İçeriğe atla

Emile Henry

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Emile Henry (26 Eylül 1872 - 21 Mayıs 1894) Fransız eylemci ve Anarşist. 12 Eylül 1894'te Paris Saint-Lazare garında bulunan Cáfe Terminus adlı bir restoranta düzenlediği bombalı saldırı sonucu bir kişiyi öldürdü ve yirmi kişiyi yaraladı.[1]

Anarşist hareket içerisindeki faaliyetinin sınırlı olmasına rağmen, işlediği suçlar ve yaşı nedeniyle bir hayli dikkat topladı. Henry, liberal aristokratik bir çevrede yetişti. Babası inançları yüzünden defalarca sürgün edilmiş eski bir komünardı. Erkek kardeşi ise Fransız anarşist hareketinin önemli unsurlarından biriydi.

Émile, öldürülen devrimci bir yoldaşının intikamını almak için kimsenin ölmediği bir bombalı eylemle bir hükûmet binasını tahrip eden Auguste Vaillant'ın idam edilmesi üzerine büyük bir öfkeye kapıldı.

Cáfe Terminus'u bombalamasının nedeni, bu mekanı burjuvazinin bir temsili olarak görmesiydi. Bombayı yerleştirirken olabildiğince çok sayıda burjuvanın ölmesini amaçlıyordu. Eylemleri nedeniyle mahkemeye çıkarıldığında, neden boşu boşuna birçok masum insanın zarar görmesine yol açtığı sorulunca, mahkemeye şöyle yanıt verdi, "..masum burjuva yoktur."

Émile Henry 21 Mayıs 1894 günü Paris'te giyotinle başı kesilerek idam edildi.

Émile Henry'nin Mahkeme Karşısındaki Konuşması[değiştir | kaynağı değiştir]

Size sunduğum şey bir savunma değildir. Hiçbir biçimde, saldırıda bulunduğum cemiyetin suçlamalarından kaçmak gibi bir arayış içerisinde değilim. Zaten, kabul edebileceğim tek mahkeme kendimdir ve bir başkasının hükmü benim için manasızdır..

Burjuvaziye karşı ilan ettiğimiz bu acımasız savaşta, kimseden merhamet beklemiyoruz. Ölüme hazırız ve onu nasıl karşılayacağımızı biliriz. Bu yüzden hakkımda vereceğiniz hükme aldırmıyorum. Biliyorum ki benim başım keseceğiniz son kelle değil; ölümümüzün kanlı listesine başka isimler de ekleyeceksiniz.

Siz Şikago'da bizi asabilirsiniz, Almanya'da boynumuzu vurdurabilirsiniz, Jerez'de işkenceyle öldürebilirsiniz,Barcelona'da kurşuna dizer, Montbrison ve Paris'te giyotine gönderebilirsiniz, fakat Anarşiyi asla yok edemezsiniz! Onun kökleri çok derindedir. Anarşi parçalara ayrılan çürümüş bir toplumun bağrından fışkırıyor. Anarşi yerleşik düzene karşı şiddetli bir tepkidir. O otoriteye karşı gelişen tüm eşitlikçi ve liberter düşleri temsil ediyor. Anarşi her yerdedir; ki bu onu yenilmez kılıyor. Ve Anarşi sizin sonunuz olacak!

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "THE GUILLOTINE'S SURE WORK; EMILE HENRY'S HEAD SEVERED FROM HIS BODY". 10 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2021.