İçeriğe atla

2017 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2017 Eurovision Şarkı Yarışması
Ülke Yunanistan Yunanistan
Seçim süreci
Seçim adı Şarkıcı: Görevlendirme
Şarkı: Ellinikós Telikós
70% Tele-Voting/SMS
30% International Judging panel
Seçim tarih(ler)i Şarkıcı: 13 Ocak 2017
Şarkı: 6 Mart 2017
Seçilen yarışmacı(lar) Demy
Seçilen şarkı "This Is Love"
Söz yazar(lar)ı
Aldığı sonuçlar
Yarı final sonucu Yükseldi (10. 115 puan)
Final sonucu 19., 77 puan
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan
◄2016 2018►

Yunanistan, 2017 Eurovision Şarkı Yarışması'na Dimitris Kontopoulos, Romy Papadea ve John Ballard'ın yazdığı "This Is Love" adlı şarkıyla katılmıştır. Şarkıyı Demy seslendirmiştir. Yunanistan'ın şarkı ve temsilcisi, ülkenin kamusal yayın kuruluşu Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ERT) kanalı tarafından temsilci Görevlendirme yöntemi ve şarkısı Ulusal Final yöntemi doğrultusunda Ukrayna'da Yunanistan'ı temsil eden kişi ve şarkısı belirlenmiştir.

Yunanistan 9 Mayıs 2017 tarihinde yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nın birinci yarı finalinde yer almıştır. Birinci yarı finalde "This Is Love" şarkısı 10. sırada çıkmış ve gecenin sonunda 13 Mayıs 2017 tarihinde yapılan finale çıkmayı başarmıştır. Daha sonradan Yunanistan'ın yarı finalde 18 ülke arasından 115 puanla 10. olarak çıktığı açıklanmıştır. Finalde Yunanistan 15. sırada sahneye çıkmış ve yarışmada 26 ülke arasından on dokuzuncu olmuştur.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

2017 yarışması'ndan önce, Yunanistan Eurovision Şarkı Yarışması'na otuz altı kez katılmış, ilk katılımını 1974 yılında gerçekleştirmiştir.[1] Yunanistan günümüze dek bir kez kazananmıştır: 2005 yılında Elena Paparizu'nun seslendirdiği "My Number One" adlı şarkı ile 1. olmuştur. Yarı final Uygulaması getirilen 2004 yılından 2016 yılına kadar daima ilk 10'da yer almayı başarmıştır öyle ki sekiz kez ilk 10'da yer almıştır. Fakat Yunanistan, 2016 yılında "Utopian Land" adlı şarkısıyla Argo ile katılmış, yarışmada finale 16. olarak çıkamamış, böylece Yunanistan çekildiği 2000 yılından bu yana ilk defa Finalde yer almamıştır.

Yunan Ulusal Yayımcısı Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ERT) Yunanistan'ın temsilcisini seçmek için görevlendirilen kuruluştur.[2] Yunanistan geçmişte temsilcisini seçmek için birçok method denemiştir. Temsilcisini canlı Ulusal Final gösterisi ile çoğu kez seçmiştir. Bir de Görevlendirme yöntemi ile temsilci ve şarkı seçimi yapmış, bu uygulama ara yıllarda bu method uygulanmaktadır. 2017 yılı için ERT kanalı temsilcisini Görevlendirme yöntemi şarkısını Ulusal Final ile seçmiştir.[3]

Eurovision'dan önce[değiştir | kaynağı değiştir]

Katılımcı Görevlendirmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

ERT kanalı Yunanistan'ın 2017 Eurovision Şarkı Yarışması temsilcisi belirlemek adına Görevlendirme yöntemini yapmış, şarkıcı veya şarkı yazarlarından gelen başvuru alımı yapmamıştır. ERT kanalı Yunanistan'ı 2017 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek kişiyi 13 Ocak 2017 tarihinde açıklamıştır.[3]

13 Ocak 2017 tarihinde Yunan yayımcı ERT eski Ulusal Final katılımcısı Demy'in Yunanistan2017 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edeceği açıklanmıştır. Demy'in şarkısını daha önce birçok Eurovision şarkısını yazan Dimitris Kontopoulos hazırlayacak. Sahnesini ise yine birçok Eurovision temsilcisinin koreografisini yapan Fokas Evagelinos üstlenmiştir.

Ellinikós Telikós 2017[değiştir | kaynağı değiştir]

Dimitris Kontopoulos'un (seçilen söz yazarı), Dimyris Kontopoulos'un Demy için üç şarkı yazacağını ve Şubat 2017'de Yunan halkının seçeceği bir video klip ile ulusal bir finalde yarışacaklarını açıkladı. Demi, Eurovision'da performans göstereni olarak ilan etti. En sevdikleri şarkı. Ulusal finalde şarkıyı seçme oyu, halk tarafından% 100 televoting ve SMS mesajlaşma yoluyla gerçekleştirilecekti. Üç şarkı İngilizce dilinde ve şarkıların her biri farklı türlerde. Demy, 19 Ocak'ta ERT tarafından davet edildikten sonra, Eurovision'daki ülkenin temsilcisi ilan edilmesinden sonra ilk röportajını yaparken ilk şarkıyı bir balad, ikincisi bir dans şarkısı ve üçüncü şaşırttı. Resmi video klipleri, hem kentin hellenizmi göstermek hem de iki ülke arasındaki dostluk köprüsü kurmak için Yunanistan ve Ukrayna'da, özellikle Odessa şehrinde kaydedildi.

Daha sonra, ERT, 6 Mart olan ulusal finalin tarihini gazeteci Elena Bouzala ve aktör komedyen Antonis Loudaros'la sunumculara açıkladı. 28 Şubat 2017'de şarkıların başlıklar açıklandı. Kıbrıs temsilcisi Hovig ve Moldova temsilcisi SunStroke Project, Kıbrıs'ın "Gravity" girişini ve Moldovalı giriş "Hey, Mamma!" I seslendirerek gecenin konukları olmuştur.

İlk olarak, ERT kazanan şarkının% 100 televoting tarafından seçileceğini açıkladı. Daha sonra, ilk defa, halkla birlikte, şarkının Diaspora'daki Yunan topluluklarının jürisi tarafından seçileceği ilan edildi.

Özellikle oyları Belçika, Gürcistan, Azerbaycan, Almanya (Münih ve Nuremberg), Ermenistan, İtalya, Avusturya ve Ukrayna'dan topluluk temsilcilerini verecektir. Oylamadaki kota, (televizyon yoluyla)% 70 ve jüri% 30 olmuştur.

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Şarkı Music (m) / Lyrics (l) Televoting (70%) Jüri (30%) Toplam Derece
1 "Angels" Dimitris Kontopoulos (m) / Romy Papadea (l) 12% 0% %8,4 3
2 "This Is Love" Dimitris Kontopoulos (m) / Romy Papadea, John Ballard (l) 70% 89% %75,7 1
3 "When the Morning Comes Around" Dimitris Kontopoulos (m) / John Ballard (l) 18% 11% %15,9 2

Eurovision'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Demy basın toplantısında

Eurovision kurallarına göre, tüm ülkeler, ev sahibi ülke ve "Big 5" (Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık) ülkeleri dışında iki yarı finalli sistemde yarışarak finale çıkmak üzere; her yarı finalden ilk on'a giren ülkeler finale çıkma şansını yakalamıştır. Avrupa Yayın Birliği (EBU) önceki yarışmaları göz önünde bulundurarak kura çekimi için altı ayrı fanusa koymuş, oylama tarihlerindeki ülkeler kim yakınsa aynı fanusta yer almıştır.[4] 31 Ocak 2017 tarihinde, özel kura çekimi töreninde, hangi yarı finalin hangi yarısında yer alacağı belirlenmiştir. Yunanistan, 9 Mayıs 2017 tarihindeki birinci yarı finalde yarışmasına karar verilmiş ve Yarı final'in ikinci yarısında yer alacağı belirlenmiştir.[5]

2017'nin bütün katılımcı şarkıları yayınlandıktan sonra yarışmanın yönetmenleri Yarı finallerde hangi ülkenin kaçıncı sırada çıkacağı belirlenmiştir. Yarışmanın yönetmenleri Portekiz'in Portekiz'den sonra ve Polonya'dan önce 10. sırada sahne almasına karar vermiştir.[6]

Yarı final[değiştir | kaynağı değiştir]

Demy, teknik provalarda 30 Nisan ve 4 Mayıs tarihlerinde, ardından 8-9 Mayıs tarihlerinde kıyafet provalarında yer aldı.[7] Bu, her ülkenin profesyonel jürilerinin rekabet halindeki girdileri izlediği ve oy kullandığı 10 Mayıs jüri şovunu içeriyordu.[8]

Gösterinin sonunda, Yunanistan'ın ilk 10'da yer aldığı ve daha sonra büyük finale yükseldiği ilan edildi.[6] Daha sonradan Yunanistan'ın 115 puan alarak onuncu olarak finale çıktığı açıklanmıştır.[9]

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Yarı final'in ardından finale yükselen 10 ülke için Basın Konferansı yapılmıştır. Bu Konferansta yükselen ülkenin katılımcısı fanustan Finalin hangi yarısında çıkacağına dair belirleme amaçlıydı. Yunanistan'ın finalde ikinci yarı'da çıkmasına kararlaştırılmıştır. Finalden bir gün önce yarışmanın yapımcıları Yarı finallerden yükselen ülkelerin hangi sırada çıkacağını belirlemiştir. Yunanistan finalde Avustralya'dan sonra ve İspanya'dan önce 15. sırada sahne almıştır.[10]

Demy finalden önce yani 11 ve 12 Mayıs tarihlerinde yeniden kostümlü provalarda sahne almış, 11 Mayıs'ta yapılan jüri finalinde Jüriler Canlı gösteri öncesi oylarını iletmiştir.[11] Demy yarı finaldeki performansını tekrar sergilemiş, Yunanistan finalde 77 puanla on dokuzuncu olmuştur.[12]

Oylama[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıda, Yunanistan'a verilen ve yarışmanın ilk yarı finali ve grand finalinde Yunanistan tarafından verilen puanların dökümü ve iki şovda yapılan jüri oy ve televotasyonunun dağılımı verilmiştir[13][14]

Yunanistan'a verilen puanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanistan'ın verdiği puanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölünmüş oylama sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan jüri üyeleri: [15]

 • Vicky Gerotheodorou – Başkan – besteci
 • Xenia Ghali – söz yazarı ve yönetmen
 • Dimitris Ouggarezos – radyo prodükörü
 • Akis Anastasiadis – müzik prodükörü
 • Aris Petrakis – performansçı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Yunanistan Ülke Profili". EBU. 27 Kasım 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 2. ^ Akın, Onur (19 Eylül 2016). "Yunanistan Eurovision 2017'ye katılımı onayladıǃ". eschalley.com. 31 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 
 3. ^ a b Adams, William Lee (5 Aralık 2016). "CHANGE OF PLANS: GREECE WILL MOST LIKELY GO WITH AN INTERNAL SELECTION FOR EUROVISION 2017". wiwibloggs.com. Wiwibloggs. 17 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2016. 
 4. ^ "Semi-Final Allocation draw to take place in Kyiv". Eurovision.tv. 25 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2016. 
 5. ^ Jordan, Paul (31 Ocak 2017). "Results of the Semi-Final Allocation Draw". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 1 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2017. 
 6. ^ a b Jordan, Paul (31 Mart 2017). "Running order of the Semi-Finals of Eurovision 2017 revealed". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 31 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
 7. ^ "Press". eurovision.tv. European Broadcasting Union. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2017. [ölü/kırık bağlantı]
 8. ^ Weaver, Jessica (10 Mayıs 2017). "Eurovision 2017: Live updates from semi-final 2 jury show". esctoday.com. 13 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2017. 
 9. ^ "Eurovision Song Contest 2017 First Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016. 
 10. ^ Jordan, Paul; Nilsson, Helena (12 Mayıs 2017). "EXCLUSIVE: Running order for the 2017 Grand Final released!". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2017. 
 11. ^ Roxburgh, Gordon (13 Mayıs 2016). "Tonight: Eurovision 2017 Grand Final; the jury show". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016. 
 12. ^ Roxburgh, Gordon (14 Mayıs 2016). "Portugal wins 2017 Eurovision Song Contest". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 14 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016. 
 13. ^ "Greece in the Eurovision Song Contest 2017 First Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 20 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. 
 14. ^ "Greece in the Eurovision Song Contest 2017 Grand Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. [ölü/kırık bağlantı]
 15. ^ Jordan, Paul (29 Nisan 2017). "Who will be the expert jurors for Eurovision 2017?". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 8 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2017.