Doom (2016 video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doom
Doom logo.png
E3 fuarında gösterilen fragmanındaki logosu
Geliştirici Bethesda Game Studios
İd Software Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Bethesda Softworks
Yapımcı id Software
Besteci Mick Gordon Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Doom
Motor İd Tech 6
Platformlar PC
PlayStation 4
Xbox One
Çıkış 13 Mayıs 2016
Tür birinci şahıs nişancı
science fantasy video game Bunu Vikiveri'de düzenle
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

Doom, İd Software isimli oyun firmasının geliştiricisi olduğu Doom serisinin geliştirilme aşamasında olan 4. ana oyunudur. Bu oyun PC, XBOX ONE ve PlayStation 4 platformlarında piyasaya çıkacaktır. Bununla beraber bu 4.ana Doom oyunu önceki oyunları gibi FPS oyunu olacak ve yaratıklı ve kanlı aksiyon sahneleri içerecektir. Bu oyunun çıkış tarihi henüz kesinleşmemiştir. Bu oyunun isminin Doom 4 olmamasının ve sadece Doom olmasının sebebi bu oyunun ilk oyun ile tamamen aynı formatta ve hikâye ile yapılıyor olmasından dolayıdır.

Geliştirilme dönemleri ( 2007 - ? )[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu oyun 2007 yılında resmi olarak geliştirilmeye başlanmıştır. Ancak 2011 yılında, 2007 yılından itibaren elde edilen ilerlemeler iptal edilmiş ve bu oyunun yapımına 2011 tarihinde sıfırdan yeniden başlanmıştır. 2007-2011 yılları arasındaki dönem bu oyunu sinematik yönleri ağır basan ve grafikleri çok üst düzey olan bir oyun olarak yapmaya çalışmışlardır. 2011'den sonraki sıfırdan başlanan süreçte ise bu oyunu 1993'te piyasaya sürülen ilk versiyonundaki gibi bol yaratıklı, aksiyon ağırlıklı, akıcı, sürükleyici ve dinamik olarak yapmaya çalışmaktadırlar. Bununla beraber bu oyunun gelişiminde İd Software'nin en son grafik motoru olan "İd Tech 6" grafik motoru kullanılmaktadır.

Gizli gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu oyunun yapımcıları oyunu geliştirdikleri süre boyunca dışarıya oyun hakkında neredeyse hiçbir bilgi ya da materyal vermemişlerdir. Çünkü yapımcılar bu oyunun gelişim sürecini gizli olarak devam ettirmek istemektedirler. Bu durum 2007 yılından beri bu şekilde devam etmiştir. Şimdilik bu oyun hakkında ulaşılabilir materyaller olarak video paylaşım sitelerinde resmi olan sadece 2 tane kısa video mevcuttur. Ancak 2014 yılında yapılan Quakecon turnuvasında yapımcılar turnuvaya katılan insanlara kapalı kapılar eşiğinde yani dışarıya sızdırmadan bu oyun hakkında videolar göstermişir. Videoları izleyen insanların söylemlerine göre bu oyun Doom 2 oyununda olduğu gibi açık ve geniş alanlarda geçmektedir ve bununla beraber son derece aksiyon içerikli, dinamik ve sürükleyici bir oyundur. Videoları izleyenler buna ek olarak bu oyunda Doom 3 oyununda mevcut olan korku, gerilim ve atmosfer unsurları yerine Doom 1 ve Doom 2 oyunlarında baskın olan aksiyon, sürükleyicilik ve hareketlilik unsurlarına daha çok önem verildiğini belirtmişlerdir.

Beklentiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom serisinin geçmişte piyasaya sürülen her ana oyunu bulunduğu dönemde grafik, ses, atmosfer ve oynanabilirlik açısından devrim yapmış ve bu yüzden bu ana oyunlar çevreden son derece yoğun ve olumlu yankılar almışlardır. Bununla beraber serinin en son ana oyunu olan Doom 3, 2004 yılında piyasaya çıkmıştır. Dolayısıyla yeni oyun büyük bir sabırsızlıkla ve büyük beklentilerle beklenmektedir. Ancak bazı oyuncular Doom 3 oyununu tekdüze bir oyun olarak gördükleri için ve İd Software son yıllarda eskisine nazaran otoritelere göre etkinliğini kaybettiği için bu oyun hakkında fazla yüksek ve olumlu beklentilere sahip değildir. John Carmack'ın ve bazı İd Software kurucularının, İd Software'den ayrılması ve İd Software'nin Bethesda Softworks'ün kapsamı içerisine girmeside beklentileri alçaltan faktörlerden olmuştur.

Haberler[değiştir | kaynağı değiştir]

En güncel resmi haberlere göre bu oyun 14 Haziran 2015 tarihinde Bethesda Softworks tarafından E3 fuarında tanıtılacaktır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

-- Bu oyunun resmi web sitesi -- 24 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

-- Bu oyun hakkındaki resmi kısa videolardan biri ( Gamespot ) -- 29 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.