East Midlands

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
East Midlands
Bölgenin İngiltere'deki konumu
Bölgenin İngiltere'deki konumu
Ülke Birleşik Krallık
BK ülkesi İngiltere
Yüzölçümü
 • Toplam 6.033 mil² (15.627 km²)
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 4,533,000
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)

Doğu Midlands (İngilizceEast Midlands) Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinde 9 resmi yerel bölge'den biridir. Londra dışında bulunan diğer İngiltere bölgeleri gibi East Midlands'de de seçilmiş bir bölge meclisi ve idaresi bulunmamaktadır. Bu bölgenin idaresi için merkezi devlet daireleri bölgede Leicetershire Kontluğu'nda Leicester şehrine yakın olan Melton Mowbray kasabasında bulunmaktadır.

Doğu Midlands bölgesi tarihsel geleneksel "Midlands" bölgesinin doğu yarısını kapsar. Günümüzde Derbyshire, Leicestershire, Rutland, Northamptonshire, Nottinghamshire törensel kontluklarını ve tarihsel Lincolnshire kontluğu'nun güneyini kapsar. Bu bölgenin güneydoğusunda Doğu İngiltere, güneybatısında Güneydoğu İngiltere, batısında Bati Midlands, güneybatısında Kuzey-Batı İngiltere ve kuzeyinde Yorkshire ve Humber bölgeleri bulunur ve bölgenin doğusu Kuzey Denizi sahilleridir.

Coğrafi konular[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sherwood Ormani"nda eski büyük meşe ağacı

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Midlands bölgesinin (2006 nüfus tahminine göre) nüfusu 5.142.400 kişi olup İngiltere'nin 9 bölgesinden 6. sıradadır.

Bu bölgede şerefsel "şehir" statüsü bulunan 7 yerleşim birimi bulunur: Derby, Leicester, Lincoln ve Nottingham. Bölgede en büyük nüfuslu kent Leicester'dir.

"Şehir" statüsü olmayan büyük kentler ise Chesterfield, Kettering, Loughborough, Mansfield ve Northampton'dur. Nüfus itibarıyla küçük kent veya büyük kasaba olarak sayılabilecek yerleşim merkezleri şunlardır: Bolsover, Boston, Corby, Daventry, Hinckley, Long Eaton, Lutterworth, Oakham, Matlock, Market Harborough, Melton Mowbray, Newark, Rushden, Sutton-in-Ashfield, Uppingham, Wellingborough ve Worksop.

Bölgede Birleşik Krallık coğrafi şehirleşmiş büyük metropoliten bölgelerden olan "Nottingham Şehirleşmiş Bölge" (2001 Nüfus Sayımı'na göre nüfus 666.358) bulunur.

Bölgedeki stratejik planlama için "Yeni Büyüme Noktaları" adlı kentler Lincoln, Grantham, Newark-on-Trent ve "Büyüme Kasabaları" olarak Corby, Kettering ve Wellingborough tanımlanmıştır.

Yörel ve yerel idare[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi yerel bölge olan Doğu Midlands'de şu yerel idare birimleri bulunmaktadır:

Harita Törensel kontuluk Tek seviyeli/"shire" kontluk yerel idaresi Yerel idare borough/bölgeleri
EnglandEastMidlandsNumbered.png Derbyshire 1. Derbyshire† a.) High Peak, b.) Derbyshire Dales, c.) South Derbyshire, d.) Erewash, e.) Amber Valley, f.) North East Derbyshire, g.) Chesterfield, h.) Bolsover
2. Derby TSYI
Nottinghamshire 3. Nottinghamshire† a.) Rushcliffe, b.) Broxtowe, c.) Ashfield, d.) Gedling, e.) Newark ve Sherwood, f.) Mansfield, g.) Bassetlaw
4. NottinghamTSYI
Lincolnshire (kismen)
5. Lincolnshire† a.) Lincoln, b.) North Kesteven, c.) South Kesteven, d.) South Holland, e.) Boston, f.) East Lindsey, g.) West Lindsey
Leicestershire 6. Leicestershire† a.) Charnwood, b.) Melton, c.) Harborough, d.) Oadby ve Wigston, e.) Blaby, f.) Hinckley and Bosworth, g.) North West Leicestershire
7. Leicester TSYI
8. Rutland
9. Northamptonshire a.) South Northamptonshire, b.) Northampton, c.) Daventry, d.) Wellingborough, e.) Kettering, f.) Corby, g.) East Northamptonshire

Notlar:

TSYI = Tek-seviyeli yerel idare
† = "Shire" tipi kontluk

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım stratejisi ve politikası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir millî Birleşik Krallık ulaşım sistemi planlamasına katkı yapmak üzere Bölgesel Asemble'ler bölgedeki ulaşım hakkında uzun dönemli bir Bölgesel Ulaşım Stratejisi dokümanı hazırlama ile görevlendirilmişlerdir. Bu bölgesel planlar ülke tümü için "Highways Agency (Karayolları Kurumu" ve "Network Rail (Demiryolları Ağı)" tarafından hazırlanmış stratejik planların bölgesel kısımlarıyla koordineli olması gerekmektedir.[1]

Doğu Midlands bölgesi içinde ise stratejik planlama ile görevli yerel bölge idareleri kendi stratejilerini, politikalarını ve uygulama planlarını açıklayan yerel planlar hazırlamaları ve bu planların bölge planı ile koordineli olmasını sağlaması ile görevlendirilmişlerdir.

Demiryolu ulaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Newark North Gate Gari'nda elektrik lokomotifli katar

Karayolu ulaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

A46 ana kara yolu, antik Romali "Fosse Way" yol güzergahı uzerinde Cropwell Bishop'de

Bölgede kuzey-güney yönlü şu önemli karayolları bulunur:

  • M1 otoyolu: Londra'da Yorkeshire'a giden ana yol. Yol kenarında işaretlenmemiş olmakla beraber Avrupa E13 anayoludur. Lincoln şehri hariç bölgenin her büyük kentine bu yolla gidilebilir.
  • A1 ana karayolu": M1 otoyolunun doğusunda çifte yoldur. İşaretlenmemiş olmakla beraber Avrupa E15 anayoludur. Bölgenin en önemli kara yoludur. İngiltere'nin doğusundaki limanlar için yük bu yolda taşınır. İngiltere'nin en önemli tarım üretiminin taşınması da bu yol üzerindendir. Bu nedenle çok kere trafik tıkanması görülür.
  • A46 karayolu: Antik Romalılardan beri bölgenin güneybatısı ile kuzeydoğusu arasında ulaşımı sağlamaktadır. Özellikle Newark kenti etrafında yol kapasitesi yeterli olmayip trafik tıkanıklığı görülür. Haziran 2009'dan itibaren bu yolun M1 otoyolunu A1 anakarayoluna birleştiren 25 km kadar kısmı yeniden çifte yol olarak yapılmaya başlanmıştır ve bu yeni kısmın 2012'de açılması beklenmektedir.[2]

Bolgede bulunan doğu-batı yonlu yollar sunlardir:

  • A43 karayolu: Doğu Midlands'i güney İngiltere'ye bağlar çifte seritli karayoludur. İşaretlenmemiş olmakla beraber Avrupa E24 anayoludur.
  • A57 karayolu, A52 karayolu ve A47 karayolu tek şeritli karayollarıdır.

Kitle taşımacılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Nottingham Express Transit" tramvayi Şehir Yerel Idare Merkezi onunde


Hava ulaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Havadan "East Midlands Havaalanı"

Bölgede kuzey batı Leicestershire'da "Castle Donington" kasabası yakınlarında Doğu Midlands Havaalanı bulunmaktadır. Bu havalanının 30 km yakınlarında Doğu Midlands bölgesinin önemli şehirleri olan Derby, Leicester ve Nottingham bulunur' Ayrica bu havaalanı Staffordshire ve South Yorkshire törensel kontluğunda oturanlara da hizmet vermektedir. Bu havaalanı yolcu kullanımı 2008'de 5,6 milyonda bir zirveye yetişmiş iken 2010'da %27 düşüşle 4,1 milyon yolcuya inmiş ve bu havaalanı yolcu kullanımı itibarıyla Birleşik Krallık'ta 12. siraya koymuştur. Fakat East Midlands Havaalanı 2010 'da Birleşik Krallık'ta ticari eşya taşıma itibarıyla ikinci sırayı almıştır.[3]

Su ulaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Trent Nehri - arkada "kapatılmış High Marnham Elektrik Santrali"'nin yıkılması planlanmış soğutma kuleleri

Bu bölgenin doğusunda Kuzey Denizi sahilleri bulunur. Bu deniz kıyısında iki küçük çaplı deniz limanı (Boston ve "Sutton Bridge") hizmet vermektedir.

Trent Nehri kanal mavnaları trafiğine açıktır. Bu suyolu kara içinde ve Humber Nehri vasıtasıyla Kingston upon Hull deniz limanına yük taşımak için kullanılabilir olmakla beraber yıldan yıla nehirde taşınan yük azalmaktadır. Bu nehir mavnaları İngiltere'de karaiçi kanallarından daha geniş olup bu kanal üzerinde nehir kenarında bulunan kömürlü elektrik santrallerine özellikle kömür taşımak için daha geniş yük mavnaları hizmet görmektedir.

Üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Leicester Üniversitesi Kampüsü
Leicester'de De Montford Üniversitesi Kampüsü
Nottingham Üniversitesi "Trent Binası"

Doğu Midlands Bölgesi'nde bulunan 6 üniversite hakkında bazı bilgiler şöyle özetlenebilir:

İsim Kurulma tarihi Coğrafi konumu Kayıtlı toplam öğrenci Rektör (Vice Chancellor) Websitesi
Nottingham Üniversitesi 1881 University College Nottingham - Londra Üniversitesi'nin bir koleji
1948 Kraliçe Berati ile üniversite statüsü [4]
Nottingham 40,829 [5] Prof. David Greenaway www.nottingham.ac.uk
Leicester Üniversitesi 1921 Leicestershire and Rutland University College - Londra Üniversitesi'nin bir koleji
1957 Kraliçe Berati ile üniversite statüsü
Leicester 15,495 [5] Prof. Sir Robert Burgess www.le.ac.uk
Loughborough Üniversitesi 1956 Loughborough 18,220[5] Prof. Shirley Pearce www.lboro.ac.uk/
De Montford Üniversitesi 1970 Leicester Politeknik
1992 Kraliçe Berati ile üniversite statüsü ve isim değişikliği
Leicester 21,210[5] Prof. Dominic Shellard www.dmu.ac.uk
Nottingham Trent Üniversitesi 1970 Trent Politeknik

1992 Kraliçe Berati ile üniversite statüsü ve isim değişikliği
Nottingham 24,225[5] Prof. Neil Gorman www.ntu.ac.uk
Northampton Üniversitesi 1975 Nene College
2005 Kraliçe Berati ile üniversite statüsü ve isim değişikliği
Northhampton 13,925[5] Prof. Nick Petford www.northampton.ac.uk/


Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolge için "Waltham on the Wolds" Televizyon yayim anteni
BBC Radio Northampton yayin merkezi

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Radyo[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazeteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Regional Transport Strategy: the National Picture". Government Office for the East Midlands. 18 Temmuz 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2009. 
  2. ^ "A46 improvement". 8 Aralık 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2011. 
  3. ^ "CAA: UK Annual Airport Statistics". UK Civil Aviation Authority. 4 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2011. 
  4. ^ "Universitas 21". Universitas_21. 22 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2011. 
  5. ^ a b c d e f "Table 0a - All students by institution, mode of study, level of study, gender and domicile 2006/07". Higher Education Statistics gency. 22 Nisan 2016 tarihinde /studentsAndQualifiers /download/institution0607.xls kaynağından |url= değerini kontrol edin (yardım) (Microsoft Excel spreadsheet) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2008. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]