East Midlands

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 52°58′48″K 0°45′0″B / 52.98°K 0.75°B / 52.98; -0.75

East Midlands
—  Bölge  —
Bölgenin İngiltere'deki konumu
Bölgenin İngiltere'deki konumu
Koordinatlar: 52°58′48″K 0°45′0″B / 52.98°K 0.75°B / 52.98; -0.75
Ülke Birleşik Krallık
BK ülkesi İngiltere
Yüzölçümü
 - Toplam 15.627 km2 (6.033,6 mi2)
Nüfus (2011)
 - Toplam 4,533,000
Zaman dilimi BAZD (+0)
 - Yaz (YSU) BAYZD (+1)

Doğu Midlands (İngilizce: East Midlands) Birleşik Krallık İngiltere ülkesinde 9 resmi yörel bölge'den biridir. Londra dışında bulunan diğer İngiltere bölgeleri gibi East Midlands'de de seçilmiş bir bölge meclisi ve idaresi bulunmamaktadır. Bu bolgenin idaresi için merkezi devlet daireleri bolgede Leicetershire kontlugu'nda Leicester sehrine yakin olan Melton Mowbray kasabasinda bulunmaktadir.

Doğu Midlands bölgesi tarihsel geleneksel "Midlands" bolgesinin dogu yarisini kapsar. Gunumuzde Derbyshire, Leicestershire, Rutland, Northamptonshire, Nottinghamshire torensel kontluklarini ve tarihsel Lincolnshire kontluğu'nun guneyini kapsar. Bu bölgenin güneydogusunda Doğu İngiltere, guneybatisinda Guneydogu İngiltere, batisinda Bati Midlands, guneybatısında Kuzey-Batı İngiltere ve kuzeyinde Yorkshire ve Humber bölgeleri bulunur ve bölgenin doğusu Kuzey Denizi sahilleridir.

Coğrafi konular[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sherwood Ormani"nda eski buyuk mese agaci

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Midlands bölgesinin (2006 nüfus tahminine göre) nüfusu 5.142.400 kişi olup İngiltere'nin 9 bölgesinden 6. sıradadır.

Bu bölgede şerefsel "şehir" statüsü bulunan 7 yerleşim birimi bulunur: Derby, Leicester, Lincoln ve Nottingham. Bolgede en buyuk nufuslu kent Leicester'dir.

"Şehir" statüsü olmayan büyük kentler ise Chesterfield, Kettering, Loughborough, Mansfield ve Northampton'dur. Nufus itibariyle küçük kent veya büyük kasaba olarak sayılabilecek yerleşim merkezleri şunlardır: Bolsover, Boston, Corby, Daventry, Hinckley, Long Eaton, Lutterworth, Oakham, Matlock, Market Harborough, Melton Mowbray, Newark, Rushden, Sutton-in-Ashfield, Uppingham, Wellingborough ve Worksop.

Bölgede Birleşik Krallık coğrafi şehirleşmiş büyük metropoliten bölgelerden olan "Nottingham Şehirleşmiş Bölge" (2001 Nüfus Sayımı'na göre nüfus 666.358) bulunur.

Bölgedeki stratejik planlama için "Yeni Büyüme Noktaları" adli kentler Lincoln, Grantham, Newark-on-Trent ve "Büyüme Kasabaları" olarak Corby, Kettering ve Wellingborough tanımlanmıştır.

Yörel ve yerel idare[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi yörel bölge olan Doğu Midlands'de şu yerel idare birimleri bulunmaktadır:

Harita Törensel kontuluk Tek seviyeli/"shire" kontluk yerel idaresi Yerel idare borough/bölgeleri
EnglandEastMidlandsNumbered.png Derbyshire 1. Derbyshire† a.) High Peak, b.) Derbyshire Dales, c.) South Derbyshire, d.) Erewash, e.) Amber Valley, f.) North East Derbyshire, g.) Chesterfield, h.) Bolsover
2. Derby TSYI
Nottinghamshire 3. Nottinghamshire† a.) Rushcliffe, b.) Broxtowe, c.) Ashfield, d.) Gedling, e.) Newark ve Sherwood, f.) Mansfield, g.) Bassetlaw
4. NottinghamTSYI
Lincolnshire (kismen)
5. Lincolnshire† a.) Lincoln, b.) North Kesteven, c.) South Kesteven, d.) South Holland, e.) Boston, f.) East Lindsey, g.) West Lindsey
Leicestershire 6. Leicestershire† a.) Charnwood, b.) Melton, c.) Harborough, d.) Oadby ve Wigston, e.) Blaby, f.) Hinckley and Bosworth, g.) North West Leicestershire
7. Leicester TSYI
8. Rutland
9. Northamptonshire a.) South Northamptonshire, b.) Northampton, c.) Daventry, d.) Wellingborough, e.) Kettering, f.) Corby, g.) East Northamptonshire

Notlar:

TSYI = Tek-seviyeli yerel idare
† = "Shire" tipi kontluk

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım stratejisi ve politikası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir milli Birleşik Krallık ulaşım sistemi planlamasına katkı yapmak üzere Bölgesel Asemble'ler bölgedeki uzun döne ulaşımı hakkında bir Bölgesel Ulaşım Stratejisi doküman hazırlama ile görevlendirilmişlerdir. Bu bölgesel planlar ülke tümü için "Highways Agency (Karayolları Kurumu" ve "Network Rail (Demiryolları Ağı)" tarafından hazırlanmış stratejik planların bölgesel kısımlarıyla koordineli olması gerekmektedir."Regional Transport Strategy: the National Picture". Government Office for the East Midlands. 18 Temmuz 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20060718021317/http://www.gos.gov.uk:80/goem/transport/regtransstrategy/?a=42496. Erişim tarihi: 2009-05-07. </ref>

Doğu Midlands bölgesi içinde ise stratejik planlama ile görevli yerel bölge idareleri kendi stratejilerini, politikalarını ve uygulama planlarını açıklayan yerel planlar hazırlamaları ve bu planların bölge planı ile koordineli olmasını sağlaması ile görevlendirilmişlerdir.

Demiryolu ulaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Newark North Gate Gari'nda elektrik lokomotifli katar

Karayolu ulaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

A46 ana kara yolu, antik Romali "Fosse Way" yol guzergahi uzerinde Cropwell Bishop'de

Bolgede kuzey-guney yonlu su onemli karayollari bulunur:

  • M1 otoyolu: Londra'da Yorkeshire'a giden ana yol. Yol kenarinda isaretlenmemis olmakla beraber Avrupa E13 anayoludur. Lincoln sehri haric bolgenin her buyuk kentine bu yolla gidilebilir.
  • A1 ana karayolu": M1 otoyolunun dogusunda cifte yoldur. Isaretlenmemis olmakla beraber Avrupa E15 anayoludur. Bolgenin en onemli kara yoludur. Ingiltere'nin dogusundaki limanlar için yuk bu yolda tasinir. Ingiltere'nin en onemli tarim uretiminin tasinmasi da bu yol uzerindenedir. Bu nedenle cok kere tarfuik tikanmasi gorulur.
  • A46 karayolu: Antik Romalilardan beri bolgenin guneybatisi ile kuzeydogusu arasinda ulasimi saglamaktadir. Ozellikle Newark kenti etrafinda yol kapasitesi yeterli olmayip trafik tikanikligi gorulur. Haziran 2009'dan itibaren bu yolun M1 otoyolunu A1 anakarayoluna birlestiren 25 km kadar kismi yeniden cifte yol olarak yapilmaya baslanmistir ve bu yeni kismin 2012'de acilmasi beklenmektedir.[1]

Bolgede bulunan dogu-bati yonlu yollar sunlardir:

  • A43 karayolu: Dogu Midlands'i guney Ingiltere'ye baglar cifte seritli karayoludur. Isaretlenmemis olmakla beraber Avrupa E24 anayoludur.
  • A57 karayolu, A52 karayolu ve A47 karayolu tek seritli karayollaridir.

Kitle taşımacılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Nottingham Express Transit" tramvayi Sehir Yerel Idare Merkezi onunde


Hava ulaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Havadan "East Midlands Hava Alani"

Bolgede kuzey bati Leicestershire'da "Castle Donington" kasabasi yakinlarinda Dogu Midlands Havaalani bulunmaktadir. Bu havalaninin 30 km yakinlarainda Dogu Midlands bolgesini onemli sehirleri olan Derby, Leicester ve Nottingham bulunur' Ayrica bu havaalani Staffordshire ve South Yorkshire torensel kontlugunda oturanlara da hizmet vermektedir. Bu havaalani yolcu kullanimi 2008'de 5,6 milyonda bir zirveye yetismis iken 2010'da %27 dususle 4,1 milyon yolcuya inmis ve bu havaalani yolcu kullanimi itibariyle Birlesik Krallik'ta 12. siraya koymustur. Fakat East Midlands Havaalani 2010 'da Birlesik Krallik'ta ticari esya tasima itibariyle ikinci sirayi almistir.[2]

Su ulaşımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Trent Nehri - arkada "kapatilmis High Marnham Elektrik Santrali"'nin yikilmasi planlanmis sogutma kuleleri

Bu bölgenin dogusunda Kuzey Denizi sahilleri bulunur. Bu deniz kıyısında iki küçük çaplı deniz limanı (Boston ve "Sutton Bridge") hizmet vermektedir.

Trent Nehri kanal mavnalari trafiğine açıktır. Bu suyolu kara içinde ve Humber Nehri vasıtasıyla Kingston upon Hull deniz limanına yük taşımak için kullanılabilir olmakla beraber yıldan yıla nehirde taşınan yük azalmaktadır. Bu nehir mavnaları İngiltere'de karaiçi kanallarından daha geniş olup bu kanal üzerinde nehir kenarında bulunan kömürlü elektrik santrallerine özellikle kömür taşımak için daha geniş yük mavnaları hizmet görmektedir.

Üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Leicester Üniversitesi Kampusu
Leicester'de De Montford Üniversitesi Kampusu
Nottingham Universitesi "Trent Binasi"

Dogu Midlands Bölgesi'nde bulunan 6 üniversite hakkında bazı bilgiler şöyle özetlenebilir:

İsim Kurulma tarihi Coğrafi konumu Kayıtlı toplam öğrenci Rektör (Vice Chancellor) Websitesi
Nottingham Üniversitesi 1881 University College Nottingham - Londra Universitesi'nin bir koleji
1948 Kralice Berati ile Universitesi statusu [3]
Nottingham 40,829 [4] Prof. David Greenaway www.nottingham.ac.uk
Leicester Universitesi 1921 Leicestershire and Rutland University College - Londra Universitesi'nin bir koleji
1957 Kralice Berati ileUniversitesi statusu
Leicester 15,495 [4] Prof. Sir Robert Burgess www.le.ac.uk
Loughborough Universitesi 1956 Loughborough 18,220[4] Prof. Shirley Pearce www.lboro.ac.uk/
De Montford Universitesi 1970 Leicester Politeknik
1992 Kralice Berati ile universite statusu ve isim degisikligi
Leicester 21,210[4] Prof. Dominic Shellard www.dmu.ac.uk
Nottingham Trent Universitesi 1970 Trent Politeknik

1992 Kralice Berati ile universite statusu ve isim degisikligi
Nottingham 24,225[4] Prof. Neil Gorman www.ntu.ac.uk
Northampton Universitesi 1975 Nene College
2005 Kralice Berati ile universite statusu ve isim degisikligi
Northhampton 13,925[4] Prof. Nick Petford www.northampton.ac.uk/


Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Diger[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolge için "Waltham on the Wolds" Televizyon yayim anteni
BBC Radio Northampton yayin merkezi

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Radyo[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazeteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]