunus Nadi Ödülleri

Enver Aysever, (d. 1971, İstanbul) Türk gazeteci, roman ve oyun yazarı, televizyon sunucusu ve "Yunus Nadi Roman Ödülü" sahibi yazar.

BirGün gazetesinde günlük, Boyun Eğme dergisinde ise haftalık köşe yazıları yazmakta ve aynı zamanda Tele1'de Ayrıntılar adlı televizyon programını hazırlayıp sunmaktadır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1971’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun oldu. Doğuş, Yeditepe ve Arel üniversitelerinde dersler verdi. Bir yıl boyunca Cumhuriyet Halk Partisi parti meclisi üyeliği de yapan yazar, evli ve bir çocuk babasıdır.

Tiyatro çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Enver Aysever, lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji bölümüne başlamadan hemen önce "Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı" adlı ilk profesyonel oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı. Oyunun provaları Galatasaray Lisesi'nin jesti sayesinde okulun Tevfik Fikret Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilebildi. İlk gösterimleri Beyoğlu Tünel semtindeki Baro Han adlı iş hanında bulunan tiyatro salonunda gerçekleştirildi. Kurucusu olduğu Tiyatro Çisenti adlı tiyatro topluluğunda uzun yıllar yazar, yönetmen, oyuncu ve sanat yönetmeni görevlerini yürüttü. "Renkler ve Günce", "Yağmurla Gelen Yüzler", "Yabancı'da Camus", "Açık Evlilik", "Dilekçe", "Frankie and Johnny", "Bir İstanbul Masalı", "Şimdi Yaşa Sonra Öde" gibi oyunların yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendi. Atilla İlhan'ın şiirlerinden yararlanarak "Ne Kadınlar Sevdim" adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu. Sonraki yıllarda çocuk oyunları yazmaya yöneldi. "Bebişler Karnavalı", "Renkler Cumhuriyeti", "Beyaz Dişler Ülkesi", "Güneşi Güldüren Soytarı", "Kakaolu Olsun", "Yaşamak Güzel Arkadaşım" adlı çocuk oyunları bu döneme aittir.

Yazarlık çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazdığı çocuk oyunlarını "Çocuk Oyunları 1" adlı bir kitapta topladı. "Geç Kalmış Romantik" adlı bir öykü kitabının ardından, Bir An Bin Parça adlı bir roman yazdı. Bu romanı ile 2006 Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi oldu. Ayrıca "Nasıl Yazar Olunur" ve "Yaralısın Türkiye" adlı deneme kitaplarını yazdı.

Bir yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. Finansal Forum, Varlık, Gösteri, İnsancıl, Cumhuriyet ve Birgün gazete ve dergilerde makale, deneme ve araştırma yazıları yayınladı. Televizyon Gazeteciliği ve Sahne Sanatları dersleri verdi. Remzi Kitap gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı ve başyazıları kaleme aldı. Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde Ayın Güncesi adı altında halka açık kültür ve sanat tartışmaları düzenledi. Doğuş Üniversitesi'nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve hâlen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmektedir.Son olarak 2015 Yılında 125 adet kısa yazısından derlediği ''Kişisel Direniş Kitabı'' adlı kitabı yazmıştır.

Televizyon programcılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun Kalem” başlıklı edebiyat programlarını hazırladı ve sundu. TV8 kanalında "Haber Aktif" programının içinde "Yazın Aktif" köşesinin sürekli konuğu olarak yorum ve eleştiriler yaptı.

2007 yılından itibaren Sky Türk kanalinda "Aykırı Sorular" başlıklı programı hazırlayıp sundu. Yine Sky Türk kanalında aralarında Kemal Kılıçdaroğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli ve Metin Karakaş'ın katıldığı tartışmaların da yer aldığı "Ayrıntılar" başlıklı tartışma programını da hazırlayıp sundu. Aynı kanalda “Siyasal Analiz”, “Sokağın Sesi”, “Üç Soru İki Yorum”, “Zamana Karşı” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak görev aldı. Kanaltürk kanalında “Gündem Demokrasi”, “Ters Cephe”, “Pazar Politika” programlarında yorumculuk yaptı.

2011-12 sezonunda CNN Türk kanalında “Dört Bir Taraf” programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı. Aysever, CNN Türk'te "Aykırı Sorular" başlıklı programı hazırlayıp sundu.

Bir süre Cem Vakfı'na yakın olan Cem TV kanalının yayın danışmanlığını yaptı.[1]

Bir dönem de Halk TV'de program hazırlayıp sundu. 2020 yılı Eylül ayında bu kanaldaki görevi son buldu.[2]

Televizyon
Yıl Başlık Kanal Notlar
2007 "Aykırı Sorular" Sky Türk Sunucu
2008
2009
2010
2011 Dört Bir Taraf CNN Türk Yorumcu
2012
2012 Aykırı Sorular CNN Türk Sunucu
Vaziyet-i Umumi Halk TV Sunucu
2017 Ayrıntılar Tele1 Sunucu
Televizyon konuk görünüm
Yıl Başlık Kanal Notlar
2015 SorguluYorum KRT
2016 SorguluYorum KRT

Siyasi çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP genel başkanı seçilmesinden sonra yaptığı davet ile aktif siyasete girdi. Aysever, o dönemde hem yazılı basında, hem televizyonda gazeteciliğe devam etmekteydi. CHP parti meclisine seçildikten sonra bu iki görevin bağdaşmayacağını belirterek 13 Nisan 2010 tarihinde Birgün gazetesinden ayrıldı.[3] Aysever, 2011 Genel Seçimleri'nde için CHP adaylarının belli olmasının hemen ardından 11 Nisan 2011 tarihinde, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi sağ görüşlü isimlerin adaylığına tepki olarak CHP'deki bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.[4] Alt sıralarda yer verilmiş milletvekili adaylığını da reddetti.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Geç Kalmış Romantik, 2003
 • Bir An Bin Parça, 2006
 • Nasıl Yazar Olunur, 2007
 • Yaralsın Türkiye, 2007
 • Ayrıntadaki Şeytan, 2008
 • Bir Semti Kendince Yazmak - Ataköy, 2009
 • Cumhuriyet'in İlk/Son Yüzyılı, 2011
 • Nisan'a Mektuplar, 2012
 • Edebiyat Ölmedir, 2013
 • Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı, 2014
 • Yazgıçlar, 2009
 • Kişisel Direniş Kitabı, 2015[5]
 • Aykırı Sorular 2016

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Enver Aysever, Türkiye ile İsveç arasındaki hazırlık maçında futbolcuların seremoniye başörtülü kız çocuklarıyla çıkmasına "Küçücük çocukların saçlarından tahrik olanların ülkesi, yazıklar olsun" şeklinde tweet atmasından ötürü Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan tarafından eleştirilmiştir. Ahmet Hakan, Aysever'in bu tweet'i hakkında: "(...) Mini etek görünce deliye dönen Akit falan yobazsa... Başörtüsü görünce çılgına dönen Enver falan da yobaz. Ve bu iki yobaz arasında aslında pek fark yok. İki yobaz da başkalarının keyiflerinin kâhyası olmaya fazlasıyla meraklı. İki yobaz da kıyafet zabıtalığını pek seviyor. İki yobaz da sadece kendi kıyafet tarzının tek tarz olmasını istiyor. İki yobaz da farklılığa karşı saygısız… İki yobaz da baktığında insan değil kıyafet görüyor"[6][7][8] ifadelerini kullanmıştır. Enver Aysever ise Ahmet Hakan'a: "Ben de kendisine buradan söylüyorum: Ahmet Hakan yobaz değildir bildiğiniz şarlatandır. Orada bir iki gün daha kalabilmek için kişiliğinden memleketinden vazgeçenlere karşı Nazım’ın izinden gelen ve memleketine sahip çıkan milyonlar var biz az değiliz, Türkiye kimsenin babasının malı değildir"[8] cevabını vermiştir.

Aysever 19 Mart 2020'de Twitter hesabından paylaştığı “Sadece bu sorun!” başlıklı bir karikatür yayımladı. Türkiye'deki koronavirüs pandemisi'ne ithafen koruyucu giysiler içindeki bir temizlik görevlisinin, kafatası açık cübbeli ve sakallı bir müslümanın boş kafatasının içini dezenfekte ederken hicvettiği karikatür kamuoyunda tepki aldı. Haber7.com karikatürün “umreden dönenleri hedef aldığını, amacının da Müslümanları aşağılamak olduğunu” iddia etti.[9] Şarkıcı Alişan, Instagram hesabından paylaştığı karikatürü eleştirdi ve “..Korona’ya çare elbet bulunacak ama sen ve senin gibi zihniyette olan alçaklara malesef..” ifadelerine yer verdi.[10] 20 Mart'ta Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Ceza Kanunu'nun 216/3 maddesini tanımlayan “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan soruşturma başlatıldı.[11] Aynı gün savcının talimatı ile serbest bırakılan Aysever, emniyette verdiği ifadede, “paylaşımı bizzat kendisinin yaptığını, paylaşımdaki karikatürün Birol Çün'e ait olduğunu, kesinlikle halkın dini değerlerini hedef almadığını” söyledi.[12] Misvak Dergisi Enver Aysever'in karikatürüne cevap olarak benzer bir karikatür kullandı ve cübbeli adamın yerine Aysever'i yerleştirerek hiciv etti.[13]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Vatan gazetesinin Cem TV ile ilgili haberi". 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2010. 
 2. ^ "Enver Aysever Halk TV'den ayrıldı mı?". 1 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ Birgün gazetesindeki veda yazısı.
 4. ^ "Enver Aysever'in istifa ile ilgili açıklaması". 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2012. 
 5. ^ http://www.idefix.com/kitap/enver-aysever/urun_liste.asp?kid=55913
 6. ^ http://www.diken.com.tr/al-sana-polemik-ahmet-hakan-enver-aysevere-yobazligi-uygun-gordu/
 7. ^ http://t24.com.tr/haber/ahmet-hakan-basortu-gorunce-cildiran-enver-aysever-mini-etek-gorunce-deliye-donen-akit-kadar-yobaz,333645
 8. ^ a b http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/505172/Enver_Aysever_den_Ahmet_Hakan_a__yobaz__yaniti.html
 9. ^ "Ayşenur Arslan ve Enver Aysever'den skandal koronavirüs paylaşımı! Bu kadar da olmaz..." Haber7.com. 22 Mart 2020. Erişim tarihi: 23 Mart 2020. 
 10. ^ "Alişan Official Instagram". Instagram. 20 Mart 2020. Erişim tarihi: 23 Mart 2020. 
 11. ^ Yavuz, Sevgim Begüm (20 Mart 2020). "Enver Aysever hakkında soruşturma başlatıldı". Sözcü. Erişim tarihi: 23 Mart 2020. 
 12. ^ "'Karikatür' soruşturmasında ifade veren Enver Aysever serbest kaldı". İhlas Haber Ajansı. 20 Mart 2020. Erişim tarihi: 23 Mart 2020. 
 13. ^ @EnverAysever (21 Mart 2020). "Bu arada İslamcı yayın Misvak aşağıdaki yayını yapmış. Ben gülmedim, o ayrı. Ama ifade özgürlüğü kapsamında kızmadım da! Elbette eleştiri haktır. Soru şu; ben ifadeye çağrıldım, onlar ise güle oynaya yayın yaptılar. Mesele budur. Bilmiyorum siz gülecek misiniz." (Tweet) – Twitter vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]