İçeriğe atla

Doom 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doom 3
Bu görsel oyunun kapak resmini içerir
Geliştiriciİd Software Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıActivision
YönetmenTim Willits Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Yapımcılarid Software
Splash Damage
(Çok oyunculu)
Vicarious Visions
(Xbox sürümü)
Aspyr Media
(Mac OS X sürümü)
TasarımcıTim Willits
BesteciChris Vrenna Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriDoom Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Motorid Tech 4
PlatformlarMicrosoft Windows, Linux, Mac OS X, Xbox
ÇıkışMicrosoft Windows
 • KA: 3 Ağustos 2004
 • AVR: 13 Ağustos 2004

Mac OS X

 • KA: 14 Mart 2005

Xbox

 • KA: 3 Nisan 2005
 • AVR: 8 Nisan 2005
Türaksiyon oyunu
birinci şahıs nişancı
hayatta kalma-korku oyunu
science fiction video game Bunu Vikiveri'de düzenleyin
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Doom 3, 2004 yılında piyasaya sürülmüş bir hayatta kalma-korku oyunudur.

Birinci şahıs nişancı türünde bir oyun olan Doom 3, id Software tarafından geliştirilmiş ve Activision tarafından piyasaya sürülmüştür. Oyun, PC platformu için yapılmış ve sonraki yıllarda konsol platformları için de çıkarılmıştır. Microsoft Windows, Linux, Mac OS X, Xbox platformlarında bulunmaktadır. Doom 3, tek kişilik mod ve çok kişilik mod olmak üzere iki farklı moda sahiptir. Doom 3 klavye ve fare ile ya da oyun kolu ile oynanabilmektedir.

2012 yılında Doom 3: BFG Edition versiyonuyla yeniden piyasaya sürülmüş ve yeni nesil işletim sistemlerinde düzgün çalışması için uygun hale getirilmiştir.

Oyun 3.5 milyondan fazla kopya satarak id softwarenin o güne kadar en çok satmış oyunudur.[1]

Doom Serisindeki Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 3 bir korku oyunudur ve Doom serisinde yer alan oyunlardan biridir. Daha ağır ilerleyen bir aksiyon içerir ve oyuncuyu korkutmayı amaçlayan ögeler taşır.

Doom 3'ün ardından çıkan yeni Doom oyunları, Doom 3'ün korku ve ağır ilerleyen aksiyon çizgisini benimsemedi. 2016 yılında çıkan Doom ve 2020 yılında çıkan Doom Eternal Doom serisinin yeni aksiyon oyunlarıdır.

Atmosfer-Grafikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 3 oyununun korkutucu-karanlık bir atmosferi, Dolby'nin 5.1 sürümünde çevresel ses düzeni ve kanlı-korkutucu görüntüleri vardır. Oyunun görüntüleri ve grafik tasarımları için id Software, id Tech 4 motoru kullanılmıştır. Bununla beraber kaliteli grafikleri sayesinde Doom 3 oyunu 2004'te yılın oyunu ödülünü almıştır. Doom 3, 2004 yılında kaliteli grafikleri sayesinde dünyadaki en iyi oyunlar arasında yerini almış ve 3,5 milyon kopya satmıştır.

Doom 3 oyununun Atmosfer-Grafik tekniği[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Doom 3 oyununun grafikleri John Carmack tarafından tasarlanmıştır.
 2. Doom 3 oyununun grafik tekniği; anahtarı İd Tech 4 motoruna dayanan - ana üç etken barındırır: Etkileyici - şaşırtıcı - değişik pozisyon alabilen ışık ve gölge efektleri, karışık animasyon ve senaryo içerisinde - gerçek görünüm ile görülen; dinamik ekran ışıkları ve farklı kalıptaki gölgeler, eylem uygulaması gerekli aralarda eylemi uygularken teknoloji belirtisi veren teknolojik grafikler.
 3. Doom 3 oyununda kimi zaman özel müzikli alanlar, kimi zaman gerçek ışıkların görünümüne ve efektine en çok benzeyen - alandaki efektli ışıkların yok olması ile tamamen karanlık hale gelen ürkütücü alanlar, uzaktan korkutucu - benzettirici etkisi olacak şekilde görülen nesneler, ışık efektleri sayesinde görünümü değişen yaratıklar, merminin ateşlenme etkisi ile ışık veremeyen lambalar bulunur.
 4. Doom 3 oyununda fazladan verilen ara aktiviteler vardır. Doom 3 oyununda bazı kapıların, bazı dolapların açılması için parola girilmesi gerekmektedir.
 5. Doom 3 oyununda bu teknolojik grafikler, aktiviteler ve diğer teknolojik şeyler için 25.000 den fazla bilgisayar dosyası, 500.000 kadar yazılı satır kullanılmıştır. Oyundaki diğer önemli şeyler ise oyunun ekran çözünürlüğü, ekran boyutu, grafik kalitesi, uzak mesafelerden her yere ulaşabilen sesler, bir etki sonrası gerçek fizik kurallarına uygun değişime uğrayan nesnelerdir.
 6. Doom 3 oyunun Xbox platformu için 640 piksel olan geniş görüntü kullanılır.
Işık efektli bir Doom 3 oyunu grafiği

Oyun oynanırken[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek kişilik oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Önceki Doom oyunlarında genellikle ana amaç bulunan alanın çıkış kapısını bulup çıkmaktı ve son bölümdeki en güçlü yaratığı yok etmekti. Yeni çıkan oyunda ise genellikle ana amaç size verilen görevleri yapmak. Doom 3 oyununda görevler yapılmadan çıkışa gidilememektedir. Ya çıkış görevin bittiği yerdedir ya da görev bitince yeni bir alan veya yerin kilidi açılmıştır. Doom 3’te "boss" olarak tabir edilen yaratıkların bulunduğu bölüme ve bulunduğu alana gelinirse oyuncu ana karakteriyle bölümü bitirmek için onları yok etmek zorundadır.
 2. Oyuncu önceki Doom oyunlarında ana karakter ölürse oyuna başlangıç silahları ile bölümün başından başlardı. Ancak Doom 3’te kaydedilmiş bir kayıttan, hızlı kayıttan önceden oyuncuda bulunan ekipmanlara oyuncu tekrar sahip olarak başlar.
 3. Önceki Doom oyunlarında ölürken karakter yere düşüp ekran yerine oturunca bölümü spacebar tuşu ile yeniden başlatılana kadar ekran aynı kalırdı. Doom 3’te ise sol altta biyolojik kayıp yazısı çıkar ve her geçen zaman görüş alanınız azalmaya başlar. Oyuncunun görüş alanı sıfıra inince yeniden başlat – kayıt – ana menü isimli 3 seçenekli bir menü oyuncunun karşısına çıkar.
 4. Doom 3 oyunu 12 çeşit hasar verebilen materyal 10 çeşit silah içerirken önceki Doom oyunları ya 8 çeşit hasar verebilen ekipman 7 çeşit silah ya da 9 çeşit hasar verebilen materyal 8 çeşit silah içerir. Doom 3 oyununa yeni silahlar olarak el bombası, ruh küpü, makineli tüfek bunların dışında hasar veren ekipmanlara (silahlar dışında) pili hiç bitmeyen ve görüş alanını arttıran bir el feneri eklenmiştir. El fenerinin silahla birlikte kullanılamaması dışında dezavantajı yoktur.
 5. Önceki Doom oyunlarında yaratıklar uzakta-topluca-oyuncunun gözünün önünde bulunurken, Doom 3’te ise düşman sayısı aza inmiş, bununla birlikte-daha korkutucu, daha iyi yerlere saklanmış (Tuzak kurabiliyorlar)
 6. Doom 3 oyununa pek çok yeni yaratık çeşidi eklenmiştir. Yeni yaratıkların genel olarak isimleri şunlardır: Yakın mesafeden vuran - zayıf - yürüyen ölü, / Yakın mesafeden vuran - şişman – yürüyen ölü. / Yakın silahlı ya da yakından zarar veren eşya ya sahip olan şişman ya da zayıf olan bir yürüyen ölü. / Silahlı asker (makineli tüfek) / Maggot / Wraith / Cherub / Silahlı asker (kalkanlı tabanca / Trite / Tick / Komando / Testereli koşan ölü. / Vagary (Patron) / Guardian (Patron) / Sabaoth (Patron)
 7. Doom 3 oyununda olan önceki Doom oyunlarında olamayan bir şey ise (senaryo gereği) Doom 3 oyununda oyuncunun görebileceği oyuncuya zarar vermeyen bir canlının olmasıdır. Canlı oyuncuya birtakım şeyler anlatır ve bunun yanında görev de verebilir. Kilitli bir dolabın kodunu verebilir. Doom 3 oyunun senaryosu ile ilgili bir bilgi verebilir.
 8. Bölümler önceki Doom oyunlarından farklı olarak dar bir alanda gölgeli - değişen ışıklı - korkutucu - kan izlerinin bulunduğu - hasar görmüş insan vücudunun bulunduğu - çok karanlık (Fener kullanmayı gerektiren) - korkutucu hislerin kalıntılarının bulunduğu - korkunç elementlerin bulunduğu bir alanda geçmektedir. Doom 3 oyunu önceki Doom oyunlarından aynı olarak da en yakın kapıya bağlı - silah mermilerinin, zırhların, sağlıkların saklı olduğu bir şekilde tasarlanmıştır. Önceki Doom oyunlarına göre güvenlik amacıyla fazladan Sentry Bot isminin verildiği örümcek robotlar eklenmiştir.
 9. Doom 3 oyununda oyuncular gibi asker olup oyuncuyla dost olan askeri yaratıkları savaşırken oyuncunun görme fırsatı vardır.
 10. Doom 3 oyununda yaratıklar ya sadece
  Doom 3 oyununda birinci şahıs gözü ile görülen bir görüntüde asker iki tane yaratık ile dar bir alanda savaşır
  yakın mesafeden - ya sadece uzak mesafeden - ya da hem yakın hem uzak mesafeden saldırıları yapabilir. Sadece yakın mesafeden saldırıları olan yaratıklar; Yürüyen ölü çeşitlerinin hepsi, Testereli koşan ölü, Komando (Kolu ile saldıran grup), Trite, Tick, Cherub, İmp (Sadece pençeleri ile saldıran grup), Pinky demon, Lost soul, Wraith, Maggot
 11. Sadece uzak mesafeden saldırı yapabilen yaratıklar; Silahlı asker çeşitlerinin hepsi, Komando (Ağır taramalı kullanan grup.) / Hem yakın hem uzak mesafeden saldırıları olan yaratıklar; İmp Alev topu ve pençelerini kullanan grup), Cacodemon, Hellknight, Mancubus, Revenant (Resimdeki iskelet), Arch vile, Vagary (Patron), Guardian (Patron), Sabaoth (Patron) (Boss), Cyberdemon (En güçlü patron)'dur.
 12. Önceki Doom oyunlarında yaratıklar öldükten sonra cesetleri yerde hasara uğramış bir şekilde duruyordu. Doom 3'te ise cehennemden teleportasyon yolu ile herhangi bir yere gitmiş olan yaratıkların Şeytanların cesetleri ise toz halinde cehenneme geri dönmektedir. İçine kayıp ruhun girmesi ile mutasyona uğramış canlılar (İnsanlar) ve patron yaratıkların cesedi ise önceki Doom oyunlarında olduğu gibi yerde hasar almış bir halde duruyordu. Ölüler ve silahlı askerler mutasyona uğradıklarından dolayı insanlardır. Diğer yaratıklar ise cehennemden gelmektedir. Fakat Komando isimli yaratık lanetlenen bir insan tarafından oluşur.
 13. Doom 3 oyununda radyo iletişim transformu sayesinde herhangi bir mesafeden diğer insanlar ile iletişim kurulabiliyor. Doom 3 oyununda senaryoların bir kısmı bu iletişim türü sayesinde öğreniliyor. Doom 3 oyununda radyo konuşması sonrasında konuşmada karşı tarafın oyuncuya verdiği emir ile bazı görevler de açığa çıkıyor. Yaratıkların ilk saldırdığı bölümün olduğu radyo konuşmalarında işkence sesleri, çalışan elemanlar tarafından yardım isteme sesleri, çatışma sesleri, patlama sesleri, yaratık sesleri korkutucu bir sürüm ile duyulur. Radyo iletişiminin olduğu zaman ekranın altında sinyallerin büyüklüğünü gösteren bir grafik ile radyo iletişimini belirten bir yazı bulunur.
 14. Doom 3 oyununda personal dijital asistan - kısaca PDA (Türkçede→ çalışana dijital bir yardımcı) adında dijital bir eşya vardır. PDA çalışanının nerede bulunduğunu, görevinin ne olduğunu, hangi alanın kilitli hangi alanın açık olduğunu, işine göre mertebesinin (Asker ise rütbesini göstermesi gibi) ne olduğunu gösterir. PDA sayesinde e-posta okunabilir, canlı ses kayıtları dinlenebilir, canlı-görüntülü video seyredilebilir. Kişi başka bir PDA'nın bilgisini, e-postasını, canlı ses kaydını, canlı videosunu, bilgisayar üzerindeki PDA bilgisini, sahibi belirsiz canlı videoyu olduğu yerden alıp kendi PDA'sına ekleyebilir. PDA e-maillerinin bazılarında kodlu dolaplarda saklanan silahların, mermilerin, sağlıkların, zırhların vb. şeylerin kodu yazar. PDA'da eklenen bilgilerin sahibi de belirtilir. PDA'lar sayesinde senaryo hakkında bir şeylerde öğrenilir. Bazı kapılardan geçebilmek için kapıda istenen kişinin PDA bilgisine sahip olmak gerekir.
 15. Doom 3 oyununda ekranın en altında, ana karakterin bulunduğu yerin ismi yazar. Böylece adres bulamama sorunu bir miktar azalır.
 16. Doom 3 oyununda asker belli bir süre koşabilir. Ana karakterin koşma kuvveti bitince hızlı koşamaz; yeniden hızlı koşabilmesi için bir süre koşmaması gerekir sonrasında yavaşça koşma limitin bulunduğu bar dolmaya başlar.

Çok kişilik oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Doom 3 oyunun çok kişilik oyun modunda dört çeşit mod vardır. Çok kişilik oyunda 8 kişiye kadar aynı anda oyun oynanabilir. Dört çeşit oyunda da çok adam öldürerek oyun kazanılır.
 2. Birinci oyun çeşidi ölümüne maç oyunudur. Oyunda herkes birbirini öldürebilir. Oyunu kazanmak için bir puan belirlenir. Belirlenen puana en kısa zamanda en çok adam öldürüp ulaşan kişi oyunu kazanır.
 3. İkinci oyun çeşidi takımlı ölümüne maç oyunudur. Oyunda aynı takımdakiler birbirini öldüremez. (Eğer öldürürse takım puan kaybeder). Takımların farklılığı renk farklılığı, giysi farklılığı gibi etmenlerle belirlenir. Oyunu kazanmak için bir puan belirlenir. Belirlenen puana en kısa zamanda en çok adam öldürüp ulaşan takım oyunu kazanır.
 4. Üçüncü oyun çeşidi son adam ayakta oyunudur. Oyunda herkes birbirini öldürebilir. Oyunda oyuncu eleyici ölüm puanı belirlenir. Oyunda eleyici ölüm puanı kadar ölen kişi oyunu kaybeder. (Örnek: Oyuncu eleyici ölüm puanı sekiz olan bir oyunda oyuncu sekiz kez öldükten sonra oyunu kaybeder ve oyundan atılarak izleyici modunda geçer. Dolayısıyla oyuncu elenmemek ve oyunu kazanmak için sekiz kereden az ölmelidir.) Oyunda oyuncular mağlup olup oyunu kaybettikten sonra turun sonunda oyunu kaybetmeyen sadece bir kişi kalacaktır. O kişi oyunu kazanır.
 5. Dördüncü oyun çeşidi turnuva oyunudur. Oyunda herkes birbirini öldürebilir. Turnuva oyununda sıra sıra bir kişi ile bir kişi savaşır. Onlar savaşırken diğer oyuncular savaşamazlar sadece onları seyredebilirler. Yenilen kişi oyunu kaybedip seyrederken yenen kişi sonraki kişi ile savaşa başlar. Oyuncular yenilip seyirci olunca en son kalan ve hiç yenilmeyen kişi oyunu kazanır.
 6. Doom 3 oyunun Xbox platformunda tek kişilik modunda iki kişinin yönettiği karakterin olduğu bir mod mevcuttur.
 7. Oyuncu isterse Tweet2Doom botunu kullanabilir. Oyunda yapmak istediğiniz her işleme özel belirlenen komutlardan birini bota göndermeniz gerekiyor. Akabinde onu algılayıp kaydettiği ilerlemeyi size video olarak iletiyor. Böylelikle hangi aşamada olduğunuzu anlayabiliyor ve ona göre oyuncu oyunun seyrini değiştirebiliyor.

Senaryo-Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo Başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Doom 3 oyununun senaryosu ve diyalogları Matthew J. Costello tarafından yazılmıştır. Doom 3 oyunu 2145 yılında Mars'ta geçer.
 2. En geniş şirket olan Union Aerospace Corporation (UAC) şirketi biyolojik yenilikler, teleportasyonlar, özelleştirilmiş olağanüstü silahların üretildiği, boşluksal bir yerdir. UAC şirketinde bazı kişiler (Lideri Doktor Malcolm Betruger) yasalara uymadan - ölümcül işler ve ölümcül deneyler yapar. Ölümcül deneyler Delta Laboratuvarları'nda yapılır. Bu deneylerde insan katledici varlıkların kötü doktor Malcolm Betruger tarafından biyolojik üretimleri başlar. Bu korkunç ve tehlikeli işlerin sonunda ölümcül bir olay yaşanır. Delta Laboratuvarı'ndan başlayan bu ölümcül olay sonucunda ilk önce oluşup çevreye yayılan kayıp ruhların insanların içlerine girmesi ile insanlar korkutucu yaratıklara dönüşmeye başlar. Sonrasında cehennemin kapılarında üretilen yaratıklar teleportasyon yolu ile Mars'taki inşalara ışınlanarak insanları yok eder. Yaratıklar makineleri paramparça eder. Yaratıkların ana amacı yaratılış özelliklerinden dolayı insan ırkını yok etmektir. Mars'ı inşaları-canlıları kan-ceset-parça-patlama izleri sarar. Çevreye insan sesi dışı-yaratıksal-patlama-korkunç-ürkütücü, sesler-korkup kaçan insan sesleri-öldürülen insanın sesleri-kötü doktorun gülme sesi-eziyet çeken insan sesleri yayılır. Sistemlerin büyük bir kısmı hasara alır. (Kötü doktor Malcolm Betruger'in amacı ise ilk önce Mars'ı yaratıklardın elinden kurtarmaktır). Doom 3 oyununda bu başlangıç olayları yaşanırken korkunç gürültüler ile kaçışan insanların bir kısmı yaratığa dönüşür. Ölümcül olayı bir çalışan tarafından tam başladığı anda gören askerin amacı Uzman Çavuş Kelly'nin kendisinin verdiği görevleri ve diğer tüm görevleri başarıyla tamamlamaktır. Karakter iki tane ana amaca sahiptir. Birincisi; Mars'tan kurtulup dünyaya dönmek, ikincisi; yaratıkların üretildiği cehennemi yok etmektir.

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 3 oyununda 5 tane ana karakter vardır.

 1. Oyuncunun yönettiği karakter onbaşı rütbeli bir askerdir. Oyunda ona Marine diye hitap edilir. Askerin ana ismi ise bilinmemektedir ancak garip tarafı ise oyunda hiç konuşmuyor olmasıdır.
 2. Oyuncunun yönettiği askere komut veren kişi Uzman Çavuş Thomas Kelly'dir. Thomas Kelly; Neil Ross isimli kişi tarafından seslendirilir. Thomas Kelly radyo transformu yöntemi ile oyunda alacağımız görevlerden birçoğunu oyuncuya veren kişidir.
  Askere görevlerinin birçoğunu veren kişi Thomas Kelly
 3. Senaryoda Kötü doktor Malcolm Betruger ise Mars'taki insanlara kendi dünyasını yaratmak amacı ile (Ölümcül şekilde oluşan bir olay sonrası itibarı ile...) düşmandır. Kötü doktor Betruger Mars'ta yapılan kanunsuz-ölümcül işler yapan grubun ve yaratıkların Delta Laboratuvarı'nda biyolojik üretim denemelerini-testlerini yapan grubun lideridir. Bununla birlikte Betruger (Yaratık üretimi tam öğrenilince..) cehennemde ana yaratık üretimini yapan kişidir. Betruger'in şeytansı sesi (Normalde sesi şeytansı tondadır.) Amerikalı aktör Philip Lewis Clarke tarafından seslendirilir. Betruger'in gözlerinin şekli ve göz rengi de şeytana benzer.
 4. Son iki tane önemli olan karakterler ise Elliott Swann ve Jack Campbell' dir. Swann Charles Dennis tarafından seslendirilir. Swann UAC grubunun temsilcisidir. Betruger'in yaptığı yenilikleri-işleri asistan olarak araştırır-kontrol eder.
 5. Campbell ise Swann'ı BFG 9000 isimli hiper derecede güçlü bir silah ile koruyan bir askerdir. Campbell Amerikalı bir aktris Andy Chanley tarafından seslendirilir.
 6. Swann ve Campbell oyunda en az görülen ana karakterlerdir. Oyunun sonuna kadar gelinse de doğru bir şekilde Swann ve Campbell'e ulaşılamamaktadır.

Senaryo başlangıcından senaryo bitişine kadar senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Doom 3 oyununun senaryosuna resimler, diyaloglar, PDA dosyaları (E-mail,bilgi,haber,video), bilgi veren videolar, bilgi veren yazılar, radyo transform yöntemi ile ulaşılır.
 2. Senaryo Swann ve Campbell'in havadan hareket eden bir transfer aracı (Gezegen-gezegen arası boyutta...) ile Mars şehrinin hava istasyonuna inmesi ile başlar. Bizim askerimiz Marine ise onların arkasından gemiden iner.
 3. Askerimiz Mars'ta adım attıktan sonra güvenlik amaçlı bir tarama işleminden geçer. Sonra bir çalışan tarafından kendisine kişisel PDA verilir. PDA'sını alır almaz ilk görevi PDA'sına işlenir. Böylece ilk görevi Uzman Çavuş Kelly'in yanına gidip ondan bilgi almaktır. Askerimiz Uzman Çavuşun yanına giderken Swann ve Campbell'in Betruger'e rastlayıp konuştuklarını görür ve konuşmanın ilk kısmında ölümcül işlerin sebebi hakkında bilgi geçer ve askerimiz konuşmanın birinci kısmını gizlice dinler. (Çünkü birinci kısımdan sonra Betruger ve diğerleri oradan uzaklaşırlar. Dolayısıyla askerimiz konuşmaları gizlice dinleyemez). Fakat Campbell askerimizin onları gizlice dinlediğini fark eder.
 4. Askerimiz Uzman Çavuş'un yanına gidince Delta Laboratuvarı'ndaki terslikleri bilen Kelly ondan bu işin liderini bulmasını ve yakalamasını ister. Ters giden olaylar ile ilgili askerimize bilgi verir. Askerimiz bu görevden sonra ilk adım olarak bir Sentry Bot u takip ederek Mars Şehrinin altına iner.
 5. Mars Şehri altına giden asker kendine silah, el feneri, zırh vb. ekipmanları aldıktan sonra kendisine verilen görev sonucu ölümcül deneylerle ilgili raporların olduğu bölüme gider. Asker görevinin sonucunda bir çalışanın yanına gitmesi ile çalışanın aracılığıyla ölümcül olayın başlangıcının raporunu görür. Alanlara kayıp ruhların teleportasyon yöntemi ile yayıldığı ortaya çıkar ve böylece ilk ölümcül saldırı başlar. Kayıp ruhlar içine girdiği insanı mutasyona uğratıp ölümcül yaratığa dönüştürür. Kayıp ruh saldırısından birkaç dakika sonra patlama yaşanır ve sistemler hasara alır. Sonuç olarak çalışanların pek çoğu ölümcül yaratığa dönüşmüştür. Birçok sistem hasara almıştır. Mars içine tam girdimi geri dönülemeyen - Mars içine yarım-tam arası miktarda girmiş bir çukura girer. Olaylar sonucu askerimiz Kelly'nin ona transform kartı vermesi, diğer askerlerin onunla iletişim kurabilmesi için askerimize bağlantı vermesi, kalan canlıların toplanmasına yardımı için veana işlem fabrikasına ulaşması için askerimizi yanına çağırır. Swann ve Campbell'in uzaklaşmış olması – Swann ve Campbell’in ana işlem fabrikasına gitmesi - Mars istasyonunda gönderilmiş hiçbir mesaj olmaması sebebiyle tahmine göre Swann ve Campbell’in saldırıya uğramıştır. Mars Şehri içinden ana işlem fabrikasına doğru hareket etmelerinden dolayı askerimiz yaratıkları arkasına alarak Mars Şehri'ne döner. Ana işlem fabrikası yok edilirse askerimiz için iletişim kurmak zorlaşacaktır. Ana işlem fabrikası bu yüzden yok edilmemelidir.
 6. Mars Şehri’ne geri giden asker Mars Şehri’ne adım attıktan kısa süre sonra yaratıklar ile tekrar karşılaşır.
  Kayıp ruh saldırısından sonra Mars Şehri'nin görüntüsü
  Mars Şehri kötü durumdadır. Sistemlerin birçoğu hasardan aldığından çalışamamaktadır. Bununla birlikte Mars Şehri mutasyona uğramış insanlarla dolmuştur. Askerin amacı ise geri bakım sistemi isimli bir teknoloji aracı sayesinde Kelly ile canlı sesli – görüntülü konuşacağı odayı bulmaktır. Fakat askerimiz amacına ulaşsada geç kalır. Asker Kelly sayesinde Mars Şehri’nde ele geçirdiği transform kartını alıp ilerlediği zaman zaten Campbell ana işlem fabrikasını yok etmiştir. (Asker amaçlarından biri bu olayı engellemekti). Asker Kelly ile konuştuktan sonra Kelly’nin sözlerine uyup Kelly’nin sözlerini diğer kuvvetlere – askerlere iletmeli ya da Swann’ın tartışmasındaki amaçları kabul edip Mars’taki ölümcül faaliyetlerin ölümcül amaçları tamamlanana ve bunun tamamlandığı anlaşılana kadar Mars’ taki insanları temizlemelidir, böylece Mars’taki tehlike daha yüksek seviyede olacaktır. Swann ya da Campbell transformunu koruyarak (Askerin yanlarına ulaşmasını engelleme amaçlı...) askerimizin (Umut kesme amaçlı tavırlar ile - ele verdiği diyaloglar ile...) transform yöntemi ile Delta Laboratuvarı’na gideceğini ele verir.
 7. Askerimiz Delta Laboratuvarı’na ulaşmak için Mars yönetim kurulunu - tehlikelerin içine girdiği bilimsel güncellenen yerlerini - enerji üretim yerini – transform istasyonu – ana işlem fabrikasını – toksinli tek raylı hava filtre yerini – toksinli ve toksin gazlı bir mekanı ve tek raylı bir tren istasyonu aşmalıdır. Asker Delta Laboratuvarı’na ulaşmak için aşması gerekli olan alanlarda ilerlerken yeni yaratıklar / Vagary isimli patron yaratık ile karşılaşır. Askerimiz bununla birlikte yeni alan tipleri görür, Betruger’in tehditlerini dinler ve Betruger’in engellerini aşmak için mücadele eder, yeni olaylar öğrenir, yeni silahlar ve yeni deneyimler kazanır.
 8. Askerimiz Delta Laboratuvarı’na yakın mesafedeyken Delta Laboratuvarı'nda Betruger’in amaçlarını alanlar üzerindeki kalıntılar - Betruger’in canlı sesleri - PDA mailleri ile anlar. Mars ise cehennem ile yerküre arasında geçit gibi olur. Mars’taki bazı alanlar cehennemdeki gibi alev alev yanmakta, ilerlerken sebepsiz yere bağırma, gülme, acı çekme, işkence çekme sesleri gelmekte, cesetlerin hareket ettiği görülmektedir. Askerimiz Betruger’in kuvvetlerini transport gemileri amacıyla dünyaya göndereceğini (Betruger’in / askerimizin alanlar üzerindeki kalıntılar – Betruger’in canlı sesleri - PDA mailleri ile anladığı / amacı...) anlayınca cehennem kapılarını yok etme amaçlı Betruger’in peşine düşer. Betruger’de kuvvetlerini teleportasyon yöntemi ile askerimize salar. Askerimizin ilerlediği alanlarda cesetlerle karşılaştığı bir zaman Betruger her yerde olduğunu, askerimizin de bu cesetler gibi olacağını söyler. (Betruger’in örnek bir umut kesici sözü...) Bazen de başka umut kesici ithamlarda bulunur. Askerimizin arkasından gelen yaratıklara, bazen hareket eden cesetlere yankılı bir şekilde güler. Askerimiz Delta Laboratuvarı’na iyice yaklaştığı zaman Betruger insan katledici kuvvet çeşidini attırır ve en güçlü yaratıklarını askerimizin üzerine salar. Bazı alanlarda askerimizin yolunu toksin gazları ile tıkamaya, askerimizi yavaşlatıp - yok etmeye çalışır.
 9. Askerimiz Delta Laboratuvarı’na gitmeyi sağlayan tek raylı tren geçidini arkasında bırakıp Delta Laboratuvarı’na ulaşır. Askerimiz Delta Laboratuvarı’nda teleportasyon olayı hakkında detaylı bilgiler öğrenir. Betruger’de Mars’ın altında eski insan dışı canlıların uygarlığını araştıran – bilgilerini inceleyen arkeolojik çalışmalarını derinleştirip arttırmıştır. (Betruger bu işin başlangıcını ölümcül olay öncesi yapmaya başlamıştı) Mars’ın altındaki eski uygarlık, Mars’ın altındaki kazının ilk aşamasında – yıkılmış eski kalıntılar - duvarlara yazılmış, duvarlara çizilmiş bilinmeyen yazı ve resimler (Resimlerde Mars ve çevresindeki yaratıkların bazılarının resimleri de vardır) ile keşfedilir. Eski bilinmeyen uygarlık keşfedildikten kısa bir süre sonra ruh küpü (Adı sonradan özelliklerine göre verilir.) adında bilinmeyen kutsal bir nesne keşfedilir.
 10. Delta Laboratuvarı’nda götürülen ruh küpü üzerinde yapılan incelemeler – yenilikler ile ruh küpünün; bilinmeyen uygarlığın cehennemdeki kuvvetleri korumak için oluşturduğu bir silah olduğu öğrenilir. Ruh küpünün özelliği ise aldığı canlının vücuduna girip enerjisini çalması, çaldığı enerjiyi ruh küpünü kullanan kişiye bağışlayıp ona sağlık katmasıdır. Ruh küpünün çalıp – içine alabileceği enerji kapasitesi fazla olduğundan birçok canlıyı tek vuruşta yok edebilir ve enerjisini sahibine iletebilir. Ruh küpü zihinsel bir silah olduğundan zırh - direnç - savunma - dayanıklılık gibi bedensel koruyucu faktörlerden etkilenmez, enerji kapasitesini geçen zırhlı canlıdan da – zırhsız canlıdan da aynı miktarda enerjiyi çalmaktadır.
 11. Delta Laboratuvarı’nda uzun bir yol kateden askerimiz ruh küpünün laboratuvarındaki yerinde olmadığını görür, çünkü ruh küpü Betruger tarafından çalınıp cehenneme götürülmüştür. Bunu Betruger’in ağzından şifreli bir şekilde duyup anlayan askerimiz Betruger’in peşine düşer. Fakat Delta Laboratuvarı’nın teleportasyon bölümüne kadar ilerleyen Betruger teleportasyon yöntemi ile kafa karıştırıcı bir şekilde uzaklaşır ve yaratıklarını teleportasyon yöntemi ile askerimize salar.
 12. Delta Laboratuvarı’nın dördüncü kısmında teleportasyon yaparak Betruger’e yetişen askerimize karşı Betruger cehennemden teleportasyon yöntemi ile taze taze gelen iki tane cehennem şövalyesini askerimize gönderir. Askerimiz cehennem şövalyelerini yener. Fakat asıl tuzağa şimdi düşer; askerimiz Betruger tarafından Mars’ta bilinmeyen bir cehenneme gönderilir.
 13. Cehennemin bilinmeyen bir kısmına ışınlanan askerimiz; çevresi alevlerle sarılı kara parçalarının bulunduğu bir alanda bulur. Korkunç sesler, alevli dumanlar, umut kesici bir şekilde askerimize cehenneme hoş geldin amaçlı hitap edilen karşılama sesleri, korkunç nesneler, bu alanın cehennemin girişi olduğunu belli eder.
  Cehennemde geçen bölümün bir görüntüsü
  Askerimiz kötü durumdadır; çünkü bütün silahları kayıptır. (Üstelik cehennemde oyun ekranında adres yazan yerde hep bilinmiyor yazısı yazar.) Fakat askerimizin cehennemde hızlı koşabilmek için sınırsız enerjisi vardır. Cehennemin girişinden ilerleyen askerimiz kapan tarzı bir asansör ile korkunç görünümdeki cehennemin alt katına iner. Asansörden inip, cephane aldıktan sonra cephanesini standart seviyeye getiren askerimiz yolun devamını getiren taşların üzerinden yoluna devam eder. Taşları geçince kapalı bir alana giren askerimizin önüne iki tane yol çıkar. Yolların biri alanın ortasının bir az ilerisinin solunda diğeri ise alanın ortasının bir az ilerisinin sağındadır. Bu iki yoldan da geçerek alanları temizleyen askerimiz cephanelere ulaşabilir. Fakat askerimiz bu yolu düşünmeden önce - bu kapalı alana gelir gelmez - önündeki alanın ilerisindeki taşlı duvarlar alevli şekilde kırılarak, kırılan yerden karşısına cehennem şövalyesi çıkar. Şövalyeyi yok eden askerimizin önünde alevli şekilde kırılan duvarın ilerisinde açılmış bir yol vardır. Oradan ilerleyen askerimiz, sıcak ve kanlı zemin üzerindeki korkunç bir teleportasyon elementinin üzerinde duran cephaneleri alır; fakat cephaneyi alır almaz askerimiz yaratıkların saldırısına uğrar. Yaratıkları yok eden askerimiz alevli şekilde yıkılan duvarın ilerisindeki alev dumanlarının sardığı alevli, üzerinde bilinmeyen simgelerin yazılı olduğu alanın (Yani bulunduğu alanın... ortasında açılan yoldan (Alanın ortasındaki yol askerimiz cephaneleri alıp, bir miktar yaratık öldürünce açılmıştır.) ilerler.
 14. Açılan yoldan ilerleyen askerimizin karşısına kısa bir süre sonra iki taşlık arasında, yükseltili, yaratıklı, cephaneli, alevli karanlık atmosferin çevrelediği, üstü açık, arasında mesafe ve değişik simgeler olan taş basamakların bulunduğu, basamaklı alanın altında yanan alevlerin olduğu, basamaklı alanların üzerinde hareket eden siyah ruhların olduğu sol taraf eğimli olan üçgenimsi bir alan çıkar. Bu alanı taşlar üzerinde zıplama yapıp arkasında bırakarak alanın sonunun sol tarafına gelen askerimizin karşısına giriş kısmında kocaman bir zincirin bulunduğu kapalı bir alan çıkar. Kapalı alanı arkasında bırakan askerimizin karşısına kapalı geçitlerin çevresinde koridorun bulunduğu bir alan daha çıkar. Koridorun geçişe kapalı olan kısmında sağlık paketlerinin ve iskeletlerin bulunduğu bir alan vardır. Geçişe kapalı alandan askerimiz kısa bir mesafe geriye dönünce kapalı geçitler açılır ve askerimizin karşısına yaratıklar çıkar. Yaratıkları yok eden askerimiz kapalı alana girince zırhlar, enerjiler, korkunç bir teleportasyon elementinin üzerinde duran dar bir alanda enerji topu silahı ile karşılaşır. Enerji topu silahını alır almaz bulunduğu dar alanlı zemin otomatik olarak aşağı kata iner.
 15. Askerimiz zemin ile birlikte aşağıya iner. Askerimizin indiği alanın karşısında berserker isimli enerji yükseltici bir nesne vardır. Berserkeri alır almaz yaratık saldırısına uğrayan askerimiz berserkeri ona verdiği sınırlı avantajlar (Belli bir süre; hızlı hareket etme, çok güçlü yumruklar, ölümsüzlük). sayesinde zamanını iyi kullanarak yaratıkları cehennemin bilinmeyen bir yerine geri gönderir. Yola devam eden askerimiz değişik nesnelerin ve, cephanelerin bulunduğu bir alana gelir. Askerimiz zeminlerin üstünde bilinmeyen simgeleri; fark edip - takip ederek yolun devamına ulaşan askerimiz PDA dosyası, cephane, sağlık paketleri ve zırh parçaları ile karşılaşır ve cephaneleri alır, paketleri ve zırh parçalarını ise kullanır. Biraz ilerisindeki kocaman - geniş, eski uygarlığın yaşam tarzı ile ilgili resimlerin bulunduğu kapıdan yoluna devam eder. Askerimizin karşısına kocaman bir alanın içinde; 3 tane çevresinin de altı ateş ile sarılı kara parçası çıkar. Askerimizin bulunduğu kara parçası alanın en gerisinde diğer kara parçaları; askerimizin ulaşamayacağı şekilde alanın ortasının solunda ve sağındadır. Askerimizin bulunduğu alanın ilerisinde alanın çıkışı vardır. Alan çıkışının gerisinde bir aşağı inip kara parçasına sertçe değen bir de yukarı çıkan, insanın üstüne denk geldiğinde yok eden bir nesne vardır. (Askerimiz ölmemek için o nesne yukarıda iken hızlıca karşı tarafa geçmek zorundadır. Fakat diğer kara parçalarındaki yaratıklar askerimizi yavaşlatmaktadır.
 16. Karşı taraftaki alanın çıkışına askerimiz zorlanarak geçer. Biraz ilerleyen askerimiz sağlık paketlerine rastlar. Paketleri alıp yollardaki yaratıkları yok ederek ilerleyen askerimiz birkaç zorluk atlattıktan sonra yeni alanın dibinde bulunan bir teleportasyon elementinin üzerindeki BFG 9000 isimli hiper derece güçlü toplu enerji silahına ve cephane - sağlık paketlerine rastlar. BFG silahını alır almaz askerimiz yine yaratıkların saldırısına uğrar. Yaratıkları yok edip dar koridordan çıkar. Askerimiz merdivenlerin en üstünde kocaman - geniş, eski uygarlığın yaşam tarzı ile ilgili resimlerin bulunduğu bir kapı çıkar. Kapıdan yoluna devam edip kapıdaki yaratıkları temizleyip ilerleyen askerimizin karşısına yine kocaman - geniş, eski uygarlığın yaşam tarzı ile ilgili resimlerin bulunduğu bir kapı çıkar. Kapıdan ilerleyen askerimiz; önce Betruger’in uyarı seslerini dinler, sonra karşısında bir sürü sağlık paketleri - cephane, ölü bir insan ve teleportasyon işlemi yapan aletin teleportasyon yaptığı bir alan görür. Cephane ve sağlık işlerini halleden askerimiz o alandaki teleportasyon işlemi yapan aletin teleportasyon yaptığı alanın içine kendini bırakıp teleportasyon yolu ile bir yere ışınlanır.
 17. Askerimiz duvarlar ile sınırlı, alevli bir atmosfere sahip olan ve ışık veren yaratıkların bulunduğu, sağlık paketli, cephaneli bir alana ışınlandıktan sonra oyunun ekranında ruh küpü görülür. Ruh küpü askerimize beni kurtar diye hitap eder. Sonra oyun ekranında; Rex tipi bir dinozora benzeyen, Guardian isimli, oyunun patron yaratıklardan biri - cehennemin koruyucusu olan yaratık bağırırken görülür. Uzaktan birçok alana doğru hareket eden ateşleri ve yakından güçlü çenesi ile askerimize saldıran Guardian’ı mağlup etmenin tek yöntemi - ruh küpünün de askerimize söylediği gibi - Guardian’ın enerji kaybetmemesini sağlayan ışık canavarlarını yok edip silahlar ile enerji kaybedebilen Guardianın, silahlardan enerji kaybetmemek için yeni ışık canavarları çıkaracağı anda silahlar ile yok edilebilir. Guardian'ın enerjisini kaybetmesini engelleyen ışık canavarlarını hızlıca azaltmaktır. Böylece canavarlar yok olarak en sonunda Guardian’ın enerjisi sıfıra inecektir. Guardian’ın enerji kaybedebildiği an sadece üzerinde bir anda mavi bir daire şeklinde bir ışığın yandığı andır. Askerimiz Guardian’ı yok eder. Guardian yok olduktan sonra oyun ekranında Guardian’ın ölüsü ve Guardian’ı askerimizin ruh küpüne sahip olduğu görülür
  Guardian isimli patron yaratığın ölüsünün resmi
  Ruh küpünü eline alan askerimiz teleportasyon işlemi yapan aletin yerini bulur ve ruh küpü ile cehennemden Delta Laboratuvarı’nın beşinci kısmına ışınlanır.
 18. Delta Laboratuvarı’na askerimiz ruh küpü ile silahsız bir şekilde ışınlanır. Askerimiz Delta Laboratuvarı’nda Betruger’in ağzından ana teleportasyon merkezinin yok edildiğini, (Böylece insanlar teleportasyon yapamaz.) cehennemin Mars üzerinde bir cehennem ağzı açtığını ve yaratık üretimi miktarında büyük bir artış olduğunu öğrenir. (Cehennem ağzı sayesinde yaratık üretimi ve ulaşabileceği alanlar artacaktır.) Askerimiz silahlı halde Delta Laboratuvarı’nı arkasında bırakıp ilerledikten sonra Swann’a yaralı bir halde rastlar. Swann askerimize Uzman Çavuş Kelly’nin tüm zaman cehennemi yok etmek için uğraştığı anda şeytanlar tarafından transforma uğradığını söyler ve askerimize Campbell’in Kelly transforma uğradıktan sonra buradan gittiğini söyler. Swann askerimize kendi PDA sının içerdiği bilgileri verir. PDA cehennem ağzının yeri hakkında bilgiler içerir ve Betruger’in Mars'ı ele geçirme amaçlı (Mars'ın ana yerlerinin dışında...) kendine ait yeni yöntemler yapacağına garanti verir.
 19. Askerimiz, Kelly transforma uğradıktan sonra uzaklaşan Campbell’i Mars’ın ana bilgisayar işlemi santralında yakalar. Campbell her an ölebilecek şekilde yaralıdır. (Campbell’in kendini korumasını sağladığı tek şeyi BFG 9000 silahı idi. Fakat Campbell transforma uğradıktan sonra Sabaoth adında - tanka benzeyen - bir patron yaratığa dönüşen Kelly, Campbell’in BFG 9000 silahına el koyar.) Santralin sonunda askerimiz; önceden Uzman Çavuş Kelly olan – BFG 9000 silahlı – insan yok edici olan - lider bir yaratık - Sabaoth ile karşılaşır. Askerimiz ilerlemek için Sabaoth’u yok etmelidir ve kendisine BFG 9000 ve fizik saldırıları ile saldıran Sabaoth’u askerimiz kendi silahları ile yok eder. Sabaoth’u yok edip BFG 9000 silahını alan askerimiz karanlık – yüzey bir yerde olan Mevki 3’e gider. Mevki 3 aynı zamanda arkeolojik kazılarda ruh küpünün bulunduğu yerdir. Cehennem ağzını durdurma amaçlı daha da derinlere inen askerimiz birinci kazma yerine kadar ilerler. Eski uygarlık ile ilgili bilgiler bulunan bu yerde askerimiz cehennem ağzının ilerisinde olduğunu anlar. Birinci kazı yerinden birkaç alan ilerleyen askerimiz ilerisindeki taş duvarların yıkılması ile korkulara bürünür.
 20. Askerimizin korkulara bürünmesinin sebebi yıkılan taşların arasından açılan – orta genişlikte bir alanın önünde; Doom 3 oyununun en ağır – en uzun – yakın saldırısı en güçlü – bedensel zırhı o zamandaki hiçbir bedensel silahın işlemeyeceği kadar ağır – en güçlü patron yaratığı Cyberdemon'un askerimizin karşısına çıkmasıdır. Cyberdemon’un zırhı işlenmez derece ağır olduğu için sadece zihinsel bir silah olan ruh küpü ile yok edilebilir. Cyberdemon'un metal ayağını yere vurması ile yuvarlak bir alanda, ortası cehennemin ağzı olan (Cehennemin ağzı yaratık üretim yeridir) dışı cehennem ateşi ile sarılı bir yerde savaşa başlayan askerimiz ruh küpünü kullanabilmesi (Ruh küpünü her kullanımdan sonra bir daha kullanabilmek için bir miktar yaratık öldürmek gerekir) için cehennem ağzından gelen yaratıkları da yok eder. Askerimiz dördüncü kez ruh küpünü cyberdemona karşı kullandıktan sonra askerimize roket ve öldürücü yakın saldırılar ile saldıran cyberdemonun ayağına isabet etmesi ile ayağını koparan ruh küpü cyberdemonu yok eder – sonra ruh küpü orta genişlikteki alanın ortasındaki cehennem ağzının içine girer böylece cehennem ağzını kapanır ve ruh küpü yok olur. Cehennem ağzı yok olunca yaratık üretimi sona erer ve bu ölümcül bela tarihe karışır. Bu olaydan bir süre sonra; bulduğu kişileri topluca dünyaya götürmekle ve yaratık temizlemede görevli olan diğer askeri kuvvetler askerimizi canlı halde bulur. Askerimize durum belirtisi öğrenme amaçlı sorular soran diğer askerler cevap almazlar.
  Kanatlı cehennem zebanisinin içinden Betruger kafasını uzatır iken
  (Bu olay da ölümcül deney sonucu ortaya çıkan vahşetin beyinde tekrar edilmeyen işlemleri nasıl kendi içine çekerek yok ettiğini gösterir.) Sonraki aramalarda Swann’ı canlı halde bulamayan, Betruger’in nerede olduğunu bilmeyen askerler yanındakiler ile birlikte dünyaya doğru gider. Fakat bir şey vardır. Doom 3 oyununda askerler gittikten sonra ekranda bir görüntü olur. Görüntüde Betruger; kanatlı bir cehennem zebanisi içinde cehennemde bağırır ve uzaklaşıp cehennem atmosferli ekrandan kaybolur. Sonrasında jenerik akmaya başlar ve böylece senaryonun devam edeceğide açıkça belirtilmiş olur. Sona erme ayağına yatma olayının anlaşılma sebebi kanatlı cehennem zebanisi; bilgisayar sürümü 2005 yılında çıkmış - Doom 3: Resurrection Of Evil isimli - Doom 3 oyununun ek paketi olan oyunun çıkacağı hakkında ipucu vermesidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "aa". 6 Temmuz 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: aa.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)